Skocz do zawartości

Synta na kuleczkach :D


Kurak

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, mimo średnicy 31cm płyta jezdna nachodzi na środkowe wkręty trzymające pionowe ściany Dobsa. W sumie każda ściana ma 3 wkręty, więc postanowiłem środkowych się pozbyć.

Tak swoją droga - podejrzewam, że właścicieli Synt 10" ten problem nie będzie dotyczył ze względu na szerszy rozstaw pionowych ścian montażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, dzięki za cynk. Możesz napisać jeszcze ile wyniosła przesyłka?

 

 

Masz na myśli TO?

Tak, to- tylko wydaje mi się, że gdzies jeszcze widziałem w normalnej cenie... czyli na PLN ok 150zł bo blisko 300zł z przesyłką to kicha z lekka mówiąc.

 

Polaris - spoko :) wiem jak to jest, siedzi człowiek i nagle klika i kupuje :) hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Odświeżę stary temat. Pogoda i długie wieczory zachęcają do majsterkowania. Dzisiaj właśnie w sklepie z akcesoriami meblowymi kupiłem

"obrotnice metalową "średnicy 400 mm, za 36zł. Sam byłem zaskoczony ceną i jakością .Jest to pięknie wykonane łożysko kulkowe z aluminium.

Lekkie i ta średnica.Jestem zachwycony-Puszysty pracował będzie jak LB. :D

http://gtv.com.pl/towar/obrotnica_okragla-122.html

Myślę ,że jest to świetna alternatywa dla ciężkich ,drogich, o małych średnicach łożysk przedstawianych w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie jest łożyskowanie? Czy kulki są schowane pomiędzy okręgami?

Jest dokładnie tak jak piszesz. http://gtv.com.pl/towar/obrotnica_okragla-122.html

Widok prawej i lewej strony jest dokładnie taki sam.Kulki są widoczne przez bardzo maleńką szczelinę

pomiędzy okręgami .Nie można oddzielić okręgu wewnętrznego o reszty ,kulki są bezpieczne . Jest to jakoś sprytnie

zespolone .

Dzisiaj kupiłem jeszcze cztery sztuki dla kolegów z PTMA ,którzy mają Dobsony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszek kapitalny pomysł! :notworthy:

poszperałem trochę, znalazłem też trochę taniej: http://www.twojeklamki.pl/index.php?plik=produkty&grupa=&podgrupa=&produkt=386

ale najciekawszy jest ich ogromny udźwig:

 

udźwig obrotnic kołowych.PNG

http://akcesoriadoszkla.pl/catalog/images/pdf/Obrotnica.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No udźwigu się obawiałem, bo tu działają siły koszące, ale jak widzę specyfikację to :wow:

Te czarne to są "nóżki"? od jednej strony ma je obręcz zewnętrzna, a od drugiej wewnętrzna?

 

Widzę tu jeden problem do rozwiązania - jak wyregulować zbyt duży poślizg ewentualnym tarciem. Łożysko zbyt gładko chodzące jest zmorą obserwacji. Ja sobie poradziłem podkładkami filcowymi, ale moje łożysko jest bardzo płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzę tu jeden problem do u się obawiałem, bo tu działają siły koszące, ale jak widzę specyfikację to :wow:

Te czarne to rozwiązania - jak wyregulować zbyt duży poślizg ewentualnym tarciem. Łożysko zbyt gładko chodzące jest zmorą obserwacji. Ja sobie poradziłem podkładkami filcowymi, ale moje łożysko jest bardzo płaskie.

Przy tej średnicy łożyska nie przewiduje żadnego hamulca. Wystarczą podkładki teflonowe pod śrubę ,a jej docisk będzie całym regulatorem.

Inaczej ma się sprawa z małą średnicą łożyska.

Montaż tej bieżni jest banalnie prosty .Do dolnej płyty przykręcamy centralnie trzema wkrętami pierścień zewnętrzny i po sprawie .

Zakładamy górę , blokujemy śrubą i montaż pracuje jak marzenie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj znalazłem chwilkę czasu i zamontowałem obrotnice w dobsonie.

post-18786-0-18278500-1301585144_thumb.jpg

 

Jej grubość wraz z nóżkami wynosi 1,8cm wiec trzeba zaopatrzyć się w dłuższą śrubę od oryginalnej. Ja kupiłem śrubę M10 8cm.

 

post-18786-0-76027300-1301585377_thumb.jpg

 

Po względnym wyśrodkowaniu i skręceniu wszystkiego do kupy pozostaje zamontowanie teleskopu na montażu i możemy się cieszyć ułożyskowanym dobsonem.

 

post-18786-0-17926300-1301585570_thumb.jpg

 

Przesuwać montaż możemy jednym palcem ,ale nie występuje efekt kręcenia się montażu, po pchnięciu przesuwa się o góra o 15cm. Przy wymianie okularów nie zaobserwowałem schodzenia obiektu z pola widzenia.

 

post-18786-0-88175200-1301586022_thumb.jpg

 

Moim zdaniem za 36zł warto zrobić takie ulepszenie naszych dobsonów, za względu na cenę i brak niekontrolowanego kręcenia się montażu.

 

Pozdrawiam Gora

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.