Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Przypominamy, że jutro nad ranem Księżyc schowa się na ponad 50 minut w cieniu Ziemi. Tym razem dodatkiem do zaćmienia będzie bliskie sąsiedztwo Regulusa (tuż na prawo) i Saturna (kilka stopni powyżej Księżyca). Nasz naturalny satelita będzie prawie dokładnie w tym samym miejscu, co na zdjęciu obok, wykonanym prawie rok temu. Wtedy Księżyc był kilkanaście stopni na południowy wschód od dzisiejszej pozycji. Szczegółowe informacje o przebiegu zaćmienia opublikowaliśmy w poprzednim newsie.

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?5749

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasza sprawa, ale...

 

"Nikt się nigdy niczego nie nauczy do póki sam nie będzie się chciał nauczyć"

 

...a jesteśmy tu by się czegoś wzajemnie nauczyć. :Salut:

 

A co ma wspólnego zaćmienie Księżyca ze zjawiskami zakryciowymi? Toż to zaćmienie archetypowe całą gębą, tak zaćmieniowe jak tylko zaćmnienie potrafi być :) U mnie od zachodu nadciąga cirrus. Jak powiadają lotnicy "cirrus na niebie pogoda się j..." Ale zobaczymy, na szczęście nie jestem lotnikiem i czekam przy nadziei ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie widać Księżyc od momentu jego wschodu. Chmury są, ale widać przez nie Łysego. Żeby się chociaż tak utrzymało..

Zibi, widzę że mieszkamy blisko siebie...Z Wieruszowa do Ostrzeszowa kawałek tylko jest :) Dawid Schneider zresztą też.

 

Ciekawe, jak tam zapylenie górnych warstw atmosfery...Przcież od tego zależy, czy zaćmienie będzie "jasne" czy "ciemne"... Chociaż w dzisiejszych czasach to ciągle jest zapylone...Te wszystkie dymy i pyły z fabryk i tym podobnych...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie widać Księżyc od momentu jego wschodu. Chmury są, ale widać przez nie Łysego. Żeby się chociaż tak utrzymało..

Zibi, widzę że mieszkamy blisko siebie...Z Wieruszowa do Ostrzeszowa kawałek tylko jest :) Dawid Schneider zresztą też.

 

 

Faktycznie... trzeba by było kiedyś jakiś mini zlocik zorganizować :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast patrzeć w niebo patrzcie na animacje chmur. Chyba nikt w Europie nie będzie miał pogody. Gdy wczoraj focilem Ksieżyc byl czysty jak łza, wiec starym zwyczajem na dobę przed zaćmieniem oznacza to kiszkę w noc zaćmienia. :Salut:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaćmienia raczej nie zobaczą mieszkańcy Wrocławia, Katowic i okolic, nad resztą kraju dużo lepiej, choć pojawią się zamglenia. Najlepsze warunki szykują się na wschodzie Polski. Zycze pogody dla wszystkich

pozdro

tak zgodze się, jestem z okolic Wrocławia i niestety, ale pogoda dzisiaj chyba nie będzie nam sprzyjać ;/ ale zycze powodzonka wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na zaćmienie... do niego kilka godzin, a wysokie chmuki też mają jakiś urok ( chociaż wolałbym czyste niebo na zaćmienie ).

 

Zdjecie halo 22 sprzed 10 minut z Wrocławia (Nikon D40 ISO400 10s 18mm 18-55DX):

 

 

http://iro.nd.e-wro.pl/astro/halo/DSC9807_xx.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.