Skocz do zawartości

Krótkie pytanko montazowe - guiding EQ6 syntrek


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

- Po jednej stronie SW EQ6 Syntrek, Meade DSI i 300D

- Po drugiej laptop z platformą ascom i wgranymi dodatrkowymi driverkami do celestrona 5i. Dlsr Shutter i cała paczka badziewia od Meade z Autostarem i sterownikami do DSI.

 

- Pomiedzy relay box z wyjsciem na port LPT compa, gniazdem do guide bolcem do dlsra i wejsciem na LX.

 

- Meade DSI podłączone do laptopa kablem USB i jest widoczne przez PHD - caca!

- 300D podłączone do LPT jest widoczne przez DLS shuttera i działa - caca!

- LPI (poza tematem) też działa i pod Meadowskim softem i pod craterletem - caca!

 

A teraz co nie działa.

 

1. Nie działa dlsr podłączony via relay (nie widzi go shutter)

2. Nie jestem w stanie złapać mojego EQ6 syntreka w PHD guide (nie wiem co i jak ustawić). Nie widze możliwości wyboru ST4 jak standardu połączenia i nie widze możliwości ustawinia portu inngo niż comX

 

Jak wygląda obecny setup?

 

DSI podłączone bezpośrednio do USB laptopa. EQ6 i 300d wpięte w relaya, a relay kablem LPT w laptopa. W tej konfiguracji nie widzi mi system ani EQ6 ani 300D. Wywalenie relaya z obiegu ożywia 300D. Nie chce goto. Chce prosty guiding w PHD (ew. w innym darmowym, prostym sofcie). Jest jakieś rozwiązanie?

 

Staewiam browara na zlocie autorowi kazdej porady która pchnie mnie do przodu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde balans... uruchomiłem.

 

Bez EQMODów, guidemasterów itd.

 

:blink::blink::blink:

 

Musze zrobic star test i wtedy opisze co i jak, bo na razie z braku nieba kazałem biedakowi guidowac hot piksela :szczerbaty:

 

Biedaczek po jakiejś minucie stwierdza , że robie go w balona i odmawia współpracy ale migocze diodami na relayu i popiskuje silnikami... B)

 

Hihi... Jeszcze tylko DLSR Shuttera zmusic do kłapania migawką via relay i jestem w domu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, zrobione wszystko.

 

Było troche jazd, między innymi z wysłaniem raportu do Stark labs, ze mają buga w sofcie (swoją droga doskonała komunikacja i support, a to freewareowy soft!)

 

Na razie słów kilka o konfiguracji

 

-Zwykły najtańszy EQ6 syntrek, bez goto itd.

-Najtańsze DSI I jako kamerka guidujaca.

-300D unmod jako główny sensor.

-Relay od Mario_2005

-No i kawałek laptopa z freewareowym softem.

 

 

Gra i buczy. Guiduje kłapie migawką 300D, wszystko widzi wszystko.

 

Jest caca. Postawione na PHD Guide i DLSR Control. Wszystko via jeden kabel LPT i jeden USB.

 

Po start testach walne opisówke.

 

Wielkie dzięki dla Mario i Sumasa za support.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest caca. Postawione na PHD Guide i DLSR Control. Wszystko via jeden kabel LPT i jeden USB.

 

 

Pytanko - PHD and DLSR control to byly twoje preferencje ?

 

Bo wg mnie to samo uzyskasz GuideMasterem. Jeden program, sterujący poprzez LPT i relay boxs ala mario2005. Ja takie cos chce uruchomic w sumie teraz na CG5-GT

 

Jak bym Cie zapytal to tak krotko czym zachecilbys mnie do korzystania z PHD vs reszta swiata?

 

Chyba ze jakies sprzetowe rzeczy wymuszaja uzycie PHD - to cofam propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznaje relay made by mario2005 działa wyśmienicie z GuideMasterem. U mnie sterował Vestą SC, EM200 i aparatem - wszystko z jednego kabelka LPT do relaya a dalej aparat, montaż, SC + usb do laptopa z kamerki !

GuidemMastrer ma możliwośc sterowania aparatem dzięki czemu możemy uzyskać hardware drizzle - delikatnie przesuwanie gwiazdki pomiędzy ekspozycjami (o zadaną wielkość), a że z tego samego softu jest guide i długie czasy w aparacie to nic się nie pierniczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko - PHD and DLSR control to byly twoje preferencje ?

 

Bo wg mnie to samo uzyskasz GuideMasterem. Jeden program, sterujący poprzez LPT i relay boxs ala mario2005. Ja takie cos chce uruchomic w sumie teraz na CG5-GT

 

Jak bym Cie zapytal to tak krotko czym zachecilbys mnie do korzystania z PHD vs reszta swiata?

