Skocz do zawartości

teleskop dla dziecka


epita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Piszę w sprawie wielokroć już poruszanej, ale niestety, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Przeczytaliśmy sporo postów i mętlik po tym mamy jeszcze większy niż na początku :huh:

Chcemy kupić teleskop który posłużyłby do poznania nieba dla naszego 7-letniego syna (sami też oczywiście chętnie popatrzymy). Jesteśmy kompletnie niezorientowani jeśli chodzi o tą tematykę- chociaż ostatnio zaczytujemy się na różnych forach, więc powolutku oswajamy się...

Dysponujemy kwotą do 700zł, mieszkamy tuż pod miastem, dysponujemy sporym tarasem obok którego pięknie przyświeca nam wielka latarnia :szczerbaty:

Bierzemy pod uwagę dwie opcje: Sky Lux 70/700 albo Sky-watcher 909 AZ3 Refraktor 90/900

Ważne jest, aby syn bez problemu mógł sięgnąć do okulara.

Zastanawiamy się, czy taka różnica(ok. 300zł) w cenie przełoży się na wyraźnie lepszą jakość obserwacji, czy może różnica będzie tak niewielka, że może lepiej kupić Sky Luxa?

A może ewentualnie znacie i polecicie coś lepszego (ale w tych granicach cenowych)?

Dziękujemy za wyrozumiałość i za Wasze cenne rady. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efe967c418f6501

 

Synta 6" na 100% będzie dobra. Na pewno pokaże o wiele więcej niż jakiś reflektor lub refraktor w tej cenie i jest łatwa o obsłudze. Zawsze na sam początek przygody z astro polecają lornetkę która też pokaże to i owo bo tak od razu na głęboką wodę dziecko posyłac to chyba nie jest najlepszy pomysł.

 

Ja sam wybrałbym syntę 6" ponieważ:

 

1. Łatwa w obsłudze wystarczy nakierowac tubę na interesujący nas obiekt.

2. Pokaże o wiele więcej szczegółów niż inny teleskop w tych granicach cenowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka też byłaby dobra, ale może jako dodatek? na wakacje? Wydaje mi się, że trudno byłoby synowi utrzymać lornetkę bez ruchu, mogłoby Go to zniechęcić (dziś pokazałam Mu księżyc przez lornetkę- marudził, że obraz się trzęsie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lornetki potrzebny jest statyw nie jest musowy ale przydatny. Kładąc lornetkę na statywie zwiększa sie komfort obserwacji i "teoretyczny zasięg" wydaje się ze jest większy. Ale to tylko wydawianki bo na statywie łatwej jest zobaczyć ciemna gwiazdę. Lornetka była by dobra ale jednak lepszy jest teleskop. Za 700zł można kupić już całkiem całkiem sprzęt. Nie mówię ze jakiś super dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka raczej nie. Małe dziecko raczej nie doceni szerokiego pola. Ten refraktor 90/900 da niezłe obrazy Ksieżyca i planet, a to powinno zainteresować syna. Do gromad otwartych też się nada. No i AZ-3 to jest stabilniejszy i łatwiejszy w obsłudze montaż. Taki refraktor będzie łatwiej zabrać na wakacje niż Syntę 6". Do tego refraktory są praktycznie bezobsługowe. Nic przy nich nie trzeba robić jak się sprzętem nie rzuca o ziemię. Synta 6" na pewno pokaże więcej, ale nie wiem czy jest sens zaczynać o takiego sprzętu, który i tak w żaden sposób nie będzie sprzętem docelowym. Jak syna wciągnie astronomia to będzie chciał coś większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w wątku pojawiły się niezbyt szczęśliwe porady, jak ten z Syntą 6" dla 7-latka, dołączam sie do tego, co napisał Grzybu: Dla dziecka tylko refraktor i tylko na montażu azymutalnym. Ten 90/900 +AZ3 jest niegłupim wyborem. Statyw tego montażu jest niezbyt wysoki, co akurat w tym konkretnym wypadku będzie zaletą, nie wadą. Skylux byłby dobry, ale to wisi na paralaktyku i wyklucza go w przedbiegach. Z lornetki bym nie rezygnował niezależnie od tego -jakieś 10x50 albo 7x50 będzie akurat.

Ludzie, pamiętajcie,że chłopak ma 7 lat, a nie zawsze rodzice będą mieli czas i ochotę na rozstawianie i noszenie mu sprzętu, nawet na balkonie. Sam też nie pójdzie o 24-tej na osiedle oglądać planet -zostaje ten balkon. A DS-y to on sobie poogląda na wsi u babci lub na wakacjach z rodzicami pod gruszą -ciekawe, kto razem z walizami na urlop załaduje do rodzinnego auta Syntę 6".

90mm F/10 to już nie jest zabawka, ale poważny sprzęt. Osiągi nie są kolosalne, ale mówimy o małym dziecku, dla którego krytyczną sprawą jest łatwość obsługi i brak uzależnienia od pomocy dorosłych. On ma mieć w tym przyjemność, a nie mordować się i zadręczać rodziców.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Epito, jeśli wybierzecie ten model, to warto rozważyć z czasem sprawę jego wyposażenia -typu jakiś dodatkowy okular [nie pamiętam, jak są dobrane te w zestawie] czy lepszy szukacz. Akurat ten typ teleskopu nie jest szczególnie wymagający i można to zrobić tanim kosztem. Ale to temat na później, też z resztą zachęcam do wcześniejszych konsultacji

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy Wam wszystkim za pomoc. Prawdopodobnie wybierzemy 90/900 refraktor. Na innych forach czytałam też o Syncie 6" i tez się nad nią zastanawialiśmy, tym bardziej cieszę się, że ten model został odradzony dosyć jednoznacznie. Mam nadzieję, że ten temat pomoże komuś równie niezdecydowanemu jak my...

