Skocz do zawartości

„Życie we Wszechświecie”


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Informuję, że w dniach 10-14 marca odbędzie się pierwsza część cyklu wykładów ogólnouniwersyteckich prof. Aleksandra Wolszczana „Życie we Wszechświecie”

Druga część cyklu zaplanowana jest na maj tego roku.

 

Więcej informacji tu:

http://aktualnosci.umk.pl/?dzial=Aktualnos...=20080303101002

A dla leniwych kopia newsa:

 

ŻYCIE WE WSZECHŚWIECIE Z PROF. WOLSZCZANEM

W dniach 10-14 marca odbędzie się pierwsza część cyklu wykładów ogólnouniwersyteckich słynnego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana „Życie we Wszechświecie”.

Wykład przeznaczony jest dla studentów wszystkich wydziałów UMK, rejestracji należy dokonać w internecie w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS). W pierwszej części wykładu (10 godz.) znajdą się m.in. takie zagadnienia jak: Rozmiary i struktura Wszechświata; Co to jest życie? Chemia życia; Równanie Drake’a; Wczesna ewolucja Wszechświata i nukleosynteza; Powstanie galaktyk i gwiazd; Synteza pierwiastków: życie i śmierć gwiazd; Synteza molekuł: chemia przestrzeni międzygwiazdowej; Wehikuły życia: Układ Słoneczny i planety wokół innych gwiazd.

Druga część cyklu odbędzie się w maju.

Wykłady odbywać się będą w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18) w godz. 16.00-18.00.

 

Zachęcam gorąco do udziału. Co prawda jest to pełnoprawny wykład uniwersytecki, na który chodzą studenci różnych wydziałów i zdobywają zaliczenie, ale wiem, że bywa tam też sporo osób nie będących już dawno studentami (między innymi niżej podpisany).

Naprawdę warto!!!

Piotr Lamparski

 

PS. Nie zniechęcajcie się informacją o rejestracji. To dotyczy tylko studentów, którzy chcą z tego wykładu uzyskać zaliczenie i punkty, w ramach limitu punktów za zaliczenia i wykłady na studiach.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...szkoda że pierwszy wykład koliduje z PTMA ...

 

Niezupełnie, PTMA jest o 18.00, a te wykłady są w godzinach 16-18. Ostatnio chyba były prowadzone jednym ciągiem (dwie godziny po 45 minut) i kończyły się albo o 17.30 albo o 17.45. A więc bez problemów można przejść te 700 metrów dzielące Chopina z Ratuszem (mierzone w Google Earth).

Szkoda tylko tej "herbatki " w Niebie o 17. :Beer:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj ostatni wykład z pierwszej części cyklu. Kto do tej pory nie chodził, niech żałuje. Wykłady są, w moim odczuciu, bardzo dobre. Na bardzo przystępnym poziomie, ale ciekawe i mówiące o trudnych zjawiskach. Zresztą nie ma większego problemu w pogłębieniu wiedzy i rozwianiu wątpliwości, choćby poprzez pytanie prof. Wolszczana po wykładzie. O czym osobiście przekonaliśmy się wczoraj.

A wkrótce może z Tadeo pokusimy się o jakieś podsumowanie pierwszej części. Do pobrania mają być od dzisiaj materiały z kursu (bardziej chyba konspekty niż wykłady). Na razie niestety nie mogę ich ściągnąć.

 

Druga część cyklu, będzie w ostatnim tygodniu maja.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ukrywam że i ja sądzę że te wykłady to hicior tego roku

choćby nie wiem jak wykłady PTMA się starały

nie chodzi o wagę wykładowcy

bardziej o umiejętności pedagogiczne to raz

a i umiejętność dzielenia się wiedzą to dwa

 

niby prosty wzorek Drake'a jest na tapecie :ha:

ale mam wrażenie że Wolszczan wykłada całą wiedzę o kosmosie

i tak w sumie jest bo kolejne etapy w równaniu Drake'a

to powstawanie gwiazd, planet etc

 

całość zamyka się w sensownych ramach i stanowi niebagatelną całość :blink: cudownie się domykającą

 

mam nadzieję że uda nam się - jak nie dziś to w maju zdobyć pamiątkowe foto z wykładów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam nadzieję że uda nam się - jak nie dziś to w maju zdobyć pamiątkowe foto z wykładów

No właśnie byłoby to strasznie miłe. Ale z drugiej strony czuję lekkie zażenowanie, bo na tych wykładach nie ma specjalnie dystansu pomiędzy wykładowcą a profesorem. Jest normalny układ Mistrz-Uczeń, jaki powinien być na każdym wykładzie akademickim. A profesor Wolszczan jest jednak osobą medialną i jak się wyskoczy ze zdjęciem, to nić porozumienia może się urwać i będzie spojrzenie typu "...no, nie - znowu te media, zdjęcia - a już myślałem, że to normalni ludzie..." :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż indeks ;-)))

 

PS. Przy okazji. Na stronie https://moodle.umk.pl/ jest wejście na kurs "Życie we Wszechświecie". Trzeba się zalogować jako gość i można ściągnąć konspekt wykładu (około 10 MB). To jest mniej więcej to, co było na wykładzie, ale w pdf. Oczywiście wszelkie prawa autorskie itp, itd... Hasło dostępu było podawane publicznie na wykładzie i myślę, że mogę je podać przez PW.

