Jump to content

Podwórkowe Obserwacje


Kuba J.
 Share

Recommended Posts

Wczoraj, to jest 16.02.2008r. sprawdziłem pogodę w serwisie internetowym. No i zobaczyłem, że niebo czyściutkie ma być do ok. 23. Postanowiłem, że mimo odczuwalnej temperatury (-12*C) wystawię armatę na dwór i spróbuję coś złapać. :) I aby mi się zbytnio nie nudziło, postanowiłem wziąć ze sobą kolegę, który coś tam wie, ale i tak musiałem mu wszystko objaśniać.

 

18:25

Przeglądnąłem mapy nieba i moim pierwszorzędnym zadaniem, było odnalazienie i uchwycenie M36,M37,M38 oraz próba podglądnięcia Rakowego Żłóbka. Pozostałe cele były najprostszymi do odnalezienia, a jako, że nie miałem zbyt dużo czasu to chciałem uchwycić M42, Księżyc i Marsa. :D

 

18:40

Telefon do kolegi, że teleskop stoi na boisku i się chłodzi, a ja tam na niego czekam z rozłożonym sprzętem.

 

19:00

Zaczynamy obserwacje. I tu niestety, była masakra. Rozpocząłem od Księżyca, bo kolega ładnie prosił :szczerbaty:

 

Księżyc- Przy 48x ostry, wyraźny, czułem (dosłownie) głębię kraterów. Wiatr co jakiś czas powodował, że lekko się rozmazywał, ale ogólnie Łysy zaprezentował się bardzo dobrze. Przy 120x wiatr lekko przeszkadzał, jednak mimo to bardzo często miałem znakomitą ostrość i podglądałem ciekawsze kratery. Oczywiście kolega już tam mówił że "Jakie kozackie, super!".

 

Księżyc księżycem jest, i sam sobie w obserwacjach przeszkodzić nie może. Ale obiektom Deep Sky... Opiszę to co widziałem.

 

M42- Wielkie rozczarowanie. Gołym okiem była widoczna (lekko zanikała, ale to było osiedle), natomiast w teleskopie było mniej więcej tak. 48x i słaba(!) prawie niewidoczna mgła, z ledwo dostrzegalnym trapezem w środku. Przy 120x była trochę wyraźniejsza, no i trapez był większy i ładniejszy (kurcze mam sentyment do tego Trapezu :) ). Mimo wszystko, z osiedla miałem już lepsze widoki tej mgławicy, i ogólnie rzecz biorąc było bardzo kiepsko.

 

Mars- Tutaj Księżyc nie przeszkadzał. Przy 120x ostra, pomarańczowa kulka, ale nic więcej, chociaż... Wydawało mi się, że coś tam więcej widać. Nie licząc tego braku szczegółów, to ta planeta zaprezentowała się bardzo ładnie.

 

M36,M37,M38- Hehe... Dzięki ci Księżycu, za rozwalenie moich planów co do tych gromad <_< . No cóż, sam nie pomyślałem, przecież Łysy zbliża się do pełni (trochę mu tam brakuje). Co widziałem. Nie będę się rozpisywał. Po pierwsze. Duże kłopoty sprawiało mi znalazienie tych obiektów. No ale kiedy już je znalazłem, to było coś, co w ogóle nie przypominało gromad otwartych. Nie wiem jak to opisać. Jakieś plamy po prostu były i tyle.

 

Acha... Zapomniałbym. Nie wiem czy to było to, ale chyba wokół Łysego widziałem wieniec.

 

Podsumowanie:

1. Zasięg miałem około... 4 magnitudo.

2. Księżyc był bardzo wysoko, co rozwalało praktycznie większość obserwacji.

3. Mam bardzo KITowe okulary i tu nie ma co się dziwić. Obrazy były kiepskie tym bardziej.

4. Zimno było w tyłek.

5. Więcej już nie piszę się na obserwacje kiedy Księżyc jest tak wysoko i w takiej fazie.

6. Koledze zaczęło się już nudzić.

 

W czasie tych godzinnych obserwacji (zapomniałem napisać ;) ) gdyby nie moje uparcie się, poszedłbym po prostu do domu już po 20 minutach. W sumie na dworze spędziłem 1,5h bo 30minut chłodził się telep. Muzyka (a jakże) to soundtracki z gry X3 Reunion puszczane z telefonu :szczerbaty: .

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeżeli ktoś trafi w Syncie 150/1200 na super KITowe Kellnery, polecam ich wymianę, bo bardziej nerwowi mogą nimi rzucić w ścianę. Ja niestety trafiłem chyba na te najgorsze z najgorszych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.