Skocz do zawartości

Północna Warszawa i okolice wystąp !


karpies

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko - jest ktoś z północy i prawobrzeżnej Warszawy ? Dokąd jeździcie ? Ja znalazłem miejscówkę całkiem niedaleko na północny zachód, która daje trochę czystego południa i zachodu i jest znośnie ciemna - jest ktoś chętny obczaić przy najbliższej okazji ? Ja teraz wyjeżdżam na tydzień, ale po powrocie chętnie skompletuję skład. Do Hansa na południu trochę ode mnie za daleko (Tarchomin).

 

Pzdr,

Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest metodologia szukania takiej miejscówki? Ja mieszkam w Otwocku to około 25 km od centrum Warszawy. Na obserwacje i focenie jeżdżę na wieś jakieś 65 km od Otwocka na Południowy Wschód. Myślę jednak, że i w okolicy Otwocka znalazłyby się niezłe miejscówki. Nawet mam niedaleko do obserwatorium astronomicznego UW, które mieści się w Ostrowiku, to jest na trasie Warszawa - Zakręt - Lublin. Niestety jeszcze nie miałem okazji w nim być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest metodologia szukania takiej miejscówki? Ja mieszkam w Otwocku to około 25 km od centrum Warszawy. Na obserwacje i focenie jeżdżę na wieś jakieś 65 km od Otwocka na Południowy Wschód. Myślę jednak, że i w okolicy Otwocka znalazłyby się niezłe miejscówki. Nawet mam niedaleko do obserwatorium astronomicznego UW, które mieści się w Ostrowiku, to jest na trasie Warszawa - Zakręt - Lublin. Niestety jeszcze nie miałem okazji w nim być.
Mam dobrą i cichą miejscówkę w okolicy Radzymina (Emilianów) i za Serockiem na trasie na Wyszków. Małe dość kameralne miejsce pomiędzy Ossowem a Kobyłką (to jeszcze gdy mieszkałem na Pradze - teraz Tarchomin)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wstępnie znalazłem dość ciemne miejsce ( w skali mapek łuny z google-earth ) w okolicach Wesołej a właściwie za poligonem wojskowym w Rembertowie....

Problem polega na tym, że to jest w polu... więc nie jest się chronionym przed zwierzyną i dresiarzami .... a takie samotne siedzenie w jednak grozi różnorodnymi napaściami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche stara ta mapka: http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...ost&id=3710

ale może się Wam przydać w znalezieniu miejscówki w okolicach Wawy

keee ?

Ale z tej mapki wynika, że w promieniu 60km od centrum to nie ma czego szukać... a to chyba nie do konca tak jest.... nie wiem skąd ta mapka, poproszę źródło.

 

W google-earthie tez jest mapka ktorą ja się sugerowałem ( choć moze niewłaściwie )...

Propblem w tym ze jak mam juechać gdzieś 60-70km to już wole jechać 100km na swoją działkę w lesie w okolicach kozienic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keee ?

Ale z tej mapki wynika, że w promieniu 60km od centrum to nie ma czego szukać... a to chyba nie do konca tak jest.... nie wiem skąd ta mapka, poproszę źródło.

 

W google-earthie tez jest mapka ktorą ja się sugerowałem ( choć moze niewłaściwie )...

Propblem w tym ze jak mam juechać gdzieś 60-70km to już wole jechać 100km na swoją działkę w lesie w okolicach kozienic...

 

Źródło to takie badanie LP przeprowadzone kiedyś przez Włochów - nawet Roztoki są tam granatowe, a nie czarne - czarnych jest tylko kilka miejsc w Polsce. Moje miejsce jest żółte na tej mapie, ale drogę mleczną widać (słabo, ale jednak). Trzeba być realistą, jak się ma maks 3 h czasu na wyjazd na foty...

 

Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keee ?

Ale z tej mapki wynika, że w promieniu 60km od centrum to nie ma czego szukać... a to chyba nie do konca tak jest.... nie wiem skąd ta mapka, poproszę źródło.

 

W google-earthie tez jest mapka ktorą ja się sugerowałem ( choć moze niewłaściwie )...

Propblem w tym ze jak mam juechać gdzieś 60-70km to już wole jechać 100km na swoją działkę w lesie w okolicach kozienic...

