Skocz do zawartości

Wybór pomiędzy lvw22, bino, a 12"


wiktoor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam telepka na paralaktyku 8" f5.

Ostatnimi czasy zbieralem na okularek szerokokatny lvw22 (z dluzszych posiadam tylko PL20), ale po przejrzeniu paru watkow zastanawiam sie czy nie kupic czegos innego.

A mianowicie:

 

-przystawke bino click

Moge w pozniejszym terminie dokupic 2 zoomy.

 

-lub wymoenic moja ósemke na dobsona SW 12" a obecny sprzet sprzedac

 

Przyzwyczailem sie do paralaktyka, ale takie duzo lustro troche mnie pociaga. Mieszkam na wsi, od polnocy mam 100tys miasto w odleglosci 4-5km w lini prostej. Od poludnia w miare ciemno, nie liczac 4 latarni w odleglosci mniejszej niz 200 metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-przystawke bino

Moge w pozniejszym terminie dokupic 2 zoomy.

Użytkowanie zoomów z przystawką bino chyba może byc uciążliwe, chyba że te zoomy będą z zaskokami. Baader Planetarium robi zoomy z zaskokami, ale nie są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasadka bino to swietna sprawa, niemniej trzeba miec na uwadze kilka rzeczy. Otoz posiadasz Newtona f/5. Prawdopodobnie, zeby zlapac ostrosc z nasadka bedziesz musial uzyc soczewke Barlowa ok. 2x. Czyli ze swiatlosily robi sie f/10, a ogniskowa to 2000 mm. Zoomy zwykle maja nienajlepsze pole widzenia, szczegolnie na "dlugim koncu". W zwiazku z tym prawdopodobnie mozesz zapomniec o widoku Hihotek w jednym kadrze, a moim zdaniem wlasnie gromady otwarte najwiecej zyskuja przy ogladaniu przez bino. Niemniej jesli zdajesz sobie sprawe z tych ograniczen to polecam nasadke, choc jesli masz bardzo dobre niebo to 2" da chyba wiecej radosci.

 

ps. zamiast zoomow mozesz pomyslec tez o Denkmeierze z powerswitchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowanie zoomów z przystawką bino chyba może byc uciążliwe, chyba że te zoomy będą z zaskokami. Baader Planetarium robi zoomy z zaskokami, ale nie są tanie.

Wlasnie o nich myslalem click

Ale z drugiej strony bino "obcina" jednak ilosc swiatla docierajacego do okularu wiec moze slabsze okulary beda sie nadawac?

 

ps. zamiast zoomow mozesz pomyslec tez o Denkmeierze z powerswitchem.

Gdzie mozna to dostac i za ile?

 

Wracajac do wspomnianego bino WO, posiada ono 2 okulary 20mm o wzglednie duzym polu. Co prawda przy moim f5 moga sie nie spisywac dobrze jesli uzywac ich bez przystawki, ale w pewnym stopniu jednak beda lepsze niz moj PL20. Nie sa to lvw, ale mialbym i wieksze pole i przystawke bino.

Jesli chodzi o dobsona 12", boje sie ze mam za jasne niebo. Latarnie swieca przez cala noc, moge wynosic tak duzego telepa kilkaset metrow dalej, ale jednak jest to ciezki sprzet i niebo mialbym w okolo 40% ciemne (dodatkowo jest to dolina i z jednej strony las), ale czy wystarczajaco? Tego niestety nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona Denkmeiera: http://www.deepskybinoviewer.com/ . Sa stosunkowo drogie i pewnie m. in. dlatego nikt ich w Polsce nie sprzedaje.

 

Nie patrzylem przez okulary z WO, ale tym bym sie raczej nie przejmowal. Po pierwsze, tak jak pisalem wczesniej, na 95% bedziesz musial uzyc jakiegos "wydluzacza" ogniskowej, wiec Twoj teleskop to juz nie bedzie f/5 tylko f/8 - f/10. Co wiecej wady okularow sa znacznie mniej dokuczliwe przy patrzeniu dwuocznym. Nie wiem dokladnie dlaczego tak jest ale to fakt. Prawdopodobnie jest to zwiazane ze sposobem dzialania mozgu.

 

Odnosnie jasnosci nieba, to im ono jasniejsze tym mniejszy, moim zdaniem, jest sens uzywania "duzych" teleskopow. Z kolei nasadke zwykle stosuje sie do obiektow w miare dobrze widocznych, a nie takich na granicy percepcji. Dlatego przy stosunkowo slabym niebie nasadka moze dac wiecej radosci.

Nie wiem jak niebo wyglada w Twoim wypadku. Mozesz sprobowac spojrzec np. na M51, czy tez M101. Jesli przez 8" po kilku minutach wpatrywania widzisz wylacnie, ze cos tam jest, ale niewiele ponadto, to miom zdaniem Twoje niebo nie uzasadnia kupna wiekszego teleskopu. Jesli natomiast widzisz chocby zalazki struktury spiralnej w tych galaktykach, to w wiekszym teleskopie dostrzezesz to wyrazniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Nie wiem jak niebo wyglada w Twoim wypadku. Mozesz sprobowac spojrzec np. na M51, czy tez M101. Jesli przez 8" po kilku minutach wpatrywania widzisz wylacnie, ze cos tam jest, ale niewiele ponadto, to miom zdaniem Twoje niebo nie uzasadnia kupna wiekszego teleskopu. Jesli natomiast widzisz chocby zalazki struktury spiralnej w tych galaktykach, to w wiekszym teleskopie dostrzezesz to wyrazniej.

Dopiero dzis trafilem na dobre warunki (i czas by wyciagnac telepa) i dostrzeglem spirale w M51. M101 zapomnialem sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.