Skocz do zawartości

Moja pierwsza fotka za pomocą Synty na Dobsonie:)


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! A więc dzisiaj ok. godz. 18.30 wystawiłem teleskop na dwór i skierowałem na Księżyc. Najpierw założyłem SP 25mm. Piękny widok. Obraz Księżyca ostry i czytelny (mimo tego, iż musze skolimować troszkę lustro główne bo jasne gwiazdy pomimo ustawienia ostrości są rozmazane). Założyłem SP 10mm i księżyc już nie mieście się w polu widzenia. Kraterki ostre jak brzytwa. Super :banan:

 

No i przystawiłem kompakta Olympus FE-230 do okulara SP 10mm i "z ręki" popełniłem taką oto imitację fotki astro :D

1f2b69fb7c96c3eem.jpg

 

Fotkę obrobiłem w Photoshopie (autokolor, autolevels, wyostrzenie obrazu w trybie lab).

 

Mam jednocześnie pytania:

1) Czy za pomocą tego urządzenia mogę robić ładne/zadowalające fotki Słońca i Księżyca?

Adapter Baader MicroStage 6030

 

2) Czy nie mając w aparacie opcji manualnego ustawiania czasu ekspozycji (tylko auto i tryb wybranych scen) mogę robić w przyszłości fotki np. zaćmienia Księżyca czy Słońca?

 

Proszę o dalsze wskazówki, bo zabawa z astrofoto na Dobsonie przednia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt ani nie skomentuje tego tragicznego "zdjęcia" ani nie powie czy warto kupować w ogóle tą przystawkę do aparatów kompaktowych :huh:

Wiem, że astrofotografia to sprzęt za kilka(naście) tyś. zł. ale czy da sie zrobić ostrzejsze zdjęcie od tego które podałem w miniaturce? Czy np. z okularem LVW 22 mm ładnie wyszedłby Księżyc w projekcji okularowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, skomentuje... :rolleyes:

No i dlaczego od razu tragicznego? Każdy jakoś musiał zacząć... :Boink:

Fotka jak na "ręczną" robótkę to nawet, nawet ale musisz mieć aparat w osi.

Ad1. Pytanie czy Twój aparat nie będzie za duży. Ja Ci na to pytanie nie odpowiem ale jeśli będzie pasował to fotki będziesz miał całkiem ładne.

Ewentualnie możesz zmierzyć dystans pomiędzy gwintem statywowym a końcem obiektywu i zadzwonić do DO czy mogą sprawdzić jak się to ma do tego uchwytu.

Ad2. Nie wiem, musisz pytać innych...

Pozdrawiam i powodzenia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie mi się podoba.

musze skolimować troszkę lustro główne bo jasne gwiazdy pomimo ustawienia ostrości są rozmazane

Zrób to koniecznie Iraz

Co do innych pytań to muszą Ci odpowiedzieć spece od astro-foto. Może dziś są tak dobre warunki do obserwacji i focenia, że nikt nie czyta forum. ;) U mnie niestety chmury.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre opinie:) Zmobilizowały mnie one do dalszych prób :Beer:

Dzisiaj ponownie wystawiłem telep na dwór. Pomimo, iż nadciągnęły chmury to udało mi się w prześwitach zrobić z ręki kolejne zdjęcie za pomocą posiadanego kompaktu. Foto obrobiłem w Photoshopie (autokolor, autopoziomy, wyostrzanie Unsharp Mask):

2fa53481f51ff95cm.jpg

 

I co o tym sądzicie? Dam radę zrobić udane zdjęcia za ćmienia Księżyca 21.02?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.