 

Philips a czy w okolicy Kozienic niebo nie jest zanieczyszczone wydzielinami kozienickiej elektrowni? Swoją drogą fajnie mieć działkę w lesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips a czy w okolicy Kozienic niebo nie jest zanieczyszczone wydzielinami kozienickiej elektrowni? Swoją drogą fajnie mieć działkę w lesie.

hm.... no pewnie jest.... na dodatek ja mam działkę na południowy wschód od elektrowni a wiatry zwykle wieją z zachodu więc to wszystko leci nad puszczę kozienicką w której urzęduje. Jednak stosunek łuny do zanieczyszczeń jest tam bardzo korzystny, że tak to ujmę.... gołym okiem jakieś max 5,8mag ( w Warszawie mam max 4,7mag, przeciętnie 4,3 ).

Do elektrowni jest z działki jakieś 20km więc to już słuszna odległość...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem wizję lokalną miejsca o którym wspominałem. Wygląda baaardzo obiecująco. Jest na polu, obrośniętym w zasadzie ze wszystkich stron niskimi 5m brzózkami, żadnych domów w promieniu 1,5km. Drzewka dają lekką osłonę przed wiatrem i całkowicie od oddalonych daleko, daleko świateł. Łuna od Warszawy na zachodnim niebie do jakiś 40stopni, wschód i niemal całe południe czyściutkie, podobnie jak północ. Miejsce wydaje się być dość bezpieczne ( to już taka trochę wieś bez dresiarzy ) i jest mnóstwo miejsca na rozstawienie się. Dojazd drogą od Zabranca, koło kościoła, polną piaszczystą drogą ( czasem lekko wyboista ale przejezdna nawet po deszczu ), dojazdu komunikacją miejską brak.

 

Miejsce jest oddalone o około 30km od centrum Warszawy ( 20km od mojego domu ), w miejscowości Zabraniec.

52°18'48.55"N

21°19'35.35"E

Link do miejsca w Google_earth : http://philips.art.pl/astro/Astro%20-%20Miejsce.kmz ( link moze czasem nie działać ) - szukaj Astro - Miejsca...

Ponieważ zdjęcia google-eartha akurat na dzien dzisiejszy są tam już mało dokładne, to proponuje zobaczyć sobie to miejsce na www.zumi.pl w opcji Hybryda ( tam zdjęcia satelitarne są bardzo dokładne )

Astro_miejsce___dzien.jpg

Astro_miejsce___mapa.jpg

W skali łuny z google-eartha jest to dość ciemne miejsce, trzeba będzie to zweryfikować w nocy:

Astro_miejsce___luna.jpg

Szczerze mówiąc jest to chyba najlepsze miejsce jakie udało mi się narazie znaleźć w promieniu 30km od centrum na wschodnim brzegu Warszawy i coś czuje, że będe je odwiedzał częściej niż bym tego chciał...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm.... no pewnie jest.... na dodatek ja mam działkę na południowy wschód od elektrowni a wiatry zwykle wieją z zachodu więc to wszystko leci nad puszczę kozienicką w której urzęduje. Jednak stosunek łuny do zanieczyszczeń jest tam bardzo korzystny, że tak to ujmę.... gołym okiem jakieś max 5,8mag ( w Warszawie mam max 4,7mag, przeciętnie 4,3 ).

Do elektrowni jest z działki jakieś 20km więc to już słuszna odległość...

 

Wbrew pozorom elektrownie zawodowe nie emitują obecnie jakichś ogromnych ilości pyłu, ditlenku siarki, węgla, azotu i innych związków do atmosfery... Jest to w ogromnej większości para wodna, więc co najwyżej możesz się obawiać chmurek. Ja stacjonuję 6km od największej elektrowni węglowej na Pomorzu Zachodnim i nie ma problemów. Łuna jest, ale niewielka i w dodatku na zachodzie.

