Skocz do zawartości

Filtr H-alfa


jureq

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie oswieccie mnie,

czy filtr H-alfa jest fitrem obiektywowym, czy okularowym? O ile pamietam,  jest to waskopasmowy filtr linii wodoru cos kolo 640nm (czerwien), uzywany do obserwacji slonca (koronografy itp.).

W zwiazku z awaria caly temat zniknal. Dla przypomnienia na astro-gieldzie sprzedawany jest kawalek z filtra koronografu, z propozycja zrobienia filtru okularowego...

Wiec moze jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kiedyś na stanowisku przy koronografie we Wrocławskim Instytucie Astronomii. Miła Pani pokazała wszystko od "kuchni".

 

Wynikało z tego że koronograf jest zwykłym refraktorem, w którym są zamocowane filtry za obiektywem. Problem przegrzania się filtru rozwiązuje specjalny "grzybek" (taki z metalu), który rozprasza światło z tarczy i wtedy można obserwować protuberancje na krawędziach.

 

 

Może trzeba coś takiego zrobić w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to mi chodzi, zrobienie z tego kawalka filtru, zalozenie na okular i obserwowanie Sloneczka to naprawde niebezpieczna zabawa, nie tylko dla teleskopu ale i dla oka.

Zastanawialem sie nad polaczeniem filtru H-alfa z filtrem mylarowym na obiektywie, ale sadze, ze mylar wycina pasmo od jakichs 500nm (co daje niebieskie zabarwienie obrazu) iwec dla wodoru juz nic nie zostaje   :P

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mylar daje trochę niebieskawy obraz, ale mylar + H-alfa nic nie pokaże - wg. mnie bedzie czarno

 

Filtr h-alfa jest dwuczęściowy - jedna częśc przed obiektywem, a druga przed okularem:

 

as1-90.jpg

 

http://www.coronadofilters.com/cgi/display...alog.cgi?item=2

 

ten filtr kosztuje drobne $4886 i nadaje się dla refraktorów o 90mm aperturze

 

h-alfa - to inaczej linia alfa wodoru z serii Balmera - 656,28 nm (http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=127)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo proszę... fotka z koronografu + filtr h-alfa, prawdopodobnie tylko przy okularze...

 

prominen.jpg

 

"An artificial solar eclipse, created with a prominence telescope that masks the bright face of the sun and lets us see prominences, bright gas clouds rising up from the sun.

 

Exposure Data

Lens: 910/80mm prominence telescope

Exposure: 1/1000 second

Film: Kodak Select Series Elite Chrome 200

Filter: 10 Angstrom H-Alpha

Date: 26-August 2000

Location: Pfünz, Germany

"

 

autor pisze, że użyty został filtr dziesięcio angsztremowy, więc o wiele gorszy od tego, do którego dałem link w poprzednim poście (tamten miał pasmo przepuszczania szerokie na 0,7 A)

 

ciekawe ile kosztuje taki "gorszy" filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że przesłony... inaczej to by się nie nazywało koronograf

 

na pokładzie SOHO też jest koronograf zasłaniający Słońce, dzięki temu mozliwe jest wykonywanie zdjęć odległych części korony słonecznej, które są bardzo słabo widoczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie zwrocilem uwagi - faktycznie zdjecie pochodzi z koronografu - "apacze i niewidze".

Mam jeszcze pytanie o filtry H-alfa do ogladania mglawic.  Czy tez sa tak waskopasmowe? No bo cena ich oscyluje kolo 100 euro...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no w ofertach firm jest wyraznie napisane

cyt."H-Alpha Filter für Fotografie und Beobachtungen von H-II Regionen 1,25"   :P i stad bylo moje pytanie, ale wszedlem na strone APM:

http://www.apm-telescopes.de/englisch/index.htm

i jest tylko filtr H-beta  ;D

i masz racje   :D:D:D

Sorry - to moje niedoumienie :(

A czy ktos obserwowal przy pomocy tego filtra i czego nalezy sie spodziewac?

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I inne filtry "H":

 

H-alfa wąskopasmowy (pasmo < 1nm) - to filtry wizualne / CCD do obserwacji Słońca dokładnie w paśmie linii wodoru, pokazuje protubernacje i inne struktury ze świecącego gazowego wodoru. Dwuelementowy, pre-filtr wycinający IR i zmniejszający jasność oraz właściwy filtr wąskopasmowy (interferencyjny). Nadaje się do obserwacji wizualnych i CCD ale tylko Słońca. Cena - k * 1000$.

 

H-alfa szerkopasmowy (pasmo ~ 10nm) - to filtry do CCD do "zdejmowania" mgławic emisyjnych. Dają rewelacyjne, wysokokontrastowe obrazy (właśnie taki zamawiam). Wizualnie się nie nadają - oko jest za mało czułe w tym zakresie. Cena - k * 100$

 

H-beta szerokopasmowy (pasmo kilkadziesiąt nm) - filtry wizualne do mgławic - przepuszczają światło atomów wodoru w obszarze najwyższej czułości oka. Cena j.w.

 

Zarówno H-alfa jak i H-beta szerokopasmowe MOGĄ być stosowane do obserwacji Słońca (wizualnie lub CCD) WYŁĄCZNIE z filtrem mylarowym. Zaleta H-alfa? Nie przepuszcza niebieskiego światła rozproszonego w atmosferze lub kolorków wynikających z refrakcji i/lub chromatyzmu - A WIĘC ZWIEKSZA KONTRAST chociaż oczywiście pasmo jest za szerokie i nie bedzie widać tego co przez filtr wąskopasmowy!

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. w temacie pytania. Oba filtry szerokopasmowe są filtrami okularowymi (dostępne 1,25 i 2 cale) a H-a wąskopasmowy - na obu końcach.

 

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pawel za wyjasnienia   :)

To znaczy filtr, ktory przytoczylem:

"H-Alpha Filter für Fotografie und Beobachtungen von H-II Regionen 1,25" jest faktycznie filtrem H-beta szerokopasmowym ?  :-/

Sorry za ciekawosc, Pawle skad czerpiesz wiedze na temat filtrow ?

Pozdrawiam

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Po tej polemice znów nasuwa się konkluzja że za wąskopasmowy i wysokosprawny filtr trzeba dobrze zapłacić i można podziwiać wspaniałe widoki Słońca w linii H-Alfa ale nie za małe pieniądze  ??? :( >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.