Skocz do zawartości

Problem z podłączeniem Zenita do SK1309EQ2


wp277

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z podłączeniem Zenita bezpośrednio w ognisko Sky-Watcher 130/900 EQ2. Na końcu wyciągu jest końcówka (ta gdzie wkłada się okular), która ma gwint zewnętrzny ok. 4,2 cm. Na ten gwint mogę przykręcić aparat, lecz kiedy reguluję ostrość na wyciągu to jest tak jakby brakowało ok.2 w głąb do czystego obrazu. Kiedy odkręcę końcówkę z wyciągu to jest tam gwint zewnętrzny ok. 3,8cm wtedy jednak aparat jest za duży i nie mogę go przykręcić. Wydaje mi się, że powinienem kupić pierścień, ale nie wiem jaki i czy to coś w ogóle mi da. Jak myślicie co trzeba zrobić? Czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych teleskopach jest problem z ogniskowaniem lustrzanek .

 

Jutro będę widział taki teleskop i sprawdzę jakie są możliwośći ewentualnego przerobienia wyciągu.

 

Wewnetrzna część wyciągu po odkręceniu ostatniego pierścienia do którego wkładamy okular da się wsuwać dużo głębiej , być może po skróceniu zewnętrznej części da sie zogniskować w Zenicie, w razie czego masz jeszcze projekcję okularową , ewentualnie wymianę całego wyciągu na krótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. odkręć ten pierścień .

 

0668d82a068723b2.jpg

 

e7213e2a59073013.jpg

 

2. cofnij wyciąg maksymalnie do środka , a następnie przyłóż Zenita bez obiektywu do końca wyciągu i sprawdź czy ogniskuje ci na matówce, jeśli tak to należy odciąć drobną piłką do metalu ten końcowy fragment wyciągu -plastikowy-ok 1cm , a po zamocowaniu odpowiedniego pierścienia mocować Zenita do wyciągu.

 

79d3821c7b09ed02.jpg

 

 

UWAGA :

 

Jeżeli nie uda się zogniskowac nie należy przeprowadzac tej operacji.

 

Inną metodą jest wymiana śróbek kolimacyjnych i oporowych na dłuższe , oraz sprężynek , a wówczas lustro główne da się podsunąć bardziej do przodu i ostrzyć w Zenicie , inną metodą jest wymiana wyciągu na krótszy , ale to dodatkowy koszt.

 

Ewentualnie fotki w projekcji okularowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wp277 do focenia czego konkretnie potrzebujesz Zenita ?

Myślę że jesteś początkujący i brak Ci doświadczenia w fotografowaniu na kliszy.

 

Zenit nie nadaje się do fotografii w ognisku teleskopu, z wyjątkiem małej tarczki Księżyca. Ewentualnie z barlowem obraz będzie większy.

W projekcji okularowej można wykonać już trochę więcej: tarczki planetek i kraterki na Łysym, Słońce z filtrem obiektywowym. Mozna fotać z drugiego statywu na którym jest Zenit, zbliżany do okularu.

Poza tymi najjaśniejszymi obiektami, raczej nic Ci ze zdjęć kliszowych nie wyjdzie na takim montazu. Więc myślę że zabawa w przykręcanie do ogniska teleskopu nie jest warta świeczki. Do ogniska to kamerka jak najbardziej się nada.

 

Jeśli chciałbyś Zenitem fotać DS-y, to tylko na piggy-backu z obiektywami od 28 mm do 300 mm i to wyłącznie takich do jasności F/4.

Prowadzisz teleskopem. Efekty są niekiedy wyśmienite. Problem tylko w tym że brak porządnych filmów do astrofoto na rynku (wszystko powoli zanika). Ja używam już tylko Konica 200, bo nieźle jest czuła na czerwień mgławic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.