 

A tak BTW to fajnie Philips, że w końcu myślisz mądrze nad wyjazdami :) Focenie z miasta mija się z celem. Wokół Warszawy jest dość kiepsko z niebem ale lepsze to niż centrum. Co do bezpieczeństwa to nie polecam siedzenia samemu na polu przez całą noc. Zwłaszcza, że chyba planujesz się rozłożyć na dróżce? Najlepiej wyjeżdzać co najmniej w 2 osoby. Jeżeli samotnie to tylko w zaufane, najlepiej ogrodzone miejsce, a i tak w nocy różne dziwne myśli do głowy przychodzą :rolleyes: Dochodzi jeszcze czynnik nudy, baaardzo dokuczliwy jak robisz kilka godzin materiału :szczerbaty:

 

pozdro i powodzenia!

 

P.S. Co do zaświetlenia to te mapki, dla terenów szybko rozwijających się i zaludnianych jakimi zapewne są okolice Wawy, są już nieaktualne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos... no własnie pojechałem już w jedno miejsce w nocy, tak tylko żeby sparwdzić stosunek zaświetlenia tła w ADU dla mojego domu w centrum i tamtej miejscówki ( zreszta całkiem blisko Astro-Miejsca ).... adrenalinka jest... przyznaje... kazdy szmer w krzakach to pikawa +30 w górę :o Jednak nie ma rady... moze uda mi się dogadać z jakimś chłopem co bym mu sie za stodołą rozstawiał.

 

Nie zmienia to jednak faktu, ze z Warszawy też będe coś kombinował, chyba na początku najwiecej co by miec pewność, że na polu wszystko działa pewnie i stabilnie.

 

Istnieją jeszcze dwie opcje do sprawdzenia w ciagu dnia, oddalone jednak jeszcze bardziej od Astro-Miejsca i samej Warszawy. Potem trzeba zrobić testy zaświetlenia i porównać parę wyników dla wyrobienia sobie pewnego pojęcia od stosunku "odległość od centrum" - "łuna".

 

http://philips.art.pl/astro/opcja1.kmz

http://philips.art.pl/astro/opcja2.kmz

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos... no własnie pojechałem już w jedno miejsce w nocy, tak tylko żeby sparwdzić stosunek zaświetlenia tła w ADU dla mojego domu w centrum i tamtej miejscówki ( zreszta całkiem blisko Astro-Miejsca ).... adrenalinka jest... przyznaje... kazdy szmer w krzakach to pikawa +30 w górę :o Jednak nie ma rady... moze uda mi się dogadać z jakimś chłopem co bym mu sie za stodołą rozstawiał.

 

Nie zmienia to jednak faktu, ze z Warszawy też będe coś kombinował, chyba na początku najwiecej co by miec pewność, że na polu wszystko działa pewnie i stabilnie.

 

Istnieją jeszcze dwie opcje do sprawdzenia w ciagu dnia, oddalone jednak jeszcze bardziej od Astro-Miejsca i samej Warszawy. Potem trzeba zrobić testy zaświetlenia i porównać parę wyników dla wyrobienia sobie pewnego pojęcia od stosunku "odległość od centrum" - "łuna".

 

http://philips.art.pl/astro/opcja1.kmz

http://philips.art.pl/astro/opcja2.kmz

 

 

Dogadanie z chłopem to dobre rozwiązanie - ja rozstawiam się u znajomej rodziców na podwórko, chociaż wokół las i jak pogaszą światła to też jest ekscytująco :)

 

Focenie z miasta jako testy jak najbardziej - szkoda marnować wyjazdów na testy. Trzeba wszystko dograć na miejscu bo potem w polu będzie trzeba się spakować i wrócić do domku. I tutaj pojawia się problem ilości kabli i innych gadżetów :rolleyes:

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

 

Hmmm, ja jak na razie jeżdżę w okolice Narwi - wsie Sikory, Okunin itp. z racji znajomości okolicy i rozsądnego bezpieczeństwa przy samotnych wyjazdach; jak się uda kogoś na wyjazd skombinować, to las chotomowski - bo tam samemu raczej bym nie pojechał :szczerbaty:

 

Ale jakbyście rzeczywiście jakiś wyjazd organizowali, to ja się chętnie przyłączę :D Byłaby okazja w końcu coś podpatrzeć u innych, a nie samemu kombinować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Siemanko - jest ktoś z północy i prawobrzeżnej Warszawy ? Dokąd jeździcie ? Ja znalazłem miejscówkę całkiem niedaleko na północny zachód, która daje trochę czystego południa i zachodu i jest znośnie ciemna - jest ktoś chętny obczaić przy najbliższej okazji ? Ja teraz wyjeżdżam na tydzień, ale po powrocie chętnie skompletuję skład. Do Hansa na południu trochę ode mnie za daleko (Tarchomin).

