Skocz do zawartości

Baader Maxbright binocular viewer


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownik pops dnia 11 September 2009-13:29 napisał

Oczy niestety mają wadę a nasadkę już raz wymieniałem. Dostałem lepszy egzemplarz, ale nie idealny. Spróbuję pobawić się tak jak radzisz tylko jeszcze powiedz co to znaczy , że okular "nie ma bicia"

--------------------------------------------------------------------------------

 

Jeżeli masz ustawioną ostrośc z nasadką bino i zwolnisz jeden okular,tak ,żeby można było nim obracac,bez zmiany ostrosci,to jeżeli będzie miał bicie,to obraz z niego będzie zmieniał położenie względem obrazu z drugiego okularu.Najlepiej sprawdzic jeden,następnie drugi.Ten który wykaże bicie,zaznaczyc.Obracając okularem z biciem,może uda Ci się poprawic kolimację,ale tylko dla tej pary okularów.

Jeżeli masz taką wadę wzroku,że nasadka bino musi byc specjalnie dla Ciebie skolimowana,to jeżeli to się nie uda,co opisałem w poprzednim poście,to będzie ciężko.To co pisałem odnosi się do nasadki bino WO.Jeżeli masz gwarancję,a nie ma śladow uzytkowania,to może wymienic na nasadkę bino Baadera?Nasadka Baadera ma możliwośc kolimacji.Czy kupowałeś w DO?

Pozdrawiam Franek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupowałem w DO ale już ponad 2 lata temu więc gwarancja już się skończyła. To rozkolimowanie nie jest jakieś drastyczne, ale mimo wszystko widoczne przy większych powerach, a wiadomo, że chciałoby się mieć sprzęt sprawny na 100 procent. Kolimację da się oczywiście nieco poprawić obracając okularami, nawet więcej , da się ją całkiem dobrze ustawić odchylając okulary (gdy nie są zablokowane) od osi obu gniazd okularowych (nie wiem czy wiesz o co mi chodzi), problem tylko, że nie ma jak ich w takim odchylonym położeniu zablokować(chyba , żeby dorobić jakieś podkładki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pochyliłem jedno gniazdo okularowe.Samo gniazdo okularowe jest wkręcone dośc mocno na gwincie do korpusu.Odkręciłem trochę gniazdo,podłożyłem odpowiedniej grubości papier (wycinek koła),w takim miejscu,żeby nasadka była skolimowana.Problem jest taki,że trzeba miec coś takiego,żeby mocno uchwycic gniazdo,a nie uszkodzic z zewnątrz (ja mam mocno porysowane).Po wykręceniu regulacji dioptrycznej,widac,że narzędzie musi miec grubośc ~3mm.Drugą ręką,lub druga osoba,musi trzymac korpus blisko gniazda,z tej samej strony (nie za osłonkę plastikową).

Najpierw trzeba zdecydowac,które gniazdo odkręcac(tylko jedno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ALF-pisałeś,że masz teraz tą nasadkę kątową:

 

T2 90° Zenitprisma mit 35mm freier Öffnung 245 6095

#1B

EUR 165.-

!! Attention - important information, read before placing an order !!

 

Prisma von Carl Zeiss Jena, multivergütet, massives Metallgehäuse, beidseitig T2 Anschlussgewinde und dadurch extrem kurzbauend und adaptierbar an jedes Teleskopsystem. Nicht nur das Gehäuse ist erheblich besser und das Prisma größer, auch die Planität und die Winkeltreue der Prismenflächen sind ca. 5x besser, als bei den Standardprismen in Kunststoffgehäusen.

--------------------------------------------------------------------------------

Czy porównywałeś jakośc obrazu z pojedynczego okularu,zamocowanego bezpośrednio w wyciągu,z obrazem po dodaniu tej nasadki.Czy są jakieś różnice? Ja po takim sprawdzeniu nasadek lustrzanych na 2 szt Oriona ED 100/900 PRO,patrzę tylko na wprost(bez nasadki kątowej),ale to jest męczące i myślę o takiej nasadce kątowej jak Twoja.

