Skocz do zawartości

UW SWA 15mm


M@lowany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Dotarł do mnie kilka dni temu okular jak z tematu. I jestem naprawdę mile zaskoczony owym sprzętem. Obrazy bardzo dobrej jakości - choć wiadomo, że nie całe pole jest skorygowane, ale dla kogoś zaczynającego zabawę, frajda naprawdę jest przednia. Bardzo dobra transmisja i pole całkiem znośne. Obserwacje prowadzę Syntą 8" pod podmiejskim niebem. Uważam, iż jest to wersja i rozwiązanie dla mniej zamożnych, a głodnch dobrych obrazów amatorów nieba. Bardzo ładnie odwzorowuje barwę Saturna - choć fakt , iż powiększenie nie jest zbyt zacne wpływa być może na to wszystko. Mgławice planetrane (zwarte typu Eskimos i bardziej rozległe jak np Ślimak) też, jakby bardziej "kolorowe" co potwierdza moje wcześniejsze spostrzeżenia - OKULAR NICZEGO SOBIE.....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Mgławice planetrane (zwarte typu Eskimos i bardziej rozległe jak np Ślimak) też, jakby bardziej "kolorowe" co potwierdza moje wcześniejsze spostrzeżenia - OKULAR NICZEGO SOBIE.....

 

Pozdrawiam

 

Witam

 

Pow. 80x do Eskimoska wydaje się trochę mało, ale zależy kto co lubi. ;)

Obserwowałem go ostatnio chwilę w 200x i powiem, że jakby przyłożyć w ten obiekt 240x też mogłoby być dobrze.

 

Natomiast ciekawą mnie Twoje obserwacje Ślimaka tym okularkiem. Możesz opisać to szerzej?

Oglądałeś go na podmiejskim niebie?

 

Pozdraiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Natomiast ciekawą mnie Twoje obserwacje Ślimaka tym okularkiem. Możesz opisać to szerzej?

Oglądałeś go na podmiejskim niebie?

 

Pozdraiam

 

Dołączam się do kolejki głodnych dobrych obrazów.

 

Z chęcią zanotuję sobie jak ugryźć ten obiekt w powiększeniu 80x na podmiejskim niebie. Prosił bym też więcej szczeg. na temat barw odnotowanych w tym szkle na Eskimosie i Ślimaku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to nie chodzi o mgławicę Ślimak?

 

Poszperałem w necie... Ten Ngc-ek (7293) zachodzi teraz około 17 :(

Raporty IAAC w przeważającej częsci mówią o obserwacjach w raczej niższych pow.z filtrem.

Może chodzi o obserwację Meduzy lub jakąś inną planetarną?

 

Jeśli jednak Ślimak, to tym bardziej zaintrygowany jestem jakimś szerszym opisem widoków, warunków, z filtrem, bez itp.

Może uda się w przyszłości skutecznie zapolować...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.