Skocz do zawartości

Pierwsze próby z kamerką MX-7C


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Choć kamerka przyjechała w lipcu to niestety nie było na czym jej powiesić bo sterowanie Syriuszem wystarczające do wizualnych i do Vesty , dla tej było zbyt niedokładne . Dawno juz miałem refraktorek Celestrona 100/500 kupiony jako szukacz do 60-tki . Montaż Soligora kupiłem w Astrokraku a Leszek dorobił prowadzenie i GO TO . Czas więc odpalić kamerkę .

 

Próba pierwsza , ołowiane chmury więc kierujemy kamerkę na odległe bloki . ( Ja , Dave i Cichy )

 

d1.jpg

 

Zgodnie z tym co radził PTL zaczynamy od fotek biało czarnych . Próba druga . Pogoda kiepska , ledwo przez chmury widać Capellę . Próbujemy ustawić ostrość i zapoznać się z softem (Astroart) Przy sprzęcie Cichy i ja .

 

 

 

d2.jpg

 

 

 

 

 

Wczoraj w nocy dziura pogodowa nad Wrocławiem choć w całej Polsce lało . Robimy próbę trzecią . (Cichy i ja)

 

 

Polaris.jpg

 

 

 

 

Nie podaję co to jest bo po naświetleniach 150 sek i 180 sek gwiazda zaczęła się rozdzielać i te fotki umieszczam w centrum zagadek jako zabawę .Sprawdziłem że tu widoczne są gwiazdki do 16 mag. Kolejne fotki będziemy umieszczać w tym wątku . Czekamy na pogodę . Fotki po raz pierwszy umieściłem na serwerze TP SA i nie mam pewności czy będą szybko się wgrywać . Jeżeli bądą mulić to pójdą na komercyjny serwer KKI . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie kamerki umieściłem wcześniej w dziale :Impotr prywatny , wątek :Wyprawa po Naglery . Taką samą ma Paweł (PTL) i widzieliście pewnie jego galerię . Jest to kamerka już na pograniczu amatorstwa i bardzo droga . Niemniej warto na nią oszczędzać choćby dwa lata bo można jak się okazuje nawet z wielkiego miasta przy średniej pogodzie i dość lichym refraktorkiem wyciągnąć ciekawe obrazy . Te które zamieściłem nie były poddawane żadnej obróbce . To pierwszy surowy wypust . Paweł pomaga mi na priva i podsyła porady jak krok po kroku postępować . Instrukcja jest tak zagmatwana że nawet angliści nie mogą niektórych pojęć przetłumaczyć :shock: . Tym bardziej dziękuję PTL za pomoc :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Janusz za słowa otuchy :wink: . Daleko mi jeszcze do takich mistrzów których wymieniłeś . Na razie się uczę i o postępach będę pisał w tym wątku . Oto zestaw którym zaczynam swoją przygodę z CCD .

 

c.jpg

 

 

Na drugiej fotce widać silnik i napęd dorobiony do montażu .

 

c1.jpg

 

Tu prezentuję zestaw GO TO i astropilot wykonane przez Leszka Jędrzejewskiego

c2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System ma dwa rodzaje prowadzenia . Pierwsze i najprostrze to z pilota . Ustawiamy ręcznie lub pilotem obiekt , przechodzimy w tryb prowadzenia (dla obiektów gwiazdowych to 7) . Takie prowadzenie zupełnie wystarczy do obserwacji wizualnych , obiekt w okularze jest widoczny nawet po dwóch godzinach . Dla robienia avików Vestą też to wystarczy . Dla potrzeb tak czułej kamerki jak MX-7C wystarcza tylko na trzy minutowe ekspozycje . Przy czterech minutach gwiazdy się już rozmazywały .