Oczywiście to co jest w tym pdf-ie, to zaledwie szkielet tego, co było na wykładzie. Prawdziwy urok polegał na żywym słowie.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i doczekaliśmy się drugiej części cyklu wykładów prof. Aleksandra Wolszczana „Życie we Wszechświecie”.

Oficjalna informacja tu:

http://aktualnosci.umk.pl/?dzial=Aktualnos...=20080515102236

 

A dla leniwych kopiuję poniżej:

 

ŻYCIE WE WSZECHŚWIECIE Z PROF. WOLSZCZANEM – cz. 2

 

W dniach 26-30 maja odbędzie się druga część cyklu wykładów ogólnouniwersyteckich prof. Aleksandra Wolszczana „Życie we Wszechświecie”.

 

Wykłady przeznaczone są dla studentów wszystkich wydziałów UMK, jednak zaliczenie mogą uzyskać tylko osoby uczestniczące w pierwszej części cyklu, która odbyła się w marcu, i zarejestrowane na specjalnej stronie w systemie USOS.

 

Wśród tematów drugiej części znajdą się m.in. chemiczne podstawy życia na Ziemi; ewolucja i inteligencja; ewolucja kulturalna i technologiczna; cywilizacje technologiczne poza Ziemią oraz kontakt z istotami pozaziemskimi (SETI, UFO).

 

Wykłady będą odbywać się w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki (ul. Chopina 12/18) w godz. 16.00-18.00.

 

 

Zachęcam gorąco do udziału. Co prawda jest to pełnoprawny wykład uniwersytecki, na który chodzą studenci różnych wydziałów i zdobywają zaliczenie, ale wiem, że bywa tam też sporo osób nie będących już dawno studentami (między innymi niżej podpisany).

Naprawdę warto!!!

Piotr Lamparski

 

PS. Niestety jest bardzo prawdopodobne, że będę w czasie przynajmniej części wykładów poza Toruniem. Żałuję bardzo, ale to siła wyższa.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no i praktycznie druga część wykładów już za mną/nami

powszechna opinia że pan prof Wolszczan mówi o kosmicznych problemach językiem dla każdego

sprawdzona organoleptycznie

i już umówiłem się z prof na nastepnoroczny cykl wykładów :lol:

 

przebrnęliśmy do dziś przez cały wzór Drake'a obliczającego hipotetyczną ilość cywilizacji w naszej galaktyce

wynik był zgoła odmienny od tego co podświadomie każdy przeczuwa i się domyśla

polecam gorąco zapoznać się z tematem

 

jutro ostatni wykład - SETI

 

pan prof Wolszczan przez to że opisał dla nas słuchaczy każdy kolejny element tegoż wzoru

praktycznie wyłożył całość wiedzy nie tylko astrofizycznej od początku czyli BIGBAMu poprzez powstawanie i ewolucję gwiazd a skończywszy na czasie jaki istnieje (hipotetycznie) cywilizacja technologiczna

przekrojowość całego tematu w praktyce oznaczała poznanie prawie całej naszej wiedzy o nas samych i o kosmosie

 

dywagacje i sygnalizowane problemy (praktycznie przy każdym z elementów wzoru )i metody ich wyjaśnienia były różniste - jak choćby założenie istnienia życia pod postacią obłoków międzygwiazdowych :blink:

brzmi kosmicznie jak całe wykłady :lol:

 

obaj z Piotrem (któremu niestety praca nie pozwoliła uczęszczać do samego końca :( )

nie jesteśmy studentami od dawna

ale jak już pisaliśmy wykłady były otwarte

dla każdego

z racji tego że nie mamy indeksów do podpisu

uzgodniliśmy z prof Wolszczanem dwuetapowe zaliczenie wykładów

po pierwszym zrobiliśmy sobie wspólne foto

a po drugim dostaliśmy własnoręcznie wypisane zaliczenie (pod foto) od prof Wolszczana

:helo::helo:

 

następne wykłady dopiero za rok :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musimy się zgadać żebyś odebrał swoje zaliczenie

poza tym jak już obgadałem wczoraj z profesorem

przekaże ci informacje które straciłeś przez nieobecność - co prawda nie robiłem notatek ale :ha:

 

a na mojej WWW jest już wklejone zaliczenie :banan:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musimy się zgadać żebyś odebrał swoje zaliczenie

poza tym jak już obgadałem wczoraj z profesorem

przekaże ci informacje które straciłeś przez nieobecność - co prawda nie robiłem notatek ale :ha:

 

a na mojej WWW jest już wklejone zaliczenie :banan:

 

Dzięki za zaoczne zaliczenie. Nie wiem, czy zasłużyłem. W końcu mam tylko połowę obecności. :szczerbaty:

Przy okazji - przed chwilą dałem komuś hasło do materiałów z wykładów przez PW. Nie wiem, czy powinienem podawać hasło dostępu publicznie, raczej chyba nie. Chociaż prof Wolszczan podawał je na wykładach, to jednak co innego pokazać swoim studentom :Salut: , a co innego udostępnić tym milionom odwiedzającym AF :Beer:

Jakby ktoś miał ochotę, niech pisze do mnie PW, to hasło podam. Przynajmniej do niedzieli, bo potem jadę do Czech na tydzień (wszyscy mi teraz mówią - E, do czech to ja mam za darmo :szczerbaty: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.