Skocz do zawartości

Tranzyty ISS i innych satelit


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do wątku u Tranzytach ISS na tle Słońca i Księżyca

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12294

 

Strona CalSky.com zaczęła generować błędy gdy wyszukiwało się tranzyty ISS bądź innych satelit. Dlatego musiałem poszukać czegoś alternatywnego. I znalazłem !

 

ISS Transit Predictions (strona Eda Morana)

http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/

 

Po krótcce napiszę jak wyszukać tranzyt np. ISS na tle Słońca, Księżyca, planet.

 

Najpierw wchodzimy na w/w link. Będziemy potrzebowali program Java Runtime Environment (JRE) Version 5.0 lub wyższy. Pobrać go można z tej strony.. http://www.java.com/en/download/index.jsp

Gdy już zainstalujemy JRE klikamy na stronie Morany na zdjęcie (link) pod napisem

To run the ISS Transit Prediction program click on the following image.

 

Uruchomi się konsola JAVA, chwilę to potrwa, cierpliwości...

 

Potem już zostanie konfiguracja uruchomionego programu.

 

20080215093929ge4.png

 

 

Najpierw wybieramy folder gdzie będą zapisywane dane wynikowe (Prediction Directory:), następnie okienko niżej skąd pobierzemy nowe pliki TLE dla ISS (Download New TLEs) i (Done) gdy już pobierze. Następnie (Predictions Options) gdzie zaznaczamy z jakimi obiektami chcemy wyszukać tranzty.

 

20080215094438rb7.png

 

Następnie (Latitude:) - szer. geogr. N potem (Longitude:) - dł. geogr. E potem (Elevation:) - wysokość n.p.m. w stopach (feet), następnie (Timezone:) - strefa czasowa, ja ustawiam sobie na GMT i do godzin wyliczonych dodaję potem 1 godzinę w czasie zimowym, bądź 2 godziny w czasie letnim. (Metric:) na Yes, (Alert Radius:) to do jakiej odległości od nas będą szukane tranzyty (maksimum to 161 km), (Span:) okres na ile dni ma wyliczyć, potem uaktywni się (Save User File), warto zapisać własne ustawienia ;)

 

No i w końcu kilkamy (Generate Prediction).. troszkę to potrwa, można zrobić herbatkę :D

 

Gdy skończy nam szukać tranzytów można je przejrzeć (View Prediction) ale warto też je zapisać (Save Prediction File), a następnie (Save Plot Files) co wygeneruje nam plik *.goo i *.kml Ten drugi do GoogleEarth a ten pierwszy do wizualizacji za pomocą tej strony..

http://pictures.ed-morana.com/ISSTransits/predictions/maps/

 

 

..

Szkoda, że program szuka tylko w obrębie 161 km, inaczej mógłbym generować tranzyty dla całej Polski, a tak to tylko raczej lokalnie szuka.

Miłej zabawy z programem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Limax. Właśnie go porównuję z Calsky. W niedzielę będę miał tranzyt w okolicach Torunia. Zobaczymy o ile będą różne linie centralne wyznaczone.

UPS. Pomyliłem długość z szerokością i jestem w Omanie :D

Generuję raz jeszcze zobaczymy co wyjdzie....

No mam już porównanie.

Odchylenie w stosunku do Calsky jest rzędu 80-150 metrów i linie są prawie idealnie równoległe.

A więc przy strefie widzialności zjawiska rzędu 14 km to bez znaczenia. Przy takim pasie to różnica położenia na tarczy rzędu kilkunastu sekund kątowych, czyli mniej niż rozmiar ISS-a

Ten nowy wynalazek nie pokazał mi natomiast w ogóle tranzytów ISS na tle Merkurego, a Calsky twierdzi, że będą trzy (spełniające kryteria zadane w tamtym programie).

Co jeszcze. Fajnie, że jest pokazana cała strefa łącznie z liniami skrajnymi. Szkoda, że na mapie nie widać czasów tranzytu w jakiś odstępach tylko jeden punkt z opisanym czasem w tym miejscu. Czas tranzytu zresztą też prawie idealnie taki sam. Ogólnie podoba mi się, ale chyba pozostanę przy Calsky.

 

Tak się jeszcze zastanawiam czy Twoje złe doświadczenia z Calsky nie wynikają ze zbyt długiego czasu do przewidywania tranzytów. Bo tak patrzę na tranzyt, który będzie u mnie 23 lutego i widzę, że Calsky podawał parę dni temu odległość do mnie rzędu 200 m, a teraz oba programy podają niecałe 11 km. Widać jak duża różnica była w przewidywaniach Calsky w ciągu kilku dni. Ale teraz są prawie idealnie zgodne.

Wiem też, że dawniej domyślnie Calsky generował linie sprowadzone do poziomu morza, potem można było ręcznie skorygować swoją wysokość, a teraz już to się dzieje automatycznie. Z tego też wynikały kiedyś duże błędy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ja bardzo lubię korzystać z CalSky i uważam, że on jest jednak lepszy od podanej przeze mnie strony z tych samych powodów które opisałeś.

 

Błędy które pojawiają się to:

 

20080215122203dr5.png

 

a następnie po kliknięciu OK pojawia się...

 

20080215122253tk2.png

 

Nie wiem w czym jest problem :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmień przeglądarkę na coś lepszego- Mozilla Firefox lub Opera której sam używam(ma wiele przydatnych funkcji: obsługa kart, szybkie wybieranie, RSS, dużo by wymieniać). Są o niebo lepsze od IE. Spróbuj, może to coś da.

P.S U mnie strona otwiera się bez problemu.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmień przeglądarkę na coś lepszego- Mozilla Firefox lub Opera której sam używam(ma wiele przydatnych funkcji: obsługa kart, szybkie wybieranie, RSS, dużo by wymieniać). Są o niebo lepsze od IE. Spróbuj, może to coś da.

P.S U mnie strona otwiera się bez problemu.

 

W Operze działa bez problemu :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.