 

Ja też mieszkam na Tarchominie. A dokładnie na ostatnim warszawskim osiedlu-blokowisku - Dabrówka Wiślana. Są to w zasadzie peryferia miasta no i jest zawsze lepiej niż w Centrum (jestem jakieś 16km od Centrum) ale na porządne DS-y wybieram sie jednak na granice zielonej i niebieskiej strefy (posługując się mapką Hansa). Mam fajną miejscówkę w moim sadzie (ciemne niebo, prąd, ładne i bezpieczne miejsce, w razie czego dach nad głową o 100m od miejsca obserwacji) ale to akurat w przeciwnym kierunku niż byście sobie życzyli bo trzeba jakieś 45km odjechać trasą katowicką od granic Warszawy (z Tarchomina to 80km).

 

A jeśli chodzi o moją miejscówkę na Tarchominie to jest nią dach mojego bloku na który jest bardzo wygodne wyjście. Dach płaski, budynek wysoki, latarnie nie świecą i wilgoć nie dochodzi :)

Tyle, że gołym okiem to wyciska się realnie do 4,5 M i to przy sprzyjających wiatrach. Trochę mało :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mieszkam na Tarchominie. A dokładnie na ostatnim warszawskim osiedlu-blokowisku - Dabrówka Wiślana. Są to w zasadzie peryferia miasta no i jest zawsze lepiej niż w Centrum (jestem jakieś 16km od Centrum) ale na porządne DS-y wybieram sie jednak na granice zielonej i niebieskiej strefy (posługując się mapką Hansa). Mam fajną miejscówkę w moim sadzie (ciemne niebo, prąd, ładne i bezpieczne miejsce, w razie czego dach nad głową o 100m od miejsca obserwacji) ale to akurat w przeciwnym kierunku niż byście sobie życzyli bo trzeba jakieś 45km odjechać trasą katowicką od granic Warszawy (z Tarchomina to 80km).

 

A jeśli chodzi o moją miejscówkę na Tarchominie to jest nią dach mojego bloku na który jest bardzo wygodne wyjście. Dach płaski, budynek wysoki, latarnie nie świecą i wilgoć nie dochodzi :)

Tyle, że gołym okiem to wyciska się realnie do 4,5 M i to przy sprzyjających wiatrach. Trochę mało :blink:

 

Ja z kolei na obserwacje zmiennych wychodzę na ostatnie piętro mojego parkingu wielopoziomowego. Ale teraz męczy mnie astrofoto, a tu już trzeba jechać za miasto.

Właśnie wróciłem z testowania zupełnie nowej miejscówki, z której zwiałem, bo ktoś zaczął strzelać w lesie...

 

pzdr,

Łukasz

 

PS. Jakbyś był chętny wyjechać gdzieś dalej w okolice północnej Warszawy, to zapraszam na prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., ja jak na razie jeżdżę w okolice Narwi - wsie Sikory, ...
Jak tam z zaświetleniem nieba?

pd-zach - N.D.Mazowiecki;

pd-wsch - Legionowo, Nieporęt

pn - dalej trochę Nasielsk,

ale to nic nie znaczy. Są takie miejsca gdzie jest ciemno i już.

Pytam, bo to miejsce co powiedziałeś jest dość blisko mnie (15 km); ja jeżdżę czasami za Serock trasą na Wyszków (Popowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam z zaświetleniem nieba?

pd-zach - N.D.Mazowiecki;

pd-wsch - Legionowo, Nieporęt

pn - dalej trochę Nasielsk,

ale to nic nie znaczy. Są takie miejsca gdzie jest ciemno i już.

