Jump to content

Filtr H-alfa


jureq
 Share

Recommended Posts

Panowie oswieccie mnie,

czy filtr H-alfa jest fitrem obiektywowym, czy okularowym? O ile pamietam,  jest to waskopasmowy filtr linii wodoru cos kolo 640nm (czerwien), uzywany do obserwacji slonca (koronografy itp.).

W zwiazku z awaria caly temat zniknal. Dla przypomnienia na astro-gieldzie sprzedawany jest kawalek z filtra koronografu, z propozycja zrobienia filtru okularowego...

Wiec moze jeszcze raz...

Link to comment
Share on other sites

Byłem kiedyś na stanowisku przy koronografie we Wrocławskim Instytucie Astronomii. Miła Pani pokazała wszystko od "kuchni".

 

Wynikało z tego że koronograf jest zwykłym refraktorem, w którym są zamocowane filtry za obiektywem. Problem przegrzania się filtru rozwiązuje specjalny "grzybek" (taki z metalu), który rozprasza światło z tarczy i wtedy można obserwować protuberancje na krawędziach.

 

 

Może trzeba coś takiego zrobić w teleskopie.

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie o to mi chodzi, zrobienie z tego kawalka filtru, zalozenie na okular i obserwowanie Sloneczka to naprawde niebezpieczna zabawa, nie tylko dla teleskopu ale i dla oka.

Zastanawialem sie nad polaczeniem filtru H-alfa z filtrem mylarowym na obiektywie, ale sadze, ze mylar wycina pasmo od jakichs 500nm (co daje niebieskie zabarwienie obrazu) iwec dla wodoru juz nic nie zostaje   :P

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

mylar daje trochę niebieskawy obraz, ale mylar + H-alfa nic nie pokaże - wg. mnie bedzie czarno

 

Filtr h-alfa jest dwuczęściowy - jedna częśc przed obiektywem, a druga przed okularem:

 

as1-90.jpg

 

http://www.coronadofilters.com/cgi/display...alog.cgi?item=2

 

ten filtr kosztuje drobne $4886 i nadaje się dla refraktorów o 90mm aperturze

 

h-alfa - to inaczej linia alfa wodoru z serii Balmera - 656,28 nm (http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=127)

Link to comment
Share on other sites

oo proszę... fotka z koronografu + filtr h-alfa, prawdopodobnie tylko przy okularze...

 

prominen.jpg

 

"An artificial solar eclipse, created with a prominence telescope that masks the bright face of the sun and lets us see prominences, bright gas clouds rising up from the sun.

 

Exposure Data

Lens: 910/80mm prominence telescope

Exposure: 1/1000 second

Film: Kodak Select Series Elite Chrome 200

Filter: 10 Angstrom H-Alpha

Date: 26-August 2000

Location: Pfünz, Germany

"

 

autor pisze, że użyty został filtr dziesięcio angsztremowy, więc o wiele gorszy od tego, do którego dałem link w poprzednim poście (tamten miał pasmo przepuszczania szerokie na 0,7 A)

 

ciekawe ile kosztuje taki "gorszy" filtr

Link to comment
Share on other sites

Mysle, ze w tym przypadku uzyto przeslony zaslaniajacej tarcze slonca (widac to na zdjeciu), i wowczas fatycznie mozna uzyc filtru przy okularze.

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

pewnie, że przesłony... inaczej to by się nie nazywało koronograf

 

na pokładzie SOHO też jest koronograf zasłaniający Słońce, dzięki temu mozliwe jest wykonywanie zdjęć odległych części korony słonecznej, które są bardzo słabo widoczne

Link to comment
Share on other sites

Sorry, nie zwrocilem uwagi - faktycznie zdjecie pochodzi z koronografu - "apacze i niewidze".

Mam jeszcze pytanie o filtry H-alfa do ogladania mglawic.  Czy tez sa tak waskopasmowe? No bo cena ich oscyluje kolo 100 euro...

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

Witam,

no w ofertach firm jest wyraznie napisane

cyt."H-Alpha Filter für Fotografie und Beobachtungen von H-II Regionen 1,25"   :P i stad bylo moje pytanie, ale wszedlem na strone APM:

http://www.apm-telescopes.de/englisch/index.htm

i jest tylko filtr H-beta  ;D

i masz racje   :D:D:D

Sorry - to moje niedoumienie :(

A czy ktos obserwowal przy pomocy tego filtra i czego nalezy sie spodziewac?

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

I inne filtry "H":

 

H-alfa wąskopasmowy (pasmo < 1nm) - to filtry wizualne / CCD do obserwacji Słońca dokładnie w paśmie linii wodoru, pokazuje protubernacje i inne struktury ze świecącego gazowego wodoru. Dwuelementowy, pre-filtr wycinający IR i zmniejszający jasność oraz właściwy filtr wąskopasmowy (interferencyjny). Nadaje się do obserwacji wizualnych i CCD ale tylko Słońca. Cena - k * 1000$.

 

H-alfa szerkopasmowy (pasmo ~ 10nm) - to filtry do CCD do "zdejmowania" mgławic emisyjnych. Dają rewelacyjne, wysokokontrastowe obrazy (właśnie taki zamawiam). Wizualnie się nie nadają - oko jest za mało czułe w tym zakresie. Cena - k * 100$

 

H-beta szerokopasmowy (pasmo kilkadziesiąt nm) - filtry wizualne do mgławic - przepuszczają światło atomów wodoru w obszarze najwyższej czułości oka. Cena j.w.

 

Zarówno H-alfa jak i H-beta szerokopasmowe MOGĄ być stosowane do obserwacji Słońca (wizualnie lub CCD) WYŁĄCZNIE z filtrem mylarowym. Zaleta H-alfa? Nie przepuszcza niebieskiego światła rozproszonego w atmosferze lub kolorków wynikających z refrakcji i/lub chromatyzmu - A WIĘC ZWIEKSZA KONTRAST chociaż oczywiście pasmo jest za szerokie i nie bedzie widać tego co przez filtr wąskopasmowy!

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

P.S. w temacie pytania. Oba filtry szerokopasmowe są filtrami okularowymi (dostępne 1,25 i 2 cale) a H-a wąskopasmowy - na obu końcach.

 

P

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Pawel za wyjasnienia   :)

To znaczy filtr, ktory przytoczylem:

"H-Alpha Filter für Fotografie und Beobachtungen von H-II Regionen 1,25" jest faktycznie filtrem H-beta szerokopasmowym ?  :-/

Sorry za ciekawosc, Pawle skad czerpiesz wiedze na temat filtrow ?

Pozdrawiam

Jurek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Po tej polemice znów nasuwa się konkluzja że za wąskopasmowy i wysokosprawny filtr trzeba dobrze zapłacić i można podziwiać wspaniałe widoki Słońca w linii H-Alfa ale nie za małe pieniądze  ??? :( >:(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.