Skocz do zawartości

Obserwacje w Bieszczadach.


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie podpiąć się do wątku, by nie mnożyć bytów na forum. :)

 

Wybieram się właśnie na tygodniowy urlop w Bieszczadach - w planach głównie chodzenie po szlakach, zwiedzanie + obserwacje i astrofoto nocą. Z racji tego, że będę się przemieszczał na piechotę od schroniska do schroniska, sprzęt ograniczam do aparatu+statyw+ Sky Master 15x70.

Mój plan wygląda tak - dojazd do Wetliny i nocleg w Hotelu PTTK - przejście do bacówki pod Jaworcem i dwa noclegi - przejście do Chatki Puchatka i nocleg - przejście do bacówki  pod  Rawkami i cztery noclegi (z maksimum Perseidów pomiędzy).

 

Moje pytanie dotyczy najlepszych miejscówek obserwacyjnych w okolicy w/w baz.

1) Wetlina - z powyższych postów wynika, że najlepsze warunki w okolicy campingu Górna Wetlinka. Czy można się tam rozstawić ze sprzętem bez bycia gościem campingu, czy cały teren jest ściśle prywatny i odpada? A może coś bardziej na dziko w okolicy?

2) Bacówka pod Jaworcem - istnieje jakiś odsłonięty punkt widokowy w okolicy, czy pozostaje teren pod bacówką?

3) Chatka Puchatka - czy opłaca się przejść na punkt widokowy dalej od chatki (myslałem o Osadzkim Wierchu), czy nie robi to większej różnicy i warunki pod Chatką są dobre?

4) Rawki - na kulminację Perseidów zamierzam wyjść na Małą Rawkę (byłem tam w maju i warunki wydają się idealne); czy lepiej jest może zejść na przełęcz Wyżniańską?

 

Poza Rawkami nie byłem w żadnym z tych miejsc, stąd moje pytania. :) Wyjeżdżam jutro, więc jakiekolwiek porady będą bardzo cenne - dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, grogmir napisał:

1) Wetlina - z powyższych postów wynika, że najlepsze warunki w okolicy campingu Górna Wetlinka. Czy można się tam rozstawić ze sprzętem bez bycia gościem campingu, czy cały teren jest ściśle prywatny i odpada? A może coś bardziej na dziko w okolicy?

Rozumiem, że nie będziesz miał własnego transportu. Kemping Górna Wetlinka jest kawał drogi od Wetliny (sprawdź na mapie). I raczej nie będzie mile widziane rozstawienie się ze sprzętem jeśli nie jesteś gościem. Pomijając nawet fakt, że w sezonie jest tam "gwarno i rojno", co nie sprzyja astroobserwacjom.

 

8 godzin temu, grogmir napisał:

3) Chatka Puchatka - czy opłaca się przejść na punkt widokowy dalej od chatki (myslałem o Osadzkim Wierchu), czy nie robi to większej różnicy i warunki pod Chatką są dobre?

Warunkiem podstawowym i wystarczającym jest znalezienie się po nawietrznej stronie kibli...

 

8 godzin temu, grogmir napisał:

4) Rawki - na kulminację Perseidów zamierzam wyjść na Małą Rawkę (byłem tam w maju i warunki wydają się idealne); czy lepiej jest może zejść na przełęcz Wyżniańską?

Moim zdaniem najlepszym miejscem jest Wyżniański Wierch, 913m n.p.m. To taki kopulasty pagór blisko Bacówki pod Małą Rawką. Chodzenie nocą po Bieszczadach z tego co wiem jest zabronione. I bywa niebezpieczne - to wiem na pewno. Łaziłem po nocy raz, drugi, trzeci, aż zdarzyło mi się bliskie spotkanie w cztery oczy z niedźwiedziem. Nie polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.