Skocz do zawartości

M36 i M37


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

zakładając nawet że miałeś zaświetlone, wyjątkowe słabe niebo, to przy źrenicy 5,3 mm

to faktycznie tło zrobiłeś nieco zbyt mleczne

 

ale i tak szkice wyszły ciekawie, i wiarygodnie

 

pozdrawiam

 

Bo jak zrobiłem fotke tego szkicu i odwróciłem kolory to takie jasne tło niestety wyszło. Jak sie przyciemnia tło to gwiazdki znikają, więc musiało zostać jasne. Musiałbym poprawić jakoś te gwiazdki na ciemniejsze (wtedy po odwróceniu tło będzie ciemniejsze). Może jakiś czarny cienkopis byłby lepszy niz ołówek.

No, ale nic dzięki wszystkim za pozytywne opinie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota jeśli chodzi o pracę przy teleskopie. Najważniejsze w szkicowaniu gromady otwartej to uchwycić jej kształt i Tobie wyszło to znakomicie :notworthy::Beer::notworthy:

 

Niestety strasznie słabo widać Twoje szkice. Jak sądzę fotografujesz je (witam w klubie bez-skanerowców) stąd jest za ciemne tło na zdjęciu, słaby kontrast i nierównomierne oświetlenie. Fotografuj szkice na zewnątrz (miałem jako Krakus napisać "na polu", ale niech będzie :szczerbaty: ), w domu nigdy nie osiągniesz równomiernego oświetlenia. Najlepiej jakby było pochmurno (o to nietrudno). Nie włączaj lampy błyskowej i zrób kilka zdjęć regulując balans bieli aby otrzymać jak najbardziej kontrastowy obraz (warto oczywiście fotografować ze statywu). Jeśli musisz poprawić gwiazdy żeby były ciemniejsze (niekoniecznie pisakiem - miękki ołówek wystarczy) zrób to.

 

Jest jeszcze jeden sposób (stosowany przez niektórych) - szkic wykorzystuje się jako "background" i w programie graficznym na warstwie powyżej nanosi się cyfrowe gwiazdy, dodaje tło itd... osobiście nie jestem zwolennikiem takich sterylnych szkiców, szczególnie że Twoje wiele by wtedy straciły (ten realizm obserwacyjny).

 

Pozdrawiam i czekam na więcej! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje uwagi:

1. Żle zrobione zdjęcia szkiców. Tło jest nierównomiernie naświetlone. W jaki sposób robiłeś zdjęcia? Zdjęcia należu robić bez lampy błyskowej, oświetlając szkic lampą stołową, najlepiej przesłoniętą białym papierem.

Uwaga, żeby ci się to nie zapaliło. Ja robię zdjęcia w kuvhni, bo tam mam najwięcej rozproszonego światła.

2. Jeśli twój aparat potrafi, to zrób zdjęcie w trybie B&W.

3. Jeśli masz zdjęcie kolorowe, to przetransformuj na B&W.

4. Poekperymentuj z jasnością i kontrastem w twoim programie graficznym.

5. Użyj narzędzia do progowania kolorów, żeby ustalić poziom czerni.

 

Dobrej zabawy. :D

 

szkice ok, ale obróbka ( w szczególności zdjęcia początkowe ) były złe :(

 

Próbowałem coś poprawić, ale efekty według mnie marne....

 

m37nk9pop.jpg

m36lf6pop.jpg

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje uwagi:

1. Żle zrobione zdjęcia szkiców. Tło jest nierównomiernie naświetlone. W jaki sposób robiłeś zdjęcia? Zdjęcia należu robić bez lampy błyskowej, oświetlając szkic lampą stołową, najlepiej przesłoniętą białym papierem.

Uwaga, żeby ci się to nie zapaliło. Ja robię zdjęcia w kuvhni, bo tam mam najwięcej rozproszonego światła.

2. Jeśli twój aparat potrafi, to zrób zdjęcie w trybie B&W.

3. Jeśli masz zdjęcie kolorowe, to przetransformuj na B&W.

4. Poekperymentuj z jasnością i kontrastem w twoim programie graficznym.

5. Użyj narzędzia do progowania kolorów, żeby ustalić poziom czerni.

 

Dobrej zabawy. :D

 

szkice ok, ale obróbka ( w szczególności zdjęcia początkowe ) były złe :(

 

Próbowałem coś poprawić, ale efekty według mnie marne....

 

m37nk9pop.jpg

m36lf6pop.jpg

 

Teśz próbowałem przyciemniać, ale jak ciemne tło było to gwiazdy znikały. Więc zostawiłem jasne. Później moze cos jeszcze poprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No teraz to jest rewelacja! Rysowanie gromad otwartych (szczególnie zimowych) wymaga sporo cierpliwości, ale efekt jest! Tło jest fajne i jednolite - jednak co skaner to skaner ;) .

 

To oczywiście jest kwestia gustu i przyjętej konwencji ale wolę trochę rozjaśnić tło w polu widzenia zostawiając idealnie czarną tylko "ramkę". Tak smoliście czarne niebo w okularze to ma się chyba tylko w przestrzeni kosmicznej.

 

Pozdrowienia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.