Skocz do zawartości

Synta 12" Dobson - recenzja


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że na temat wyciągu odp dopiero teraz. Skrzypienie było na tyle irytujące, iż postanowiłem wsunąć "słomke" od WD40 pod mechanizm wyciągu, tzn. w miejsce, gdzie ośka przechodzi przez mechanizm. Efekt: Jak ręką odjął. Teraz wyciąg chowa się i wysuwa bardzo bardzo płynnie. Wd 40 smaruję też samą podstawę dobsa i jest ok, nie muszę już tak mocno "szarpać" tubą.

 

Jednak dalej mnie irytuje szybka tendencja śrub kolimacyjnych do luzowania się. Nie wiem czy ten problem występuje tylko u mnie. Po zniesieniu tuby z 4 piętra i postawieniu na ziemi, następnie gdy wracam z powrotem i kłade tubę na podłodze, a następnie na dobsa to już czuję, że śruby są luźne (chodzi mi o te duże).

Edytowane przez seyfert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że na temat wyciągu odp dopiero teraz. Skrzypienie było na tyle irytujące, iż postanowiłem wsunąć "słomke" od WD40 pod mechanizm wyciągu, tzn. w miejsce, gdzie ośka przechodzi przez mechanizm. Efekt: Jak ręką odjął. Teraz wyciąg chowa się i wysuwa bardzo bardzo płynnie. Wd 40 smaruję też samą podstawę dobsa i jest ok, nie muszę już tak mocno "szarpać" tubą.

 

Jednak dalej mnie irytuje szybka tendencja śrub kolimacyjnych do luzowania się. Nie wiem czy ten problem występuje tylko u mnie. Po zniesieniu tuby z 4 piętra i postawieniu na ziemi, następnie gdy wracam z powrotem i kłade tubę na podłodze, a następnie na dobsa to już czuję, że śruby są luźne (chodzi mi o te duże).

 

A po WD40 wyciąg nie ma tendencji do wsuwania się pod ciężarem większego okularu?

A co do Dobsa to nie ryzykowałbym z WD40 - za duże ryzyko czepiania się różnych syfów nawianych pomiędzy dolne płyty.

 

Po prostu mocniej dokręć te śruby - nie "na chama" tylko z wyczuciem ale nieco mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyciąg chodzi luźniej, ale nie przesadziłem na tyle, abym mógł go bez oporu wcisnąć palcem. Po zastosowaniu WD na dobsa nic mi się nie brudzi. Chodzi mi głównie o sam zryw, żeby ruszyć podstawę musiałem nią szarpnąć, a przy więszych powerach kończyło się ponownym centrowaniem obiektu w polu widzenia. Jak już podstawa ruszyła to dalej szło dobrze, a śruba jest skręcona z wyczuciem. Po WD płynnie mi rusza. Genealnie psikam na samą góre plastikowych podkładek. Myślę, że wcześniej bardziej się ścierały, co widziałem wyraźnie w postaci wiórków plastiku. Teraz tego już nie obserwuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witajcie :))

 

w jaki sposób macie przymocowane lustro kątowe w swoich Syntach 12" do tej regulowanej części pająka? Na "taśmę dwustronną" ? Moze jest to mocna taśma w rodzaju tej, która trzyma lusterko w samochodzie na szybie ale aż ciarki mnie przechodzą jakby miało się odczepić i polecieć na zwierciadło główne O.o

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wszystkie modele Synt tak mają zamocowane. Raczej napewno nie odpadnie, bo trzyma się bardzo solidnie. A zresztą co ? przykleisz na klej ? Ta piankowa orginalna taśma nie daje naprężeń, więc to rozwiązanie dość dobre. Możliwe że dopiero po grubo kilku latach kleiwo zacznie się rozpływać w tej taśmie i zacznie się odklejać. Polecam do mycia LW brać lusterko przyklejone z tym kątowo ściętym walcem od pająka. Nic się nie powinno stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To i ja się dołączę do recenzji :)

 

Jak wygląda Synta 12" wszyscy wiedzą :szczerbaty:

th_syntas1.jpg

 

Do mojego auta wchodzi bez problemu...:

th_bagaznik2.jpg

 

... i nawet jest jeszcze miejsce żeby wygodnie położyć oparcie fotela :szczerbaty: :

th_bagaznik1.jpg

 

Za pomocą tego teleskopu z okularem SP 25mm, adaptera Baader Microstage 6030 i zwykłego cyfraka (np. Nikon Coolpix L16 :szczerbaty: ) można zdziałać coś takiego...:

th_syntasmoon.jpg

 

... lub coś takiego z okularem SP 10mm :):

th_syntas3.jpg

 

Przy użyciu tego samego zestawu i Kellnera 4mm ze Skyluxa no i z dużą dawką cierpliwości można strzelić takie oto foto:

saturn.jpg

oczywiście stack z filmiku video nakręconego kompaktem + registax + resize 200% :szczerbaty:

 

 

PS. a jeśli ktoś ma dylemat czy 12" jest dużo większa od 8" to proszę bardzo :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :

th_syntas.jpg

Po lewej mlody188 fotka oczywiście autoryzowana a po prawej nie wiem, jakiś nieznajomy koleś :Boink:

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez b.makowiecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. a jeśli ktoś ma dylemat czy 12" jest dużo większa od 8" to proszę bardzo :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty: :

th_syntas.jpg

Po lewej mlody188 fotka oczywiście autoryzowana a po prawej nie wiem, jakiś nieznajomy koleś :Boink:

 

Pozdrawiam!

 

Tuba 12" jest faktycznie duuuża :D:Boink: ale jakby nie patrzeć do samochodu się mieści ;D

teraz tylko czekać na relacje z obserwacji :)

 

Pogodnego nieba

Pozdrawiam

mlody188

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.