Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Łysy jest czadowy w takich barwach. Chcę częściej.

Przeżyłem chwile grozy, kiedy to niebo zasnuło się jakąś mgłą na jakieś 15-20min.

Ale suma sumarum początek zjawiska i kulminacja, niebo jak na zamówienie. Coś Szczecin ma szczęście ostatnio...

 

P.S. Trza wreszcie kupić "paraliktyka". Przejrzałem fotki i co ? Pojechane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysy jest czadowy w takich barwach. Chcę częściej.

Przeżyłem chwile grozy, kiedy to niebo zasnuło się jakąś mgłą na jakieś 15-20min.

Ale suma sumarum początek zjawiska i kulminacja, niebo jak na zamówienie. Coś Szczecin ma szczęście ostatnio...

 

No to 25km na południe Gryfino już nie ma szczęścia... może była 5 minutowa dziura w chmurach. Teraz nie widać nic <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faaajne było zaćmienie, w kulminacyjnym momencie wszystkie chmury opuściły miejsce akcji i zrobiło się tyle gwiazd że aż odnalazłem nową M-kę po raz pierwszy :)

 

a oto fotka zrobiona przez przytknięcie aparatu do okularu i trzymanie go ręcznie bez drgnięcia przez 0,5 sek (tzw. "lucky imaging" :D)

zacmiony_ksiezyc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moja wersja

Canon 30D + 80ED , na moment przed końcem fazy całkowitej.

 

IMG_5743.jpg

 

A swoją drogą kilka sekund po tym momencie zaczęło się pojawiać boczne światełko i Księżyc błyskawicznie ,dosłownie w oczach zaczął tracić swoje brązowo czerwone zbarwienie . :blink:

Trwało to może pięć , sześć sekund.

Coś niesamowitego, na wcześniejszych zaćmieniach tego nie zauważałem.

 

Jak się wyśpię złożę składankę z czasami.

 

ps.

Właśnie wyjrzałem przez okno. Totalne mleko.

 

Ufffffffffffffffff............ :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie widzę księżyca, czy to znaczy że widzę zaćmienie? ;)

Jak tam krakowiacy widzicie coś? Chyba za późno wstałem :huh:

Miałem budzik ustawić na 4 i dobrze zrobiłem, że ustawiłem 15 minut wcześniej :D

Patrzę przez okno i widzę zaćmienie :helo:

Lekka mgła dookoła i ... cirrusy nad północno-zachodnim horyzontem

/ciąg dalszy poniżej/

Na południu Krakowa o 4:10 ledwie było widać, a o 4:30 to już było widać ale chmury :-(

do godziny 4 Księżyc widać :D

Początek zaćmienia całkowitego: 04:00 az=254° alt= 24° ... i zaczęło się :szczerbaty:

Mgła i cirrusy uniemożliwiły mi wyostrzenie moona, a o 4:05 do cirrusów i inne chmury dołłączyły :burza:<_<

Maksimum zaćmienia: 04:26 az=259° alt= 20°... nie było już szans :angry:

O 5 wróciłem do domu bez fotek :-(

Dobrze, że chociaż przed wyjściem na pole o 3:50 zerknąłem przez okno i dane mi było widzieć zaćmienie częściowe :notworthy:

Obserwować coś na niebie w Krakowie poniżej 20 stopni nad horyzontem to trzeba mieć farta ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienia nie widziałem z powodu całkowitego zachmurzenia, ale około godz. 1:15 przez kilkanaście minut widziałem, jak mi się zdaje, najprawdziwsze halo wokół Księżyca (na zamglonym niebie), 22 stopnie. Współrzędne obserwcacji mniej więcej: długość 19,3111 szerokość 50,571 (okolice Myszkowa woj.śląskie). Czy ktoś jeszcze widział to halo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Lubelszczyźnie w ogóle nie było warunków do oglądania zaćmienia.. ;/ nic tylko czekać na następne..

 

Pozdrawiam

 

Potwierdzam, zaliczyłem zmarniały kształt księżyca przez wysokie chmury. zero szczegółów ale widać że mu się coś działo... normalnie świeci jaśniej :D

 

gratuluję obserwacji w innych częściach kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć pogody i szansy na fotki...

 

Ja wychodziłem dzisiaj 2x we Wrocku 3:30 i 4:00 dwa razy było mleko wraz z mgłą i sobie dałem spokój ;( (czytać: rozsądek wziął górę nad nadziejami) cóż następne całkowite w 2010 i to w dzień, a nocne w 2015 ;/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nowym Sączu pogoda dopisała, choć dzisiaj dzień roboczy i nie czekałem do końca. Nie wiem czemu, ale poprzednie zaćmienie większe zrobiło na mnie wrażenie, może przez to, że tamto pierwszy raz w życiu fociłem:-) No i dzisiaj był tylko aparat analogowy i lornetka. Byle do następnego, a na razie niech nas cieszy saturn w opozycji.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.