Skocz do zawartości

Deep blue ... zabić aureolki


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Fotka z krótkiego achromata potrafi załamać.

 

wielki_blekit.jpg

 

W teorii mamy 3 drogi.

 

1 - filtr

2 - chromacor

3 - walić achromat i przesiąść się na coś skorygowanego.

 

Filtr działa po majmniejszej linii oporu. Tnie fiolet i tyle. Niby sprawa załatwiona, jest tani, zero probelmu... No chiba jednak nie dokońca, bo po primo mamy teraz przekłamane barwy (zielenie piękne) ale to jest łatwe do obejscia. Pare akcji na suwakach i mamy zieleń pod kontrolą. Ale mamy tez wycięta część widma. A tego bym nie chciał. Wystarczy że tne IR, sodówki i inne śmieci. Kolejna wyrwa w paśmie nie jest mile widziana.

 

Chromacor działa inaczej, nic nie tnie a jedynie koryguje. Niby cudowna sprawa ale... (ja kzwykle) kosztuje tyle co nie jeden mniej szy EDek i wcale nie tak łatwo go kupić. Po pierwsze nikt tym nie handluje na większa skale a po drugie trzeba go dobrac pod konkretny sprzęt aby działał jak trzeba. No i powstaje dylemat czy ratować za taką kase jakimś niepewnym (nie wiadfomo czy dobrym typem) chromacorrem czy nie iwestować w coś odrazu skorygowanego... No i jeszcze takie drobiazgi jak szykany jakie moga nas spotkac na fokuserku z racji załadowania tam kawałka kolenej "przelotki" o kolejnym fizycznym rozmiarze.

 

Przesiadać sie na coś skorygowanego. No fajnie tylko to masa kasy jest. Mamy EDki, Dublety, triplety i nawet kolejne wielo-lety. Dodatkowo koszt takiego skubańca skorygowańca to nie sama OTA, bo jeszcze trzeba doliczyć do wielu z nich flattener/reduktor...

 

No i kwicze bo mi rachunki za setkowy obiektyw zaczynają trafiać w okolice kompletnie dla mnie niedostępne.

 

Jest jeszcze droga czwarta. Zapomnieć o refraktorach i iść w systemy optyczne wolne od aberracji. No niby tak, ale aby osiągnąć sprawność soczewy, musiał bym kupować sporo większe lustro (a jak szukamy czegoś sensownej jakości to to jest równie drogie jak APO po doliczeniu podatków ceł i trasportu. W dodatku wpadamy w wieksze ogniskowe (bo lustro większe) a to juz nie jest dobry pomysł dla EQ6. Kurna gdzie sie nie obrócisz to coś cie w tyłek kopie. No dobra. Małe APO morduje mnie ceną

 

http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Ast...mp;p=0_10_1_2_4

 

ni cholery nie stac mnie.

 

Niewielki newton przyzwoitej jakości też kosztuje a i ogniskowa odrazu idzie w góre

 

http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticsprofession.html

 

Ale może jest coś bardziej światłosilnego? Eeee, bez jaj, na F5 nie moge ostrości ustawić to na tym:

 

http://www.astrosysteme.at/ikreator/asa/cm...tent_63-en.html

 

nawret jak dolicze robofokusera dam tyłka... a i tak mnie nie stać :)

 

Help! Macie jakiś pomysł na ekonomiczną, docelową optyke której ogniskowa nie przekroczy 700mm? No i bardzo ważna sprawa, to by w niedalekiej przyszłości miało walczyć nie tylko do rekreacyjnych fotek ale i do fotometrii.

 

 

Bo sie załamałem po raz kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja załadowałem filtr Fringe Killer i pierwsze testy wypadają obiecująco. Dalej to nie jest doskonałe ale poprawa jest wyraźna.

Myślę, że ciekawym rozwiązaniem może być ED 102 F/7. Ma ponoć niezłą korekcję i cena ok. $1000 nie zabija tak gwałtownie jak innych tej wielkości sprzętów.

Z tym, że Newton 150/750 chyba jednak wyjdzie sporo taniej, a sprawność optyczna mimo wszystko będzie większa niż refraktora 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ja mniej więcej od pół roku (odkąd sprzedałem C6N) czegoś szukam i powiem Ci, że narazie nie ma NIC co by spełniało moje wymagania (w miarę tanie, ogniskowa do 500mm, dobra korekcja aberry i pola, jaśniejsze od f/5) :rolleyes: Tak krótkich Newtonów nie ma a jak są to kosztują troszkę dużo, np E180 ED. Znowu refraktor to musiałby być chyba triplet żeby jakoś z tą aberra powalczyć, no a światło wieksze od f/5 to w refraktorach rzadkość. Do tego dochodzi korekcja pola.

