Jump to content
Kaladan

fajne wyklady z fizyki

Recommended Posts

Guest cygnus

Nie miałem szczęścia do takich wykładowców ani nauczycieli, ale kochałem fizykę już od szkoły podstawowej. Wystarczyły mi książki popularne i wielka wyobraźnia.

Na poczesnym miejscu stała książka Gamova "Mr Tompkins w krainie czarów". Teraz w Anglii poczytałem sobie jeszcze kilka innych tomów o Mr Tompkinsie.

 

No i poczytałem wreszcie po angielsku słynne bestselery Hawkinga. Musicie mi uwierzyć: polskiego tłumaczenia jakoś nie mogłem przebrnąć, chociaż ukończyłem studia z fizyki. Angielski oryginał był BARDZO JASNO NAPISANY i czytało mi się go znacznie łatwiej, niż polską wersję!

Być może jest to związane z tym, że żeby czytać po angielsku muszę się bardzo skupić. Polski tekst jakoś tak relaksowo, bez koncentracji czytany, był jednak za trudny, jak na takie "kryminałowe" traktowanie.

 

A dynamicznych, ekstrawertycznych wykładowców już w Anglii spotkałem, tutaj w ogóle ludzie bardzo aktywnie się zachowują podczas rozmowy, czasem wręcz szokująco. Sprzedawca w sklepie optycznym wybucha co chwilę szalonym śmiechem i nikogo to nie bulwersuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i poczytałem wreszcie po angielsku słynne bestselery Hawkinga. Musicie mi uwierzyć: polskiego tłumaczenia jakoś nie mogłem przebrnąć, chociaż ukończyłem studia z fizyki. Angielski oryginał był BARDZO JASNO NAPISANY i czytało mi się go znacznie łatwiej, niż polską wersję!

Być może jest to związane z tym, że żeby czytać po angielsku muszę się bardzo skupić. Polski tekst jakoś tak relaksowo, bez koncentracji czytany, był jednak za trudny, jak na takie "kryminałowe" traktowanie.

 

Swoje książki Hawking pisał sam. A wiadomo na co cierpi sławny fizyk i jak to mu przeszkadza w życiu a zwłaszcza w pisaniu. Więc naturalnym prawem całego wszechświata pisząc z wielkiem trudem i nakładem czasu (mógł wczasie pisania długo się zastanawiać) każde słowo i zdanie tak dobierał jego treśc aby było jak najkrótsze i jak najbardzie zwięzłe. I tak właśnie powstał jego specyficzny styl pisania, który rewelacyjnie się czyta.

A wszyscy wiedzą jak wychodza tłymaczenia, raz lepiej raz gorzej ale zawsze na gorszym poziomie niż oryginały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stephen Hawking, cydowny umysł, jego książki przeczytałem z wypiekami :D

 

ps. Cygnus, pierwszy raz jak zobaczyłem Twój awatar to skojarzyłeś mi się właśnie z profesorem fizyki, a tu proszę, skońvzyłeś fizyke :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trafiłem przypadkiem na taką interesująca stronę ... [wykłady] :)

Pytanie:
Najskuteczniej odbijającym promienie słoneczne ciałem niebieskim w układzie słonecznym jest Enceladus (księżyc Saturna). Albedo Enceladusa utrzymuje się na stałym poziomie (A = 0.99), w przeciwieństwie do albedo chociażby Ziemi (A = 0,367). Pytanie: czy w miarę zanikania lodów arktycznych na Ziemi oraz w związku z tym podnoszeniem się poziomu wód oceanów oraz mórz, dojdzie do zmniejszenia albedo Ziemi? Czy istnieje sposób na obliczenie ziemskiego albedo przy założeniu, że doszło do roztopienia lodu arktycznego na biegunie północnym? Czy albedo planetarne może się przyczynić do efektu cieplarnianego?

Odpowiada Leszek Czechowski
Albedo Ziemi zmienia się cały czas w zależności od tego, czym pokryta jest powierzchnia (śnieg, zielone rośliny wiosną, uschnięte jesienią itp), od pokrywy chmurami, zawiesiny w powierzchniowych wodach w zbiornikach wodnych, itp. Drugim parametrem istotnym dla temperatury powierzchni Ziemi jest emisyjność dla podczerwieni. O ile albedo mówi o części odbitej promieniowania, to emisyjność mówi o energii wypromieniowanej. Znowu należy jednak pamiętać, że energia wypromieniowana przez grunt może być przechwytywana przez atmosferę i pozostać w atmosferze.
Po stopieniu lodów Arktyki albedo będzie jak dla oceanu (zależnie jednak np. od planktonu). Oczywiście, że albedo i emisyjność są istotne dla efektu cieplarnianego.

https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/zmiany-klimatyczne-a-albedo-planetarne/

Mój wniosek

Zmniejszenie w Arktyce pokrywy lodowej obniża albedo Ziemi i przyśpiesza ocieplanie klimatu.

Pozdrawiam

fizyka.jpg

wx.jpg

Edited by ekolog
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.