Skocz do zawartości

Tubę optyczną newtona 14" - 355 mm


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Tuba sześciokątna jest zrobiona ze sklejki, składana z dwóch połówek, skręcana sześcioma śrubami M8.

Po złożeniu nie trzeba kolimować od nowa tylko raz na jakiś czas. Tubus posiada z boku dwa stalowe toczone czopy. Jest do tego widelec ale niezbyt udany. Polecałbym zrobić zwykłego skrzyniowego dobsona ze sklejki, ale mogę ten widelec dać jeśli ktoś chce. Mogę też dodać połówkę lornetki 60/10x na szukacz. Nie mam już jednak tego trzpienia na którym "wisi" lornetka. Lornetka jest gratis.

Wvciąg 2" Astrokraka z przedłużkami. Oprawa lustra ze sklejki.

 

Lustro główne zrobione jest przez bardzo dobrego fachowca z Wrocławia z dokładnością 1/10 lambda, Szkło tzw. "polski perex" jest z firmy Viperaglass. Na powierzchni są 2 małe dziurki o średnicy 2 mm. Podczas szlifowania wyszły na powierzchnię pęcherzyki powietrza ze szkła. Specjalnie tego nie widać a w obserwacjach wogóle nie przeszkadza. Jeden pęcherzyk jest akurat w miejscu gdzie pada cień lusterka wtórnego. Powłoka ma 2 lata, napylona i utwardzona we Wrocławiu. Jej stan jest dobry. Nie trzeba napylać jeszcze przez kilka lat.

Średnica lustra 14" - 355 mm, ogniskowa 1850 mm, światłosiła 1:5,2

 

Lusterko wtórne eliptyczne o krótszej osi 80 mm zrobione zostało w Polskich Zakładach Optycznych a dokładnie w firmie powstałej po tych zakładach 4 lata temu. Powierzchnia wykonana z dokładnością 1/10 lambda. We wrześniu 2007 została odnowiona powłoka we Wrocławiu. Tak duże lusterko pozwoliło daleko wysunąć ognisko główne teleskopu poza ściankę tuby aby można było stosować nasadkę bino bez barlowa.

Na jednym ze zdjęć widać nasadkę mikroskopową Zeissa. Z nasadką tą o ogniskowej okularów 25 mm powiększenie w układzie bino wynosi zaledwie 75x. Oczywiście dla normalnych okularów trzeba zastosować przedłużki, które są w komplecie. Widać to na zdjęciach.

 

Pająk trójramienny jest z Astrokraka.

 

Sprzedaję dlatego ponieważ mam binonewtona 230 mm i teleskop ten po prostu się marnuje. W zeszłym roku raz był używany - zdjęcie na platformie. Tuba daje bardzo dobre obrazy za co gwarantuję i w razie gdyby ktoś nie był zadowolony to zwracam pieniądze.

 

Odbór tylko osobisty w Brennej ponieważ nie wyobrażam sobie jak to zapakować.

Jest to okazja dla kogoś chcącego mieć wielką armatę. Tym pod ciemnym niebem naprawdę coś widać.

 

Cena 2000 PLN.

 

pozdrawiam

3.jpg

23_2_.JPG

25_2_.JPG

27_2_.jpg

31a.jpg

48.jpg

350_ka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.