Pytam, bo to miejsce co powiedziałeś jest dość blisko mnie (15 km); ja jeżdżę czasami za Serock trasą na Wyszków (Popowo)

 

Ja też jeżdziłem obok Sikor, ale jest słabo. Nowy Dwór zabija zupełnie południowy zachód. Właściwie dobrze jest na tylko zachodzie i północy. Jest też nieźle na południu, gdzie łuna jest tylko od Warszawy, do ok. 20*. Nasielsk nie świeci w ogóle - to ok. 25 km stamtąd, a miasteczko małe. Teraz jeżdżę jeszcze dalej - za Narew - właśnie bliżej Nasielska. Tam Nowy Dwór dalej świeci mocno, ale zachód, północ i wschód są czyściutkie.

 

Wybiera się ktoś dzisiaj gdzieś na północ ? Dziś będę jechał ok. 23-ciej i jestem gotów zarwać nockę. Spiknijmy się na pw.

 

Pzdr,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wiele lat obserwowałem ze wschodniego pogranicza Nowego Dworu ;)

 

Widoczność średnia latem: 5.8m

Widoczność średnia zimą: 5.2m

Widoczność rekordowa: 6.2m

Łuny: Centrum NDM od zachodu, Warszawa na SE

Folklor: Zagubione w ciemnosciach dresy, bezpańskie psy, złodzieje z ogródków działkowych, czasem lisy i sarny.

 

 

Co do wspomnianego wcześniej Ostrowika i trasy lubelskiej

 

Widoczność średnia: 6.5m

Widoczność maksymalna: 6.8m (z roku na rok się pogarsza)

Łuny: Otwock NW (na pół nieba czasami) do kupy z łuną od Warszawy

Folklor: poza terenem OAUW krążące po polnych drogach polonezy z tubylcami. Jest naprawde ciekawie, trzeba działać i myśleć strategicznie. Pewnej nocy 4 tubylców nadziało się na 11 obserwatorow PKiM. Doszło do obustronnego odwrotu a po paru minutach zjechała się cała wieś z kijami i siekierami ;) Od tamtej pory pomimo troche zbyt wysokich drzew wolimy obserwowac z OA

 

W Ostrowiku jeszcze z 10 lat temu na strychu walal się jakis dziennik obserwacyjny. Ktoś w 1957r obserwował komete Mrkosa i odnotował zanieczyszczenie światłem od pierwszych samochodów przejeżdzających trasą lubelska. Musiało być ciemno jak w d... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ostrowiku jeszcze z 10 lat temu na strychu walal się jakis dziennik obserwacyjny. Ktoś w 1957r obserwował komete Mrkosa i odnotował zanieczyszczenie światłem od pierwszych samochodów przejeżdzających trasą lubelska. Musiało być ciemno jak w d... :)

 

Nie bylo tez tam lasu, ktory zostal zasadzony dopiero przy budowie kopulek (tych pierwszych dwoch, teraz pustych). Teraz na strychu gnija tylko jakies stare astro-obrazki Ksiezyca itp. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folklor: poza terenem OAUW krążące po polnych drogach polonezy z tubylcami. Jest naprawde ciekawie, trzeba działać i myśleć strategicznie. Pewnej nocy 4 tubylców nadziało się na 11 obserwatorow PKiM. Doszło do obustronnego odwrotu a po paru minutach zjechała się cała wieś z kijami i siekierami ;) Od tamtej pory pomimo troche zbyt wysokich drzew wolimy obserwowac z OA

 

No polonezy z tubylcami ( zwani dalej "lokalesami" ) to jest problem....moze by zrobić jakiś taki temat z kategorii "jak sie obronić teleskopem, czyli astro-transformers", " nauka astrosamoobrony w weekend ", " 10 łatwych ciosów Syntą" itd.....

 

Bo ja mam taki nowy pomysł - może ktoś wie, gdzie w dobrym miejscu znajduje sie jakaś stadnina koni, ośrodek wypoczynkowy, mały kemping czy coś w tym stylu - czyli miejsce z ochroną i prądem co by jednak nie dostawać zawału serca z każdym szmerem w krzakach. Moze Delta w Mińsku mogłaby udostępniać trawniczek ( wogole tam jest trawniczek ?) ? Myśle nawet o jakiejś formie karnetu, abonamentu, wódce dla ciecia czy jakiekolwiek innej komercyjnej działalności dającej bezpieczeństwo w postaci "płota"...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.