Jump to content

Problem z podłączeniem Zenita do SK1309EQ2


wp277
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam problem z podłączeniem Zenita bezpośrednio w ognisko Sky-Watcher 130/900 EQ2. Na końcu wyciągu jest końcówka (ta gdzie wkłada się okular), która ma gwint zewnętrzny ok. 4,2 cm. Na ten gwint mogę przykręcić aparat, lecz kiedy reguluję ostrość na wyciągu to jest tak jakby brakowało ok.2 w głąb do czystego obrazu. Kiedy odkręcę końcówkę z wyciągu to jest tam gwint zewnętrzny ok. 3,8cm wtedy jednak aparat jest za duży i nie mogę go przykręcić. Wydaje mi się, że powinienem kupić pierścień, ale nie wiem jaki i czy to coś w ogóle mi da. Jak myślicie co trzeba zrobić? Czekam na odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

W niektorych teleskopach jest problem z ogniskowaniem lustrzanek .

 

Jutro będę widział taki teleskop i sprawdzę jakie są możliwośći ewentualnego przerobienia wyciągu.

 

Wewnetrzna część wyciągu po odkręceniu ostatniego pierścienia do którego wkładamy okular da się wsuwać dużo głębiej , być może po skróceniu zewnętrznej części da sie zogniskować w Zenicie, w razie czego masz jeszcze projekcję okularową , ewentualnie wymianę całego wyciągu na krótszy.

Link to comment
Share on other sites

1. odkręć ten pierścień .

 

0668d82a068723b2.jpg

 

e7213e2a59073013.jpg

 

2. cofnij wyciąg maksymalnie do środka , a następnie przyłóż Zenita bez obiektywu do końca wyciągu i sprawdź czy ogniskuje ci na matówce, jeśli tak to należy odciąć drobną piłką do metalu ten końcowy fragment wyciągu -plastikowy-ok 1cm , a po zamocowaniu odpowiedniego pierścienia mocować Zenita do wyciągu.

 

79d3821c7b09ed02.jpg

 

 

UWAGA :

 

Jeżeli nie uda się zogniskowac nie należy przeprowadzac tej operacji.

 

Inną metodą jest wymiana śróbek kolimacyjnych i oporowych na dłuższe , oraz sprężynek , a wówczas lustro główne da się podsunąć bardziej do przodu i ostrzyć w Zenicie , inną metodą jest wymiana wyciągu na krótszy , ale to dodatkowy koszt.

 

Ewentualnie fotki w projekcji okularowej.

Link to comment
Share on other sites

Kolego wp277 do focenia czego konkretnie potrzebujesz Zenita ?

Myślę że jesteś początkujący i brak Ci doświadczenia w fotografowaniu na kliszy.

 

Zenit nie nadaje się do fotografii w ognisku teleskopu, z wyjątkiem małej tarczki Księżyca. Ewentualnie z barlowem obraz będzie większy.

W projekcji okularowej można wykonać już trochę więcej: tarczki planetek i kraterki na Łysym, Słońce z filtrem obiektywowym. Mozna fotać z drugiego statywu na którym jest Zenit, zbliżany do okularu.

Poza tymi najjaśniejszymi obiektami, raczej nic Ci ze zdjęć kliszowych nie wyjdzie na takim montazu. Więc myślę że zabawa w przykręcanie do ogniska teleskopu nie jest warta świeczki. Do ogniska to kamerka jak najbardziej się nada.

 

Jeśli chciałbyś Zenitem fotać DS-y, to tylko na piggy-backu z obiektywami od 28 mm do 300 mm i to wyłącznie takich do jasności F/4.

Prowadzisz teleskopem. Efekty są niekiedy wyśmienite. Problem tylko w tym że brak porządnych filmów do astrofoto na rynku (wszystko powoli zanika). Ja używam już tylko Konica 200, bo nieźle jest czuła na czerwień mgławic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.