Skocz do zawartości

Deep blue ... zabić aureolki


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

hehe, tylko ST7 to ja już raz widziałem na astromarcie za 6 kafli, a to jednak bardziej normalna cena niz 1.2Kilo...

 

Kurde, tak czułem ,ze po chwilowym poruszeniu zalegnie cisza ;)

 

Pozdrawiam.

 

Tyle że za parę stów raczej jest wersja ST-7E na LPT (transmisja...) z mniej sprawnym chipem (QE~65% zamiast ~80%), często z antybloomingiem (miejszy obszar liniowości - gorsza do fotometrii), i zwykle bez softu albo z jakimiś przedpotopowymi wersjami CCDops i CCDsoft ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak się się taki mały WO ma do Taira 300/4.5? Ogniskowa i światło podobne. Z fotek qbanosa wynika, że Tair jest całkiem fajnym szkłem. No i od biedy można go użyć do normalnej fotografii.

Jak na razie ten Tair to jest mój faworyt w kolejce do zakupu. Niby obiecałem sobie, że w tym roku nie kupię żadnego teleskopu ale przecież Tair to nie teleskop ;)

 

Grzybu nie powiem Ci teraz jak się ma ten WO do Taira, ale sądze że WO ma lepszą korekcje aberracji, ale Tair ma na pewno bardziej płaskie pole.

A tym WO też można robić zdjęcia jak teleobiektywem, tylko autofocusa nie masz.

Qbanos będziesz na zlocie? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybu nie powiem Ci teraz jak się ma ten WO do Taira, ale sądze że WO ma lepszą korekcje aberracji, ale Tair ma na pewno bardziej płaskie pole.

A tym WO też można robić zdjęcia jak teleobiektywem, tylko autofocusa nie masz.

Qbanos będziesz na zlocie? :rolleyes:

 

Na którym zlocie? W Bieszczady mam 1000km w jedną stronę więc dziękuję :) WO na pewno ma lepszę korektę aberracji chrom., Taira trzeba przymykać, a i tak ją widać. Co do autofocusa to to rosyjskie szkiełko też go oczywiście nie ma. Zdecydowanie lepiej ostrość ustawiać wyciągiem B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którym zlocie? W Bieszczady mam 1000km w jedną stronę więc dziękuję :) WO na pewno ma lepszę korektę aberracji chrom., Taira trzeba przymykać, a i tak ją widać. Co do autofocusa to to rosyjskie szkiełko też go oczywiście nie ma. Zdecydowanie lepiej ostrość ustawiać wyciągiem B)

 

Nie marudź ;) GPS mi pokazał że masz 886km czyli tylko 100km więcej niż ja :D

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być tak:

 

1. światłosiła w okolicach f/3-f/4

 

2. brak aberracji chromatycznej

 

3. ogniskowa w okolicach 500 mm

 

4. ekonomiczna cena

 

to ja znam odpowiedź na tę zagadkę: Schmidt

 

jeśli ma być naprawdę tanio to bez płyty korekcyjnej. Wystarczy diafragma aperturowa w odległości podwojonej ogniskowej, a kamerka wewnątrz tuby w ognisku. Co prawda będzie krzywizna pola ale i na to są sposoby

 

trzeba "tylko" wystrugać lusterko sferyczne plus kawałek rurki na tubus i gotowe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być tak:

 

1. światłosiła w okolicach f/3-f/4

 

2. brak aberracji chromatycznej

 

3. ogniskowa w okolicach 500 mm

 

4. ekonomiczna cena

 

to ja znam odpowiedź na tę zagadkę: Schmidt

 

jeśli ma być naprawdę tanio to bez płyty korekcyjnej. Wystarczy diafragma aperturowa w odległości podwojonej ogniskowej, a kamerka wewnątrz tuby w ognisku. Co prawda będzie krzywizna pola ale i na to są sposoby

 

trzeba "tylko" wystrugać lusterko sferyczne plus kawałek rurki na tubus i gotowe

 

pozdrawiam

 

Krzywe pole bez płyty korekcyjnej, duża obstrukcja centralna. A z kolei z płytą daje brzydkie odblaski :) Zresztą nie widziałem, żeby któryś amator tego używał. Raczej odpada. Rozważamy Newtony i refraktory. Ktoś ma jakieś inne pomysły? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotometrii sie nie znam, zreszta na astrofoto tez jeszcze nie za bardzo ;). Jednak polecam zwrocic uwage na refraktorek, ktory mam, wlasnie do zabawy w astrofoto. To WO 80/480. Co prawda apertura tylko 80. Cena na astromarcie to < 1k$. Z flattenerem swiatlosila f/4.8 - czyli ogniskowa troche ponizej 500mm. Mam zbyt male doswiadczenie, zeby sam ocenic jakosc tego obiekywu, ale opinie, ktore mozna znalezc sa bardzo zachecajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotometrii czego?

 

- egzoplanet.

 

Czym?

 

- no własnie o tym mówimy, chce monitorowac kilka gwiazd. Z tego co wyczytałem i wysłuchałem, najsensowniej bedzie walczyć czymś o dobrej korekcji (nie będe tu chyba rozpisywał się dla czego , ale jak będzie tak potrzeba to why not) i kamerą o wysokim QE (prawdopodobnie czymś klasy ST7 XME ale z racji masakrycznej ceny , bede szukał za jakiś czas innych rozwiązań) wszystko na EQ6 (tu paniki nie ma czasy naswietleń liczone sa w sekundach). Problemem jest jak zwykle kasa. To coś czego szukam, bedzie musiało zapewnić mi poza korekcją sensowny zasięg jednoczesnie nie mordując portfela, montazu i nie zmuszajac do wydania fortuny na super wypasiony sensor jak będzie mikrej apertury. Jednocześnie chciałbym (ale to nie jest "have to be" tylko "nice to have") aby telepem jaki wybierzemy dawało sie smigac jakieś sensowne jakościowo fotki niedzielne, takie dla oka.

