Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Jarek napisał:

Doskonały! Gratulacje. Gdzie to?

Pozdrawiam

-J.

Delfin? Z Teneryfy :) 

Byłem na rejsie statkiem z Los Gigantes. Szyper odpłynął kilka km od brzegu, aby pokazać nam delfiny. Było ich całe stadko. Samych zdjęć z delfinami mam więcej z tego rejsu, ale uznałem, że to zaprezentowane jest najlepsze z nich wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, jaki fajny temat przyrodniczy! To i ja coś dorzucę od siebie, choć gdzie mnie tam do Waszych dokonań! Artystyczne to to nie jest - focone tydzień temu, co prawda tylko pospolity kaczor Krzyżówki, cywający na brzegu bajora, ale już coś tam z misternej konstrukcji ptasich piór można dojrzeć.

 

kaczor.thumb.jpg.3e243dd97849e492d82e8482349bdbe4.jpg

 

 

... za to mam dla Was zagwostkę przyrodniczą. :original:  Co to za drzewo ma taką "artystyczną" korę? Od razu podpowiem, że nie pochodzi z Europy. U nas uprawiane z powodu innych atrybutów!

 

drzewo1.jpg.257eca272d2ee7adf752ce98a0833e1e.jpg

 

drzewo2.jpg.7dd8f77d150a6acd7ac71fca0ea618ba.jpg

 

??? (nagroda: wirtualne piwo). :emotion-5:

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

image.jpeg.ca0fbf723f1af286518e15c898a2180f.jpeg

 

 

BINGO Panowie! Stewarcja Kameliowa (Japonia), u nas uprawiana dla ładnych dużych kwiatów i przebarwiających się na czerwono liści, jesienną porą.

 

Stewarcja-kameliowa_Japonia.jpg.910c56aac7ecfc2b8288dcb4fc3a03e2.jpg

 

Gdyby Ktoś, będąc w Lublinie wiosenno-letnią porą, nudził się, to zachęcam do odwiedzenia arboretum UMCSu (dodam tylko, że kaczki przy bajorkach pozują do fotek, jak starzy celebryci)! :D

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też dla zabicia czasu i żeby obiektyw się nie kurzył strzelę sobie czasem jakieś ptaszki, teraz na urlopie pierwszy raz udało mi się porobić fotki czemuś na otwartym morzu :D wszystko przy okazji, z promu z Madery do Porto Santo, więc żaden tam 'pelagic birding trip'. W każdym razie ptaki oceaniczne to już jednak inna inszość, ptak leci, statek buja, wiatr wieje, autofocus szaleje - ale zabawy sporo, polecam wszystkim ;) od góry burzyk żółtodzioby, petrel wyspowy i tajfunnik cienkodzioby. 

burzyk small.JPG

petrel wyspowy small.JPG

tajfunnik cienkodzioby small.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
20 godzin temu, Frosch napisał:

Gdzie spotkałeś taką piękną żołnę?

Już dokładnie nie pamiętam. Zwiedziłem że znajomym 10 miejscowek między Poznaniem a Wrocławiem i w 9 z nich były żołny. To zdjęcie to chyba okolice Lutynii. Byliśmy bardzo zdziwieni jak dużo było ptaków. W jednym miejscu naliczyliśmy ponad 20 osobników.

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem przyrodniczy użytek z nowej kamerki i nakręciłem komarze larwy i poczwarki wyłowione z beczki na deszczówkę. Następnym razem postaram się o jakieś naczynie z płaskimi ściankami, tutaj musiałem zadowolić się kieliszkiem. Fragmenty spowolnione mają prędkość 1/7,5x (226 fps -> 30 fps):

 

 

(linki do co ciekawszych momentów w opisie).

 

YT popsuł trochę drobne szczegóły swoją rekompresją, więc wstawiam osobno fragment z pracującymi wachlarzykami gębowymi (w zwolnionym tempie):

 

Nakręcone kamerą Blackfly-S BFS-U3-16S2M z obiektywem C-mount 16 mm/1,4@f/3 z dodatkowym adapterem 5 mm robiącym za pierścieniem makro (skala 10,3 µm/pix, pole widzenia ok. 15x11 mm):

mikro_m.jpg.ffa41a849508ca5f5b1813d703edf9f9.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj zaświeciło w końcu Słońce po wielu dniach szaro-burości pospolitej, więc postanowiłem pooddychać trochę na łonie natury. Dlatego niżej na fotach zamiast sztucznych satelitów Ziemi (jak to u mnie najczęściej bywa), trochę pospolitych "gadzin" w różnych życiowych sytuacjach. Nie miałem dzisiaj ze sobą obiektywu do makro (fotki to fragmenty szerszych kadrów). Chciałem głównie przetestować w szuwarach nowe szkiełko do mojego PENa - obiektyw w miarę jasny F1.8 więc spróbowałem "poszaleć" trochę z bokehem! ;)

 

 

Wąchanie ziela :):

scierwica-miesowka.jpg.7c2f173dcf677b7af0ff7c9b29b43615.jpg

Ścierwica mięsówka (Sarcophaga carnaria) na kwiatach mięty! Muchy te oprócz zainteresowania padliną lubią również powąchać sobie zioło. Potem całymi minutami siedzą gdzieś z boku na haju! :D

 

 

Na czatach:

krzyzak-ogrodowy.jpg.f8970b0bd2afeac1dc170c713acd3dd7.jpg

Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus). Na grzbiecie owada wyraźnie widoczny biały krzyż, od czego pochodzi nazwa tego pospolitego pająka. Zawsze fascynowały mnie pajęczyny, jako jedne z niezwykłych konstrukcji w świecie przyrody - fajnie wychodzą na fotkach po deszczu lub w czasie rosy, ale tym razem było sucho, a ja miałem wyschnięte gardło i ani grama wody ze sobą (wycieczka miała być krótka). ;)

 

 

Co by tu jeszcze podgryźć:

gasienice_bielinka-kapustnika.jpg.b54387fd2634786efd38906d4a1c3e4c.jpg

Gąsienice Bielinka kapustnika (Pieris brassicae) na liściu brukselki.

 

 

Ostatnia uczta :(:

rusalka-pawik.jpg.1374b1c1b328dc847e3f48d693d83ced.jpg

 

rusalka-pawik_pelny-kadr.jpg.99f420ed9e6fe12bb1c1ed2e6cdbc748.jpg

Na koniec popularny motyl: Rusałka pawik (Inachis io) posilający się na kwiatach Rudbekii z bliska i w szerszym kadrze.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.