 

Przekopałem już naprawdę sporo sprzętów, to tak na pocieszenie :) Obecnie ustawiłem sobie górną granicę cenową na 2000$, czy tyle uzbieram nie wiem. Pewnie się wkurzę i dam sobie spokój. Nie ma to jak Tair 4,5/300 :lol:

 

Jak coś znajdziesz to daj znać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste. Jakoś nie ufam takim filtrom (być może bezpodstawnie) a newton to wbrew pozorom spory koszt, bo trzeba mu zapodac przyzwoity fokuser zdolny do precyzyjnej pracy z cięzkim sensorem, nowe, dobre LW, zaraz sie okaże, że z całą tą "masą dodaną" tuba chińskiego newtona nie trzyma kolimacji... jak juz to jakiś gotowy i przygotowany pod astro-foto newton, a taki potrafi kosztować wiecje niz 1000$ za 150tke... No ale kurna może ja w błędzie i jednak jest coś, co warto.

 

Chce maszynkę którą i pofoce sobie DSy i powalcze z fotometrią. Wystarczy mi, ze sensorami bede wachlował... kurna tuby tez musze mieć dwie?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej pójść w coś wypróbowanego i kupić 80ED?

Sam się zupełnie odciąłem od astrofoto ;) ale nie gańcie mnie za zabranie głosu.

 

Ludzie robią przepiękne fotki EDkami. Wiadomo, że zawsze można mieć lepiej ale koszty...

Wybór - bujać się z szukaniem bez gwarancji sukcesu czy wybrać pewniaka?

Latka lecą... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na razie co do filtrów jakoś zdecydowanie nie wypowiem. Jak będę miał montaż to będę mógł spróbować nieco dłuższych ekspozycji niż 1s ;)

Na razie widzę, że jest spora poprawa, ale i tak zostaje fiolet. Cudów nie ma i jak chyba raczej się skupię na krótkich ogniskowych. Ten Tair 300/4.5 wygląda bardzo ciekawie, niedrogo i ma skorygowane pole. I eq5 powinien go pociągnąć, tym bardziej, że mam aparat z CCD, dla którego 2min na klatkę to jest max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej pójść w coś wypróbowanego i kupić 80ED?

Sam się zupełnie odciąłem od astrofoto ;) ale nie gańcie mnie za zabranie głosu.

 

Ludzie robią przepiękne fotki EDkami. Wiadomo, że zawsze można mieć lepiej ale koszty...

Wybór - bujać się z szukaniem bez gwarancji sukcesu czy wybrać pewniaka?

Latka lecą... ;)

 

80ED jest ciemne jak cholera... To jest f/6, przy czułości Canona trzeba palić foty godzinami, zwłaszcza jak się myśli o słabych obiektach takich jak VdB czy Sharpless'y... A na to nie ma u nas pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, to ja Ci wykluczę jedną opcję, chromacor. Podobno nie działa prawidłowo z ogniskowymi F/5. Był raczej robiony pod refraktory F/8. Do tego dochodzi indywidualny dobór typu pod daną optykę i zdobycie go gdzieś..., tylko gdzie :unsure: Tą opcję sobie odpuść. Jak przywieziesz w Bieszczady jakiego krótkiego achromata, możemy chromacora pomęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się i już nie zaśmiecam.

 

Nie nie, mów co myślisz! to mi rysuje lepsze pojęcie, niz gdy wszyscy siedzą cicho.

 

Czary mary i jest ED za pomocą dokładnie dwóch kliknięć w PS :lol:

 

:) Heh, tylko kurde pojechanie suwakami saturacji po fiolecie nie oznacza, ze mamy ostrość jak z APO :) No ale to w ogóle jasność pełna. Wiesz qubanos o co chodzi nie bede na tej mojej kaszaniastej fotce czegokolwiek udowadniał , bo ona nieostra sama z siebie :)

 

Hans, to ja Ci wykluczę jedną opcję, chromacor. Podobno nie działa prawidłowo z ogniskowymi F/5. Był raczej robiony pod refraktory F/8. Do tego dochodzi indywidualny dobór typu pod daną optykę i zdobycie go gdzieś..., tylko gdzie :unsure: Tą opcję sobie odpuść. Jak przywieziesz w Bieszczady jakiego krótkiego achromata, możemy chromacora pomęczyć.

 

Kurna, czyli pierwsza droga padła.

 

 

No dobra, zostają filtry (chyba też do odstrzału z marszu) newton dobrej klasy albo jakiś ekonomiczny, skorygowany killer na tyle duzy aby sięgnąć głębiej (pewnie nic takiego nie istnieje) Ja cały czas mam jeszcze na głowie ta fotometrię, gdzie korekcja i zasięg ma duże znaczenie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans a jakie średnice i ogniskowe Cię interesują?

Moje doświadczenia są mikre, ale czekam już tylko na kabelek (relaybox) i będe starał się jeszcze przed zlotem spróbować co moje maleństwo naprawde może (f=310mm, f/4.7).

