Skocz do zawartości

Atlas Nieba STAR-GUIDE 2000


Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Odświeżę trochę temat pytaniem do posiadaczy atlasu STAR-GUIDE.

Na początku, w części opisowej atlasu jest zestawienie wszystkich obiektów z katalogu Messiera /od M1 do M110/, ale niektóre M-ki w tym zestawieniu są oznaczone dodatkowo "gwiazdką" /*/. Dotyczy to: M40, M52, M81, M82, M97, M101, M102, M103, M108 i M109. Nie potrafię się domyślić dlaczego akurat te M-ki zostały dodatkowo tak oznaczone...zakładam, że to nie jest błąd drukarski. Może Ktoś zna wytłumaczenie takiego wyróżnienia tych obiektów ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terz otszymałem ten atlas Star Guide ale nie dołączyli mi zakladki która jest na wyposarzeniu.Tu pochwała dla Delty Optikal , Po telefonie zakladkę otrzymałem solidnie zabespieczoną.Szukacz 9-50 z Synty 10'' pięknie pokazuję wszystkie gwiazdy z Atlasu i bez kluczenia w stylu [2,5 stopnia na wschód od gw-y} odnalazłem za pierwszym strzałem NGC-7824 w Pegazie.Tego potrzebowałem , z dobrym szukaczem jest SUPER Pozdro okroj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam od wczoraj ten atlasik. Wg. mnie bardzo fajna rzecz, szczególnie dla początkujących i średniozaawansowanych. Dzięki niemu wiem dowiaduję się o obiektach, o których nie miałem pojęcia. Jednak ja nie brałbym go ze sobą w teren. Wilgoć raz dwa załatwi kartki. Można go użyć do ustalenia, co w danym dniu chcemy oglądać, a potem druknąć sobie mapkę w CdC. Mapka w koszulkę i hajda w pole. Dodatkową zaletą jast zasięg gwiazd do 9m. W bardziej szczegółowych atlasach liczba "kropek" jest dla początkującego przerażająca. Poza tym najczęściej taki osobnik dysponuje małą aperaturką. A to i tak nie pozwoli mu dojrzeć gwiazd i obiektów ciemniejszych niż 9m. Dlatego książeczka ta jest jak dla mnie bardzo przejrzysta, czytelna i godna polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ja nie brałbym go ze sobą w teren. Wilgoć raz dwa załatwi kartki. Można go użyć do ustalenia, co w danym dniu chcemy oglądać, a potem druknąć sobie mapkę w CdC.

Moj atlas przezyl nie raz w warunkach niemal 'powodziowych' i caly czas ma sie bardzo dobrze.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.