Skocz do zawartości

Synta 12" Dobson - recenzja


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Około 2 tygodnie temu zakupiłem Syntę 12" na montażu Dobsona i chciałbym się z Wami podzielić moimi odczuciami na temat tego teleskopu :D

 

DANE

 

Układ optyczny - Reflektor Newtona

Apertura - 305 mm

Ogniskowa 1500 mm

Światłosiła - f/4.9

Wyciąg - Crayford 2"

Montaż - Dobson

 

 

 

1. DOSTAWA

 

Syntę zamówiłem w Delta Optical. Tutaj należą się wielkie brawa dla Delty, ponieważ teleskop zamówiłem w sobotę, a otrzymałem we wtorek. Delta pokryła koszty dostawy (firma kurierska)

 

2. ZAPAKOWANIE TELESKOPU

 

Teleskop dotarł do mnie za pośrednictwem 2 różnych firm przewozowych, ale na szczęście teleskop dotarł w komplecie, a z uregulowaniem płatności nie było problemów.

 

W sumie teleskop otrzymałem w trzech paczkach. W jednej paczce znajdował się montaż Dobsona, w drugiej zwierciadło główne, a w trzeciej była tuba optyczna wraz z szukaczem, okularami, fakturą VAT, narzędzia i instrukcje. Wszystko było doskonale zabezpieczone - Delta nie szczędziła ani kartonu ani styropianu. Mam jednak zastrzeżenie co do zabezpieczenia lustra głównego - lustro było pokryte folią. Na szczęście nie zauważyłem żadnych rys, ale wolałbym, żeby zwierciadło było przykryte czymś delikatniejszym. Uważam też, że zestawowy śrubokręt mógłby być trochę większy - trudno nim dokręcić niektóre śruby.

 

Osobny akapit należy się instrukcji po polsku (była jeszcze instrukcja w języku angielskim ale co do niej nie mam zastrzeżeń). Polska instrukcja jest pełna literówek (brak większości polskich liter), jest tłumaczona prosto z języka angielskiego - używany jest np. wyraz "focuser" zamiast "wyciąg okularowy" - początkujący mógłby się w tym pogubić. W rozdziale o kolimacji pokazane są fotografie zupełnie innego teleskopu. Ogólnie instrukcja wygląda jakby była pisana w przerwie między rebusem a krzyżówką. Pod koniec instrukcji znajduje się rozdział "Opcjonalne akcesoria" w którym reklamowane są głównie produkty marki Celestron .... Ale instrukcja spełnia swoją funkcję mimo wszystko można się doczytać jak należy korzystać z teleskopu.

 

3. SKŁADANIE

 

Złożenie teleskopu nie powinno być trudne. Trudności może przysporzyć łączenie dwóch poziomych płyt w montażu Dobsona oraz mocowanie zwierciadła głównego w tubie optycznej.

 

4. AKCESORIA

 

Szukacz 9x50 - nie mam zastrzeżeń. Obiektyw posiada niebieskie powłoki antyodblaskowe a okular zielone.

 

Okulary - W zestawie ogniskowe 25 mm i 10 mm. Okulary sąreklamowane jako Super Plossle jednak w rzeczywistości są zwykłymi Plosslami. Posiadają słabe, zielone powłoki przeciwodblaskowe, chociaż na okularach jest napisane Multi Coated.

 

Wyciąg Crayforda - o niebo lepszy od starego wyciągu zębatkowego, nie miałem problemów z ustawieniem ostrości nawet przy przybliżeniu 250x. We wnętrzu mojego Crayforda coś trze, ale nie ma to wpływu na pracę wyciągu.

 

Redukcja z 2" na 1.25" - pasuje :)

 

5. OBSERWACJE

Niestety, pogoda :burza: nie pozwoliła mi dotychczas na głębsze obserwacje, ale postaram się to uzupełnić.

 

Saturn + Mars - Wyraźnie było widać tarcze i pierścienie brak szczegółów z powodu wysokiej światłosiły teleskopu.

 

Księżyc - bogactwo szczegółów - wyraźnie widać wszystkie szczegóły, kratery itp. Jednak przy obserwacji należy używać filtra księżycowego.

 

DS - Dotychczas miałem okazję zobaczyć tylko M31, M32, M42, M35 i M1. Wszystkie je widać bardzo wyraźnie. Dotychczas miałem Syntę 130/650 więc te obrazy są dla mnie oszałamiające. Jeśli pogoda pozwoli to zrobię szerszy opis obserwcji DS'ów.

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

Polecam ten teleskop każdemu, kto nie musi wyjeżdżać na obserwacje. Teleskop może być docelowy. Niestety teleskop jest światłosilny, więc wydamy też sporo na okularki.

 

Pozdrawiam, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pod koniec lipca również stałem się posiadaczem Synty 12" i również coś trze w moim wyciągu, ale troche pokombinowałem i już jest ok. Zazwyczaj zdarza się to gdy chowam wyciąg więc widocznie trze sama jego końcówka.

