Skocz do zawartości

Pytanie-czas naświetlania w astrofotografii


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam lustrzankę analogową Praktica bez obiektywu. Zamierzam fotografować w projekcji okularowej i w ognisku głównym. Światłosiła teleskopu wynosi F= 4.4 Brak mi doświadczenia w astrofotografii, dlatego mam pytanie.

Czy ktoś może mi podać przybliżone czasy naświetlania przy fotografowaniu mgławic, plejad oraz planet w zależności od czułości filmu (zakres od 100 do 400ISO)?

Po wywołaniu pierwszego negatywu będę mógł wprowadzić korekty, ale na początku chciałbym uzyskać jakiekolwiek obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam lustrzankę analogową Praktica bez obiektywu. Zamierzam fotografować w projekcji okularowej i w ognisku głównym. Światłosiła teleskopu wynosi F= 4.4 Brak mi doświadczenia w astrofotografii, dlatego mam pytanie.

Czy ktoś może mi podać przybliżone czasy naświetlania przy fotografowaniu mgławic, plejad oraz planet w zależności od czułości filmu (zakres od 100 do 400ISO)?

Po wywołaniu pierwszego negatywu będę mógł wprowadzić korekty, ale na początku chciałbym uzyskać jakiekolwiek obrazy.

Pod ciemnym niebem dla czułosci ISO 400 ze wspomnianym obiektywem minimalny czas to 10 minut, a ekstremalny to 30 minut. Lepiej kupić neg. Fuji 800 to ekspozycje się skrócą. Planety z dobrym skutkiem fotografować można tylko cyfrowo webcamem, lub jakąś kamerka z małym czipem. Na negatywie obraz jest mikroskopijny i nikt praktycznie w to sie nie bawi, no może Księżyc jeszcze się nada bo jest duży kątowo. Tą Prakticą możesz sfotografować tylko kilka jasniejszych mgławic ze względu na fakt, że obecne negatywy sa mocno zredukowne pod względem koloru. Poza tym dostępne są gromady gwiazd ktorych jest wiele i tu można być usatysfakcjonowanym, gdyż wspomniane własności negatywu nie są istotne dla rejestracji gwiazd.. Dokładne czasy musisz określić sam doświadczalnie w zależności od warunkow w jakich będziesz fotografował. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS-y na kliszach moim zdaniem najlepiej jest fotografować na piggy-backu teleskopu lub koziołku krótkimi obiektywami. Napewno w bardzo dużej mierze uzyskane wyniki zależą od typu i marki filmu. Mi chyba najlepiej sprawdziła sie najtańsza Konica VX200 dla bardzo jasnych obiektywów do F/2.8. Naświetlania 5-15 minut. Każdy ma swoje sprawdzone materiały fotoczułe.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.