Skocz do zawartości

Automatyka astrofotografii, zdalne sterownie


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A w temacie GRAS dodam jeszcze od siebie, że właśnie uruchomi dostęp do InfoCenter z przeglądarki, więc nie trzeba już mieć windowsa, żeby obejrzeć co aktualnie dzieje się na różnych teleskopach (na razie beta):

 

http://gis.global-rent-a-scope.com/login.aspx

 

Po drugie miałem przyjemność opisać im problem jaki występował z plikami z FLATami, które były zapisywane jako INT bez znaku, czyli niezgodnie ze standardem FITS co sprawiało problem np. w IRIS-ie czy PixIsight za to zupełnie bez problemu dla MaxIm-a. Wysłałem info do Arnie-go Rosner-a, który nie dość że NIE zaczął się mętnie tłumaczyć jak by to mogło mieć miejsce, gdyby był naszym rodakiem, to jeszcze serdecznie podziękował za informację i w zamian ze szczegółowy opis natury problemu wrzucił na moje konto dodatkowych 100 punktów. Bardzo sympatyczny gest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Wysłałem info do Arnie-go Rosner-a, który nie dość że NIE zaczął się mętnie tłumaczyć jak by to mogło mieć miejsce, gdyby był naszym rodakiem, to jeszcze serdecznie podziękował za informację i w zamian ze szczegółowy opis natury problemu wrzucił na moje konto dodatkowych 100 punktów. Bardzo sympatyczny gest.

 

Heh, ile razy nie znalazłem gdzieś w sofcie jakiegos problemu / błedu (nawet w darmowym) właśnie tak to się odbywało. Błyskawiczny kontakt, podziękowanie za informacje i szybkie dostarczenie rozwiązania kłopotu (czy to nowy patch, czy jakiś tymczasowy work-around). To jak najbardziej normalna ( i w sumie jedyna sensowna) reakcja na tego typu informacje od klienta. To nas, tutaj, przyzwyczajono do zlewania i traktowania tego typu zgłoszeń jako czepialstwa. Zaczeliśmy brać paranoje naszego rynku jako sytuacje normalną, a to błąd :) Gdzie indziej "normalka" znaczy "oczywiscie, juz poprawiamy, przepraszamy za kłopot", a nie "psy szczekają, a karawana jedzie dalej".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Próbowałem dzisiaj zrobić ten sam obiekt z Nowego Meksyku przez Mewlona 300 mm. Po 2 klatkach wstrzymałem się, bo zobaczyłem, że to co wychodzi jest gorsze od moich wyników. Zadziwiające. Tylko to motywuje do dalszego działania z własnym obserwatorium.

 

Poniżej klatka z GRAS01. 10 min ekspozycja.

G1_ajesionkiewicz_Valhalla_W_600_C_26_X1_Clear_001_UT095425.jpg

 

Dla przypomnienia moja spod Warszawy - zaledwie 5 min naświetlania.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=29606

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej pisałem klucz leży w wydłużeniu czasów expozycji. Fakt szkoda czasu na Mewlona.

Myślę, że przez przypadek obaliliśmy kolejny mit. Raz, że w Polsce nie jest tak źle, jak obiegowo się twierdzi, a dwa - że z Polski nie sięgnie się tak głęboko (jak np. z NM).

 

Tym eksperymentem pożegnałem włąśnie GRAS. Ich setupy wcale nie są tak dopieszczone, jak by być mogły. Seeing tej nocy jest w granicach 1,2 sekundy, a zdjęcie jest mniej ostre. Tracking i korekty guidera były w czasie tej sesji na poziomi 0,05-0,2 piksela - czyli mega stabilne. Jednak ostrość obrazu jest w moim zdjęciu znacznie lepsza (punktowość), przez co i zasięg stoi podobnie, lub nawet lekko wyżej - mimo krótszej ekspozycji. Pradopodobnie Mewolon nie jest prawidłowo skolimowany, lub mamy jakiś wpływ lokalnych warunków (może coś tam oddaje ciepło po całym dniu).

 

Ten zestaw jest specjalizowany do fotometrii, więc tym bardziej dziwię się, że nie jest perfekt - mimo ciężkiej kasy, którą się za niego płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

"jaka jest różnica między zdalnym teleskopem na dachu, a NM"

 

Ponieważ nie mam tej pasji co Wy to rzecz rozpatrzyłem/przemyślałem jak myślę obiektywnie, przekładając sobie to zagadnienie na inne sfery hobby.

 

Wnioski moje są takie :

 

1.Nie ma znaczenia czego się użyje aby osiągnąć chciany-zakładany (czy mając nadzieje na jak nalepszy) wynik , będzie on taki na jaki pozwalają własne możliwości i współczesnej techniki - dostępu do niej.

Robi się to w określonym celu, czy to naukowym czy hobbystycznym i to jest kwestia wybitnie indywidualna.

Tu ma zastosowanie powiedzenie "nad gustami się nie dyskutuje", każdy ma inne cele i inaczej określa sobie "odbieraną przyjemność" inaczej też chce (będzie) zdobywać wynik i go interpretować.

To jest różnica i sedno wspólnego hobby i na tej różnicy wspólnie sie od siebie uczymy.

Oczywiście przy założeniu w tle że dany wynik nie będzie zdobywał nielegalnie - w niektórych zajęciach hobbystycznych ma zastosowanie regulamin i/lub prawo.

 

2.Jeżeli będziemy chcieli porównywać między sobą rezultaty to oczywiste jest że w tym zestawieniu wyników możliwośći będą miały znaczenie, ale tutaj człowiek wymyślił coś takiego jak "kategorie sprzętu" i w ich obrębie porównuje się wyniki.

Jeśli zatem pod zdjęciem będzie stosowna informacja (co ma tu miejsce jak zauważyłem) o metodach uzyskania wyniku i użytym sprzęcie to wówczas zasady etyki (pisane czy też nie) zostaną zachowane - myślę że tu powstała burza wokół tej pewnej etyki.

 

3.Jest jeszcze jedna sfera etyki we wspónlym hobby : ten kto ma większe możliwości i/lub doświadczenie dzieli się nim z pozostałymi, działając dla dobra całej grupy co rodzi sprzężenie zwrotnie i działa dla własnego dobra również.

 

 

Człowiek po to wymyśla wszelkie udogodnienia i wynalazki aby z nich korzystać i przełamywać dotychczasowe bariery wspinając się na wyższy poziom, bo postęp jest głównym celem jego rozwoju.

Indywidualnie i jako społeczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.