 

Chyba ze jakies sprzetowe rzeczy wymuszaja uzycie PHD - to cofam propozycje.

Nie ma żadnych restrykcji dla softu narzucanych przez konfiguracje sprzetową.

 

Poszedłem w PHD bo po obmacaniu tego uznałem, ze to najprostszy soft pod Słońcem, a przez to najlepszy do ugryzienia tematu guide dla kogoś, kto to wszystko metodą prób i błędów próbuje ogarnać.

 

A prostota tego softu jest wręcz genialna. Co on tam ma? Ano kilka guziczków

 

- podłacz kamere

- podłącz teleskop

- guiduj

 

Hehe :szczerbaty:

 

Oczywiscie w sofcie jest też guziczek "adwanced parameters" ale nihuhu nie musisz w niego wnikac, aby to wszystko na domyślnych ustawieniach zadziałało.

 

Jak juz osiagne kolejne etapy śwaidmości tego co i dlaczego robie, to pewnie się przesiąde na soft o bardziej wypasionych mozliwościach... (choc jak czytam te jego adwanced parameters, to on tez wyglada na wszystkomajacy)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Nie chce przekonywać na siłę, ale wydaje mi się, że w przypadku GuideMastera urosła legenda programu trudniejszego (chyba na tym forum).

W GM robi się to samo, jedyna różnica to podanie ogniskowej. Dalej kalibracja odbywa się automatycznie i po jej skończeniu robimy guide.

GM ma kilka zalet nad PHD - pierwsza i ta która dla mnie jest bardzo istotna to wizalna prezentacja pracy guide (wykres + diagram pokazujący jak trafia gwiazdka po wykonanym przesunięciu). Dzieki temu bardzo szybko można tak dobrać parametry żeby zoptymalizować maksymalnie efektywność działania programu np do panujący danego dnia warunków.

Po kilku minutkach wiemy też, jaki jest seeing, i czy np ktoś kto obok preszedł nie popsuł nam ekspozycji :)

Co do parametrów i stopnia skomplikowania ich dobierania to nie dramatyzowałbym, chcąc poprawić jakość działania bez wzglu na soft, będzie trzeba i tak niektóre rzeczy określić na piechotkę.

 

Pozdrawiam i zachęcam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też używam GM , ale ma pewną wadę :

po włączenie adaptative filter lubi sie zawieszać :angry:

 

moduł korekty ustawienia montażu na biegun jest bardzo fajny , log z guide jest wyskalowany w arcsec i bez problemu odczytujemy go w peas'ie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie jeszcze mysle czy jak juz przetestuje obecne ustawienia, to nie kupic od nich tego:

 

http://www.stark-labs.com/nebulosity.html

 

Drogie nie jest, a miałbym cały soft z jednego źródła... (w koncu zgwałciłem do konca ich DSLR shuttera i kłapie juz jak mu zagram).

 

Jakieś sugestie w tej materii? To dobry pomysł aby z całym badziewiem ulokować się w jednej rodzinie softu? Waszym zdaniem ten Nebulosity jest wart swojej ceny? Pracował ktoś na nim? Mocne i słabe strony? Jakieś braki?

 

Pozdrawiam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, nie wiem, czy to dobre pytanie. Obawiam się, że tylko ja na tym forum kupiłem ten soft swego czasu, a moje zdanie znasz.

 

Najlepszy soft to taki, który znasz i na który ciebie stać. Poużywaj go przez okres testowy i sam będziesz wiedział. Technika i terminologia ta sama, więc na pewno nie nauczy ciebie złych nawyków i potem bez problemu przesiądziesz się na coś bardziej zaawansowanego.

 

Dla mnie największą zaletą był fakt dostępności wersji na Mac'a. Nie ma to jak stackować coś na maszynie z 8GB RAMu i 8 prockami. W zasadzie ten soft ma wszystko, czego potrzebuje. I tak postprocessing wykonuje po swojemu w photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) W GM robi się to samo,(...)

 

Zachęcony do GuideMastera, zainstalowałem ustawiłem i.... kicha :)

 

O ile na trybie testowej kamerki gra i buczy aż miło (poniżej działający config dla EQ6 syntreka w guidemasterze via relay Mario):

 

[ASCOM]

Scope=Celestron.Telescope

 

[Guide]

Interface=1

LPTPortMove=888

DEM=5

DEP=4

RAP=7

RAM=6

 

a samo ustawienie to bułka z masłem (fajny ten soft) o tyle napada nas zza winkla problem obsługi Meade DSI przez GuideMastera. A tej... ni ma :)

 

http://www.razyboard.com/system/morethread...-4824213-0.html

 

Tak więc... guidemaster poległ i leży. :zle:

 

Chyba, że ja jakoś cienko szukam i bredze teraz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.