 

Również miałem problemy z zamontowaniem tuby do lustra. Najwygodniejszym sposobem okazało się idelnie pionowe ustawienie tuby nad lustrem i równoczesne celowanie w całe lustro. Gdy tubę nieco przekrzywiłem to już koniec.

 

Najbardziej irytuje mnie zbyt płytka cela lustra. Tuba stoi wręcz na śrubach kolimacyjnych. Tuba swoje waży i czasami muszę ją postawić skoro znoszę ją z 4 piętra a potem do samochodu. Po kilku takich operacjach jak postawienie tuby na trawniku śruby luzują się.

 

Właściwie poza tym problemem ze śrubami jestem bardzo zadowolony z teleskopu.

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja jak narazie nie miałem żadnych problemów z Syntą 12". Mam ją od niedawna bo coś koło 4 tygodni, ale mimo to już zdąrzyłem troche poobserwować. Jak dla mnie nie jest problemem jej waga i wielkość, dodam że przenosze ją w całości :szczerbaty: mimo dużej wagi i tego że ciężko ją opasać, ale mam swój sposób. Wyciąg jest o wiele lepszy od poprzednika. Więcej może napisze po paru większych obserwacjach, bo mimo wszystko to pogoda nie rozpieszcza.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję sprzętu!

Czekamy z niecierpliwością na dalsze relacje.

Pozdrawiam :Beer:

:Beer: Napiszę dalszy ciąg relacji jak tylko pogoda i Moon pozwolą. Postaram się też zrecenzować okularek NLV 6mm w tej Syncie.

 

Witam! Pod koniec lipca również stałem się posiadaczem Synty 12" i również coś trze w moim wyciągu, ale troche pokombinowałem i już jest ok. Zazwyczaj zdarza się to gdy chowam wyciąg więc widocznie trze sama jego końcówka.

 

Czy mógłbyś napisać co konkretnie zrobiłeś :notworthy: To skrzypiemnie w Crayfordzie jest dosyć nieprzyjemne <_<

Witam

Jak dla mnie nie jest problemem jej waga i wielkość, dodam że przenosze ją w całości :szczerbaty: mimo dużej wagi i tego że ciężko ją opasać, ale mam swój sposób.

 

Ja mam specjalny wózek dla Synty :D Na szczęście nie jestem zmuszony przenosić jej przez 4 piętra, ale muszę pokonać próg przy tarasie (obserwuję z ogrodu). Na szczęście mam do tego celu podjazd wykonany z desek, który całkiem dobrze spełnia swoją rolę. B)

 

Pozdrawiam, :Beer: Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No a coś więcej o obserwacjach tą maszyną nie będzie, któryś Kolega wspomniał o chęci wymiany soczewki na lepszą i co dalej? Też mam na nią chęć, a ile za nią płaciliście, bo sklep na allegro ma ją za 2509? I co w niej trzeba konkretnie zmienić, aby była jeszcze lepsza?Pozdrawiam Jurek Słupsk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a coś więcej o obserwacjach tą maszyną nie będzie, któryś Kolega wspomniał o chęci wymiany soczewki na lepszą i co dalej? Też mam na nią chęć, a ile za nią płaciliście, bo sklep na allegro ma ją za 2509? I co w niej trzeba konkretnie zmienić, aby była jeszcze lepsza?Pozdrawiam Jurek Słupsk

 

Witam

Jak narazie to dla większości posiadaczy Synty 12" pogoda nie dopisywała, więc i relacji narazie nie ma za wiele. Jak narazie jej nie posiadasz i dopóki nie wypróbujesz to nie ma co mówic o zmianach. Każdy indywidualnie podchodzi do zmian w sprzęcie, bo w różnych warunkach obserwujemy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Nie dziw się.

Bo komu praktycznie chce się targać 40kg bydlaka na obserwacje? ;)

 

Odezwał się dziadek obserwator ;) , któremu po przeniesieniu na odległość 10 mm

22 kg tuby wyskakuje dysk, i dostaje sercowej zadyszki :rolleyes:

 

Chciałbym zwrócić uwagę że tuba Synty 12'' razem z lustrem waży marne 22 kg

a przenoszony oddzielnie Dobson zaledwie 16

 

nie powiecie mi chyba koledzy, że te cyfry robią na was tak straszne wrażenie

 

 

pozderawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę że tuba Synty 12'' razem z lustrem waży marne 22 kg

a przenoszony oddzielnie Dobson zaledwie 16

nie powiecie mi chyba koledzy, że te cyfry robią na was tak straszne wrażenie

 

Moralez, a co Ty masz teraz właściwie za sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Czy tylko Mario33 robi użytek ze swojej Synty 12"?

Chłopaki, co z Wami? Ostatnio było parę bezchmurnych nocy. Ciekaw jestem jak Wasze wrażenia z zastosowania praktycznego tego sprzętu...

 

No to proszę uprzejmie. Pierwsze dłuższe obserwacje:

Warunki miejskie. Łuna miejska jak to na peryferiach, w związku z czym pominę milczeniem widoczne centralne obszary M51 i NGC 5195. Triplet w Lwie (który pławił się w blasku latarni) również przemilczę.