 

Drugi sposób prowadzenia to GO TO z komputera . Tam w samym sofcie możemy zmieniać prędkość aby utrzymać obiekt w środku okularu . Jak w tym przypadku trzyma Celestrona niewiem bo zestaw na tym montażu mam od kilku dni i nie było pogody żeby takie testy zrobić . Oczywiście jak będą warunki to potestuje i napiszę o wynikach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o prowadzenie, to muszę dorzucić tu słowo komentarza. System sterowania (zestaw przekładni do montażu Soligora) dorobiony został w trybie nadzwyczajnym tuż przed zlotem w Jodłowie. Testowałem go 'na sucho' przez pół godziny u mnie na biurku a dobór przełożeń jest wyliczony z pomiarów mechanicznych kół w przekładni paskowej jaką widać na zdjęciu. Z tego co mówi Piotr to obiekty widać przez kilka godzin w polu widzenia a zatem jak na pierwszy strzał jest całkiem nieźle. W przypadku kamery CCD pole widzenia jest kilkadziesiąt razy mniejsze a zatem wymagania co do dokładności sterowania odpowiednio większe. Teraz trzeba będzie tylko dobrać właściwe przełożenie i skorygować wartość w oprogramowaniu sterującym w AstroPilocie i w programie goto a prowadzenie powinno się znacząco poprawić. Po zdjęciach jakie pokazał Piotr jestem optymistą, że wkrótce zobaczymy prawdziwe arcydzieła.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W piatek i sobotę podjęliśmy dalsze próby z kamerką . Leszek poprawił niedokładności w porowadzeniu montażu . Wymaga on jednak tunningu bo pracuje z nierównomiernymi oporami co powoduje rozjechanie fotek na czasach dłuższych . W piątek próbowaliśmy złapać M-57 .

M%2057P.jpg

 

 

 

 

W sobotę późno w nocy M-42 . Wychodziła jednak z nad bloków i liczne zawirowania ciepłego powietrza utrudniały dobre zestrojenie obrazu .

 

 

M%2042%20.jpg

 

 

 

 

M%2042neg2.jpg

 

 

 

Już pomało coś widać , to surowe pojedyncze klatki bez żadnej obróbki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlne były od 15 do 28 sekund . Przy dłuższych czasach kamerka łapała drgające ciepłe powietrze nad pobliskimi blokami ,to w przypadku M-42 . M-57 naświetlaliśmy w różnych czasach od 15 sekund do minuty . Przy bardzo krótkich czasach fotki też się udają ale wychodzi jasne tło i lekkie ziarno . Potem okazało się że można to korygować opcją Histogram , jednak obiekt też ciemnieje . Ogólnie to na różnych obiektach stosowaliśmy czasy od 0.01 sekundy do 240 sekund . Dla dłuższych czasów trzeba poprawić płynność pracy montażu . Jednak dla obiektów mgławicowych prawdopodobnie wystarczą wielokrotne naświetlenia w przedziale 20-45 sek i potem zastakowanie klatek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 naprawdę wspaniała! Piotrze gratulacje. Szkoda że ja jakoś nie mogę się przełamać w kwestii astro-foto.

 

Tak trzymaj Oskar . to studnia bez dna i lepiej sie od niej trzymac z daleka :noughty: , w przeciwnym wypadku albo nieprzespane noce z katalogami montazy i kamerek ccd pod poduszka :sleep: albo problemy rodzinne :pain10:

 

:)

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kolejną ściągę od PTL . Okazuje się że wszystko zrobiłem ....źle :oops: Należy po ustawieniu ostrości wykonać kilkadziesiąt ekspozycji np:30 sek i potem jeszcze z 10 z dark frame . Potem to poskładać w sofcie i dopiero obrabiać . Łatwo powiedzieć :shock: Pogody nie ma więc pomęczyłem haotycznie w różnych opcajach Astroartu te pojedyncze klatki i wyszło nawet nieźle :D

 

Mz.jpg

 

 

 

Nie potrafię na razie obrabiać w programach graficznych więc kolor jest nienaturalny , ale widać jakby lepiej. To jest już coś M-42 podobne :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.