Skocz do zawartości

Black-Red-White Giant


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje!!! Cieszę sie z realizacji tego projektu, fajny zestaw, chociaż... Paramount nie za słaby na taką trochę dłuższą rurkę?. Bardzo jestem ciekaw pierwszych poważnych testów. Jaki uzyskasz zasieg?. Fantastyczne oczekiwanie na coś chyba wielkiego...Planujesz planetki?. Jeszcze raz gratuluję i pogodnego nieba! ( Kiedyś to można było liczyć na 24 sopień zasilania i 6 mag z centrum W-wy...)

Pzdrawiam cały zespół konstrukcyjny!

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam bardzo!

Mam nadzieję, że najważniejesze czyli pierwsze długoczasowe zdjęcia wypadną równie pomyślnie jak sam proces narodzin olbrzyma:)

Co do :Beer: to jak najbardziej!

Obiecuję:)

 

Teha, co do mocowania lustra.

To co trzyma Adam na jednym ze zdjęć to oczywiście płyta pod lustro. Do tej płyty na sztywno jest zamocowane lustro przy pomocy łapek. W tej płycie jak widać zamocowane są też wentylatory. I to wszystko na trzech długich śrubach mocowane jest do kratownicy. Ale na te śruby założone są sprężyny, które tworzą opór przy kolimacji telepa. Tymi sprężynami zbliża się lub oddala całą tę płytę.

To chyba tyle.

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski-Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już naprawdę wysoka półka... Półmetrówka na Paramouncie - :blink:

Jeszcze w rękach Tiamata - to powinno naprawdę dać super efekty...

Ja mam ze swojej strony nadzieję na jakieś fotki głębokich "pól galaktycznych".

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w użytkowaniu nowej zabawki... tfu co ja gadam - to już zabawka raczej nie jest :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teha, co do mocowania lustra.

To co trzyma Adam na jednym ze zdjęć to oczywiście płyta pod lustro. Do tej płyty na sztywno jest zamocowane lustro przy pomocy łapek. W tej płycie jak widać zamocowane są też wentylatory. I to wszystko na trzech długich śrubach mocowane jest do kratownicy. Ale na te śruby założone są sprężyny, które tworzą opór przy kolimacji telepa. Tymi sprężynami zbliża się lub oddala całą tę płytę.

To chyba tyle.

 

Już sobie wyobraziłem jak to działa. Twoje lustro trochę waży.

Mam obawy, że przy tym wsparciu bocznym w ciągu nocki, jak montaż trakkuje, lustro Ci się będzie przetaczać z wsparcia na wsparcie( a wystarczy nawet mm) i mogą z tego być problemy z trzymaniem kolimacji.

Oby nie.

 

!ciemnego nieba!

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sobie wyobraziłem jak to działa. Twoje lustro trochę waży.

Mam obawy, że przy tym wsparciu bocznym w ciągu nocki, jak montaż trakkuje, lustro Ci się będzie przetaczać z wsparcia na wsparcie( a wystarczy nawet mm) i mogą z tego być problemy z trzymaniem kolimacji.

Oby nie.

 

!ciemnego nieba!

 

pozdr

th

 

Witam

 

Mysle ze nie bedzie takiego problemu, lustro oblozone jest 6-cioma "lapkami" z ktorych kazda ma 11mm grubosci (40-50mm szerokosci) i jest w stanie sama utrzymac ciezar lustra. Biorac pod uwage, ze lustro nigdy nie opiera sie tylko na jednej, jest spory zapas.

3 "lapki" daly by sobie spokojnie rade, zamontowanych jest 6 by lepiej rozlozyc ciezar lustra i uniknac znieksztalcen. Calkowita powierzchnia bocznych podparc wynosi 108 cm2

 

pozdrawiam

Adam S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze mi się wydaje, że masz w tej chwili obserwatorium z piątym co do wielkości stacjonarnym teleskopem w Polsce ??? (1. Schmidt-Cassegrain 90cm w Piwnicach, 2-4 60-cm Zeissy w Piwnicach, Ostrowiku i na Suchorze)

 

Gratulacje !!!!

 

Pozdro,

Łukasz

 

Jednak szósty - zapomniałem o 65 cm reflektorze we Fromborku.

 

I tak gratulki! W sumie, to fajnie byłoby sobie posadzić 66 cm tak tylko po to, by być drugim ;-) Jak szaleć to szaleć :-P

 

Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje ! istne monstrum ! :blink: mi osobiscie bardzo sie podoba nawet sam paramount - taka czystosc formy B) a z polmetrowka to juz wogole bajka - z daleka wyglada jak RCOS 20 " :D he he

 

widze ze udalo sie z wysokoscia obserwatorium doslownie na styk :blink: - jak by co to mozna sheblowac kilka cm poziome elementy dachu w miejscu gdzie koliduje z polmetrowka...

 

pozdrawiam !

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu nie być onanistą sprzętowym? :)

 

Naprawdę gratuluję i czekam na pierwsze próbki :)

 

Od kilku lat współpracuję z miłośnikiem astronomii z San Francisco, który ma własny skromny amatorski teleskopik z lustrem 77 cm. Czas wyzbyć się kompleksów i pokazać, że Polacy nie gęsi :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na miejscu Tiamata bałbym się teraz starej czarownicy, która pewnie właśnie siedzi w jakiejś starej szopie, spogląda w zwierciadło główne swojej synty 130mm na eq1 i zadaje sakramentalne pytanie "lustereczko powiedz przecie, kto ma najpiękniejsze obserwatorium..."

 

Gratuluję :szczerbaty:

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.