 

Z rzeczy które zwracają uwagę: rozbita na gwiazdy (do samego środka) M3 i M13 (przy kitowym okularku 10 mm). Epsilony lutni nierozdzielone (na upartego jeden prezentował się jako elipsoidalna plamka z 2 maximami, ale to więcej wiary jak obserwacji było). Alkor i Mizar - jaśniejszy składnik wyraźnie rozdzielony nawet przez 25mm, przez 10 mm znacznie lepiej.

 

Gwiazda Polarna rozdzielona przy 10 mm.

 

Reszta wrażeń po następnych obserwacjach.

 

Banalna przestroga dla kupujących - sprzęt NIE będzie pokazywał swoich możliwości w mieście. W tych warunkach nieźle radzi sobie z OC. Również nie sprawia wiekszego zawodu jeśli chodzi o średnio-duże powiększenia planet (Saturn pow 150x wyglądał zupełnie przyzwoicie).

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Synta ma już coś nowego do zaoferowania. Ciekawe jak się będzie sprawować.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...91954db092b8914

 

Co do recenzji to mogę dodać że modelem 12" można z powodzeniem focić Księżyc, czy też ISS. Niestety nie ogniskuje bez barlowa. Zarówno z barlowem 2x jak i powermatem 4x ogniskuje bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście i tak nie mam szans na transport 12-calowego telepa gdziekolwiek, więc nie mam czego żałować :D Ale to trochę dziwne, dostajesz mniej tubusa i jeszcze trzeba za to płacić :D:Beer:

 

Co do obiecanych obserwacji, (sorki, że tak długo nie pisałem, ale wiecie jak to jest : jak już czyste niebo to albo pełnia albo klasówka w dniu następnym :angry: ) w niedzielę udało mi się wyskoczyć na małe lookanko, ale już niestety dokucza brak nocy astronomicznej. Pomimo tego, zobaczyłem duet M51 & NGC5195. Zaświetlenie było straszne, ale mimo tego było wyraźnie widać obie galaktyki wraz z ramieniem spiralnym M51, który łączy obie galaktyki. Następnie skierowałem Syntę na Herkulesa, a konkretniej na M13.

 

:blink::blink::blink: SZOK :blink::blink::blink:

 

Trzynastka wyglądała dosłownie jak na zdjęciach, a najlepiej się prezentowała w LV 6mm, nawet jeśli nie do końca mieściła się w polu widzenia okularu.

 

Jeśli chodzi o Saturna, to udało mi się zaobserwować cień planety na pierścieniach, cień pierścieni na planecie oraz pas równikowy mając LV 6mm w wyciągu.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Synta ma już coś nowego do zaoferowania. Ciekawe jak się będzie sprawować.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...91954db092b8914

 

Co do recenzji to mogę dodać że modelem 12" można z powodzeniem focić Księżyc, czy też ISS. Niestety nie ogniskuje bez barlowa. Zarówno z barlowem 2x jak i powermatem 4x ogniskuje bez problemu.

 

Hm, tylko cena jakoś mało konkurencyjna - wydaje mi się że wybrałbym chyba LB 12" za 100zł więcej...

 

Czy mi się zdaje czy LB mają wyciąg z mikrofocuserem?

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam że też wczoraj miałęm okazje widzieć między innymi M51 w powiększeniu blisko 200x-Nagler 31mm+powermate 4x-i takiej M51 jeszcze nie widziałem, ogromne zadowolenie, było jeszcze M13, M57, M27 i ogólne lukanie na gwiazdki w Łabędziu ale już bez powermate. Dostrzegłem bez problemu gwiazdkę w pobliżu M57-14,5 mag. W M27 tak samo kilka gwiazdek w samej mgławicy, lecz nie wiem o jakiej jasności.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzegłem bez problemu gwiazdkę w pobliżu M57-14,5 mag. W M27 tak samo kilka gwiazdek w samej mgławicy, lecz nie wiem o jakiej jasności.

 

Pozdro

 

Masz na myśli białego karła wewnątrz Pierścieniowej :?: Jeżeli odejdą mi te cirrusy które teraz mam nad sobą, to dzisiaj też polookam, ale trochę dłużej, bo jutro nie mam szkoły :banan::banan:

 

PS. Grauluję sprzętu :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się upolować mgławicę M97 "Sowa" w Wielkiej Niedźwiedzicy. Można było dostrzec charakterystyczne "oczy" w tej mgławicy, przy użyciu zestawowego Plossla 10mm, pomimo kiepskiego seeingu.

Ponadto jeszcze skierowałem teleskop na M57, wspaniale widoczny pierścień, po prostu cudo !

Już nie mogę się doczekać jak to będzie wyglądało w LVW 13 :Boink::szczerbaty:

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Mi Ktos podać przybliżone wymiary (wys./szer.) tuby i dobsona tego teleskopu ?

 

Tuba :

wysokość - 146 cm

średnica - 35,5 cm

Dobson:

wysokość - 75 cm

średnica - 64 cm

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.