O aberracji zapomniałem, ogniskowa łatwa do guidowania, ale na razie nie poszalałem zbytnio.

Tylko że jak studiuje CDC, to widzę że mam od fleta obiektów, do których taka ogniskowa jest w sam raz.

No ale jeszcze jest za wcześnie, żeby móc wypowiadać się na temat jego mozliwości, choć sieje zamęt takimi postami jak ten :Boink:

Wychodzi na to że ten zlot jest nam baaaardzo potrzebny. :D

Pozdrawiam i już nie mieszam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie Piotrek :) 1.5 metra ogniskowej nie przejdzie :) Ni cholery. Nie na EQ6 :) Zapomnij :) Do wizuala czemu nie, jezeli to lekka konstrukcja dostosowana do pracy z paralktykiem, ale do foto nie :)

 

Szukam czegoś do 700mm co da mi okolice 150-200mm apertury przy światłosilnej maszynie, lub jakiejś jasnej, dobrze skorygowanej setki lub 120tki refraktora. Górnej granicy kasy nie mam, ale jak mi wyjdzie wydać wiele tysięcy, to nawet jak posprzedaje wszystko co mam, to bede zbierał dłuższy czas. Przy fotometrii czasy są krótkie, liczone w sekundach, więc wydawało by się, że nie ma problemu i moge posadzić swoją krowe (jest w teorii spreparowana pod użycie do astro-foto) ale krową nie porobie po prostu fotek, które chciałbym popełnić jak mnie najdzie.

 

A własnie , może krową robić fotometrie, a kupić sobie tylko coś do astro-foto.... hmmm.... hmmmm.... kurna, musze głębiej wryć się w te opracowania, żebym sobie samobója nie strzelił, bo coś mi chodzi po głowie, że tu bardzo precyzyjna kolimacja jest ważna, a ta moja ATMowa tuba pod ciężkim sensorem w ATMowych obejmach może byc bezsensem. (i pewnie jest).

 

Pozdrawiam.

 

Pzdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak się się taki mały WO ma do Taira 300/4.5? Ogniskowa i światło podobne. Z fotek qbanosa wynika, że Tair jest całkiem fajnym szkłem. No i od biedy można go użyć do normalnej fotografii.

Jak na razie ten Tair to jest mój faworyt w kolejce do zakupu. Niby obiecałem sobie, że w tym roku nie kupię żadnego teleskopu ale przecież Tair to nie teleskop ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maleństwo, nie sięgne tym za głęgoboko do fotometrii. Tam krótkie czasy, na sensor potem musiał bym chałupe zastawić. Planuje fotometrie uskuteczniać na tym wynalazku:

 

http://www.sbig.com/sbwhtmls/st7.htm

 

to z drugiej ręki jeszcze "normalne" ceny ma.

 

BTW, jak ja tu jakieś brednie zakładam sobie, to prosze mnie czym prędzej naprostowac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to by była kamerka do fotometrii, fotki spacerowe tłukł bym dalej z 300D (bo to ST7 ma mini rozdzielczość). Problem w tym, ze w fotometrii jednak zależy nam na korekcji. To co ty proponujesz to obejście dla fotek "wizualnych".

 

BTW, ten mój achromat ma strasznie krzywe pole. Ta załączona fotka jest po obróbce geometrii, w surówce to wygląda znacznie mniej ciekawie... znaaaacznie mniej.

 

Generalnie szukamy optycznego rowiązania a nie działającego obejscia oróbkowego. Heh qbanos, chyba my nie bedziem mieli tak łatwo... Koszty zaczynają mnie przerażać, buda na obserwatorium z pillarem, sensor, kawałek oty, popierdółki.... eh

 

Szukam dalej grala, może ktoś coś wie, tylko nie chce powiedzieć :) robim ciśnienie dalej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maleństwo, nie sięgne tym za głęgoboko do fotometrii. Tam krótkie czasy, na sensor potem musiał bym chałupe zastawić. Planuje fotometrie uskuteczniać na tym wynalazku:

 

http://www.sbig.com/sbwhtmls/st7.htm

 

to z drugiej ręki jeszcze "normalne" ceny ma.

 

BTW, jak ja tu jakieś brednie zakładam sobie, to prosze mnie czym prędzej naprostowac.

 

Pozdrawiam.

 

O ile nie będziesz focił/mierzył na długich ogniskowych cassegrainami, albo bardzo dużymi newtonami i nie potrzebna ci jest obsługa optyki adaptywnej chyba lepszą opcją jest ST-402ME - ostatnio był na astromarcie z dwoma zestawami filtrów (LRGB i UBVI) za ~1200$. Niestety nie mam teraz kasy na astro, łyknął bym (patrz kwestia rozsądku w wątku "urzekła mnie twoja historia" :) )

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.