Przy okazji Jarku- pytanie o ewentualne dokupienie sprzętu do 90/900 miało być kolejnym poruszonym przez nas tematem, więc pewnie jeszcze będziemy o to męczyć :)

I jeszcze z ciekawości- dlaczego montaż paralaktyczny wyklucza sky luxa "w przedbiegach"?

Dziękujemy i pozdrawiamy.

Edytowane przez epita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie- znalazłam ten teleskop w dwóch sklepach i nie wiem, w którym lepiej jest go kupić. Problem polega na tym, że w każdym z tych sklepów co innego jest w wyposażeniu. Czy możecie pomóc Nam jeszcze w tej kwestii?

I tak w jednym sklepie w zestawie jest:

 

 

* okular Super 25 mm

* okular Super 10mm

* pryzmat diagonalny 90°

* lunetka celownicza 6x30

* statyw aluminiowy LT1

* montaż azymutalny AZ3

 

a w drugim:

 

okulary 1.25" - Super 25, Super 10

szukacz 6x30

pryzmat diagonalny 45 st. 1,25"

 

Dzięki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam teleskop i mogę go tylko polecić:) Bardzo prosta obsługa. Obrazy na pewno zachęcą każdego do astronomii. Może mechanika nie jest najlepsza (irytujące jest opadanie tuby po ręcznym poruszaniu w pionie), trzeba się po prostu nauczyć redukować pewne niedogodności przez wyczucie sprzętu.

 

Dla mnie statyw jest za niski, więc dla dziecka powinien być w sam raz. Kitowe okulary na razie wystarczą, później trzeba by dokupić jakiś krótkoogniskowy do większych powiększeń, ale najlepiej z tym poczekać i kupić coś porządnego, co przyda się też w ewentualnym większym, następnym teleskopie.

 

Nie łudziłbym się jednak, że siedmiolatek sam będzie przenosił ten teleskop w całości. Nie chodzi tu raczej o wagę. On jest w rzeczywistości naprawdę o wiele większy niż na zdjęciach i przez to dość nieporęczny dla dziecka. Pomoc rodzica będzie tu wg. mnie niezbędna. No ale sensownych mniejszych teleskopów nie ma.

 

Pozdrawiam,

Leszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli pytanie, które zadam wzbudzi zgrzyt zębów znawców tematu. Jak już pisałam jesteśmy laikami w tym temacie, staramy się znajdywać odpowiedzi na pytania na forach i w internecie, jednak nie zawsze nam się to udaje.

A więc pytanie :Cry:

czym się różni pryzmat diagonalny 90 st od pryzmaty diagonalnego 45 st 1,25" ??

Dzięki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz pod linki:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...abfb31140122160

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...abfb31140122160

 

Czy to wystarczy?

Wydaje mi się, że siedmiolatkowi będzie z racji niskiego wzrostu w większości przypadków wygodniej obserwować w ogóle bez kątówki, a do obserwacji objektów w zenicie, to wydaje mi się, że lepsza jest dla każdego kątówka 90 stopni (ja mam 45, a wolałbym chyba 90).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki lehoslav!!

Teraz, jak to zobaczyłam jestem w stanie sobie to wyobrazić.

Pozdrawiam.

Można jeszcze chyba dodać że w nasadkach kątowych są pryzmaty i lusterka ktore odwracają obraz prawo-lewo i tych jest więcej ale są też nasadki z tzw.pryzmatem Amiciego które dają obraz całkowicie prosty jak np.lornetka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie to, o co pyta Epita. Ten pryzmat 45-stopniowy to jest taki odwracający w dwóch płaszczyznach i z refraktorem da on obraz "normalny", tak jak w lornetce czy lunecie obserwacyjnej. Diagonalny 90-stopniowy służy tylko do ustawienia wygodnie okularu przy obserwacji nieba, żeby nie trzeba było właźić pod teleskop, którego okular znajdzie sie b. nisko. Taki pryzmat lub lusterko powoduje wyprostowanie obrazu tylko w jednej płaszczyźnie, czyli np. góra-dół jest normalnie, ale lewo-prawo jak w lustrze. Wobserwacjach astro to nie przeszkadza, w ziemskich i owszem. Myślę, że dla dziecka to taka wersja z pryzmatem 45-stopniowym może być o tyle lepsza,że będzie mógł użyć tej lunety nie tylko do obserwacji nieba. Aha, bez kątówki obraz będzie do góry nogami.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiliśmy....

Wczoraj przyszedł, dziś syn rozpakował (wcześniej nic nie wiedział, bo to był prezent :) ), jest bardzo podekscytowany, czeka aż wiatr przewieje chmury i odsłoni niebo.

Teraz czeka nas duuuuużo nauki.

Niestety (a może stety) w zestawie jest pryzmat 45 stopniowy zamiast 90 stopniowego (czyli nie wszystko jest tak jak było napisane w opisie sklepu...)

Pewnie nie będzie to miało większego znaczenia, a nawet, jak pisał Jarek będzie lepszy dla młodego.

Jeszcze raz dziękujemy za rady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.