Pozdrawiam Franek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

przetestować kątówkę mogę tylko za pośrednictwem bino, ponieważ posiada ona jedynie gwint T2 (nie mam złączki 1.25"). Testowałem oczywiście bino w refraktorze także na wprost. Brak różnicy jak na moje niezbyt doświadczone oczy. Ale mogę jeszcze trochę potestować ;) Za niedługo mam zamiar dokupić przelotkę do lustrzanej kątówki WO SCT --> 2". Wtedy będę miał możliwość porównać obie kątówki w jednym sprzęcie.

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytania do " ALFA ".

W takim zestawie: bino + nasadka kątowa pryzmatyczna T2 + nosek 2".

1) Czy,jeżeli korektor jest między nasadką kątową T2,a noskiem 2" ( na wlocie),jest tam jeszcze tulejka dociskowa elastyczna?

 

2)Czy na nasadce bino,to jest nakrętka T2 ,niezależna od korpusu samej nasadki?

 

3) Czy bino można mocowac bezpośrednio do nasadki kątowej T2 ,w różnym położeniu

 

3) Czy korektory są montowane zawsze w tym samym kierunku ?

--------------------------------------------------------------------------------

Ten link,który wcześniej podałes:

http://www.alpineastro.com/Binoviewers/maxbright_binocular_viewer_info.htm

 

tam jest tabela z długościami torów optycznych,przy użyciu różnych korektorów i bez.Znając back-fokus w swoim teleskopie,mozna określic,czy będzie ostrzenie i z jakim korektorem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

 

Ad 1) tak. nosek 2" nie posiada tego wewnętrznego gwintu T2, do którego zazwyczaj wkręca się korektor (prawdobodobnie by nie ograniczać prześwitu dla aparatów fotograficznych ??? ). Dlatego by wycentrować korektor w nosku wsadza się do niego ten plastikowy pierścionek. Dostałem takie pierścionki w komplecie z korektorami.

 

Ad 2 i 3) tak. pierścień obraca się swobodnie. jeżeli wyciąg tylko na to pozwala, można przykręcić bino w każdej pozycji w stosunku do kątówki. Problemem może być tyko mały rozmiar pierścienia T2 gdy mamy na rękach rękawice ;)

 

Ad 4) do Maxbrighta i kątówek korektory są montowane w tym samym kierunku. Do Mark V i szybkozłączek z bagnetem Zeiss przeznaczona jest druga wersja korektorów z zespołem soczewek zamontowanym odwrotnie.

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej!

 

PS. jak już wyżej pisałem, w przypadku mojego WO 88 FD nie ma problemu nawet z zamontowanym w tym miejscu korektorem 1.25x przy wyciągu prawie całkowicie schowanym (wysunięty tylko na 5mm ale łapie focus ;) )

 

PPS. każdy korektor do Maxbrighta można umieścić także przed kątówką zwiększając nieco jego mnożnik i bacfocus teleskopu

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaję bardziej poglądowy rysunek ;)

 

IMG_2081.JPG

 

korektory umieściłem w dwóch miejscach, w których można je wstawić. W połączenie pomiędzy bino a kątówką korektor wkręca się za pomocą gwintu znajdującego się pod kołnierzem korektora. korektor w nosku 2" umieszcza się na wcisk za pomocą plastikowego pierścienia.

 

Korektor 1.7x według producenta zapewni wystarczającą ilość backfocusa dla każdego refraktora. W moim przypadku zadziałał też 1.25x (zarówno przed, jak i za kątówką - co mnie niezmiernie cieszy), natomiast sprawdzałem też go w TV 85 w konfiguracji: bino+korektor 1.25+ nosek 2" + kątówka 2" no i :kupa:

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.