 

Po co?

 

- Bo mnie to kręci, po prostu :) Ideologii na siłe bym nie dorabiał, choć jakieś tam głębsze przemyślenia mam... choć to chyba temat na osobny watek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, do dużego zasięgu potrzeba Ci ogniskowej a to zapewnią Newtony (tak, żeby do tych 20mag zejść). Myślę, że taki 200/800 albo 200/900 byłby odpowiedni, z korektorem komy oczywiście. Do tego kamera w stylu Artemisa 285 albo ktoregoś z starszych i mniejszych SBIgów i będzie spoko. A do fotek niedzielnych kupisz jakiś refraktorek :) Powoli myślę, że sam chciałbym się zająć takim czymś ale to jeszcze nie teraz :)

 

P.S. GoTo w tym EQ6 masz jak rozumiem?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, tutaj jest link do stronki Danielle Gasparri:

http://www.danielegasparri.com/eng/index_eng.htm

 

Człowiek bawi się w egzoplanety (i nie tylko) newtonem 250f4.8 na czarnym EQ6 z GOTO i sbigiem st-7 :Salut:

Także właściwie ze sprzętu do układanki tobie brakuje "tylko" kamery :)

Newton zdaje się zwykły skywatcher - jest o nim artykuł w nowym S&T i widać jego setup na zdjęciu.

 

 

 

{można by skopiować ten post do wątku o egzoplanetach...}

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to niby czaje... i taki newton to prawdopodobnie będzie moje działo... tylko... no dobra po kolei.

 

1. Musze wypierdzielić papierową tube i zastąpic węgłówką - kilka tysi.

2. jakiś koma prostowacz / reduktor - kilka setek

3. Wypasiony dovetail, bo na tym co mam to tylko kupa śmiechu by była - kilka setek, jak nie tysi...

 

I wracamy do punktu wyjscia.

 

Albo gotowy newton, ale z tych wypasionych (150-200mm o światłosile F3-F5). Albo jakieś APO dla ubogich typu te nowe rurki z Delty:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2cd49a25b15229c

 

Bo kurna jakoś mi tak głupio dwie OTY mieć, jedną do fotometrii, a drugą do niedzielnego pstrykania... A ten mój cartoonscope nie nadaje sie do pięknoobrazkowego foto, nie na EQ6. I chyba nie do końca do fotometrii - ATMowa konstrukcja niepozwalająca na bardzo precyzyjną kolimacje.

 

No chyba, że bredze znowu, to prosił bym dac wiosłem po łbie pod takim kątem, żeby mnie na dobry azymut naniosło.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Goto nie mam w tej chwili, ale to najmniejszy problem, dokupić goto do EQ6 to najmniejszy z wydatków jaki mnie czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to niby czaje... i taki newton to prawdopodobnie będzie moje działo... tylko... no dobra po kolei.

 

1. Musze wypierdzielić papierową tube i zastąpic węgłówką - kilka tysi.

2. jakiś koma prostowacz / reduktor - kilka setek

3. Wypasiony dovetail, bo na tym co mam to tylko kupa śmiechu by była - kilka setek, jak nie tysi...

 

I wracamy do punktu wyjscia.

 

Albo gotowy newton, ale z tych wypasionych (150-200mm o światłosile F3-F5). Albo jakieś APO dla ubogich typu te nowe rurki z Delty:

 

 

Bo kurna jakoś mi tak głupio dwie OTY mieć, jedną do fotometrii, a drugą do niedzielnego pstrykania... A ten mój cartoonscope nie nadaje sie do pięknoobrazkowego foto, nie na EQ6. I chyba nie do końca do fotometrii - ATMowa konstrukcja niepozwalająca na bardzo precyzyjną kolimacje.

 

No chyba, że bredze znowu, to prosił bym dac wiosłem po łbie pod takim kątem, żeby mnie na dobry azymut naniosło.

 

Pozdrawiam.

 

 

Hans bez dwóch OT budżetowo nie dasz rady... najbardziej optymalnie:

-Krowa do wizuala i researchu

-EDek do astrofoto i jako travelerek

 

i nic taniej nie wykombinujesz ... :unsure:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, jeżeli zależy Tobie tylko i wyłącznie na fotometrii egzoplanet, najtańszym rozwiązaniem, jest podobnie jak to uczynił Adam Jesion do astrofotografii, skorzystanie z zdalnego obserwatorium. Parametry i tak sam ustawiasz, warunki pogodowe o których w Polsce możemy pomarzyć.

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj poruszyłeś problem który nie daje mi spac po nocach.

 

Wiadomo, najwazniejsza w całym tym kramie będzie systematyczność obserwacji. I tu zaczyna się ból

 

Z jednej strony polskie warunki znacznie nam tą systematyczność katują (warunki pogodowe). Ale mając własną bude z własnym telepem jak tylko mam mozliwosc to poginam (w przyszłosci mozna by się pokusić nawet o jakąs automatyzacje - to kwestia softu, goto w montazu i kawałka stacji czasu... a nawet stacji pogodowej jak zapedzić się dalej)

 

Z drugiej strony telep zdalny (odpadają problemy kaprysów naszego low-budgetowego sprzętu, odpada kapryśnosc pogody, no generalnie odpada masa problemów związanych z problemami technicznymi i mozliwosciami sprzetu na jaki nas stać) Pojawia się inny. Sprawdzaliscie ile tysięcy dolców kosztuje abonamen kilkuset godzin na takim telepie?

 

Kurna ja nie uniwersytet, grantu sobie nie przyznam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.