Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Zajączek na podwórku, jest częstym gościem. Kocur zobaczył mnie i zastygł w dziwnej pozycji.

Na kłosie zboża kołysze się pliszka żółta  ?

Aparat COOLPIX L820

DSCN5009.JPG

DSCN4991.JPG

DSCN5093.JPG

Edytowane przez Pablus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dzisiaj, tj. w niedzielę, w ramach planowanego oddechu od remontu kuchni w mojej chacie, postanowiłem ponownie wybrać się do raju ważek (pisałem o tym: TUTAJ) z myślę, że może uda ustrzelić się jeszcze jakieś nowe ważki.

 

Raj ważek w mojej mieścinie za mostem kolejowym (na Wrotkowie), przed pierwszą kładką nad Bystrzycą (ze ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki):

 

raj-wazek.jpg.9f1621e61c05be7f7219f967236c4ef2.jpg

 

     Zachęcam fotografujących lubelaków do udania się w to miejsce, ale nie puszczajcie tam małych dzieci, bo mogą niepotrzebnie straszyć ważki w ich siedlisku (w tej kępie przebywa do kilkuset ważek różnych gatunków), no i widoczne głaziki (wzmacniające brzeg Bystrzycy na zakręcie przed mostem kolejowym) są niestabilne i można na nich skręcić nogę!

 

     Niebo było dzisiaj częściowo zachmurzone, wiał silny wiatr i ważki siedziały ukryte w widocznej na powyższej focie gęstej trawie, nie latały radośnie licznymi grupami nad wodą, jak to było poprzednim razem.

 

     Muszę się przyznać, że zafascynowały mnie te ciekawe owady z kilku względów, są łatwe do fotografowania pod warunkiem, że znamy miejsce, w którym przebywają, no i niezaprzeczalnie należą one do owadziej elity. Ktoś powiedział: "gdyby owady posiadały armię, to ważki służyłyby w oddziałach specjalnych!" ;)

 

     Popatrzcie na tego małego potworka:

maly-potworek.jpg.c52b2f6289b63938d04bf49795d0b902.jpg

 

... jak coś trafi w te kolczaste odnóża, to już ostatecznie i nieodwołalnie! Nie wspomnę o widocznych na foto żuwaczkach, co robią ze schwytanym delikwentem. :new_shocked:

 

     Mimo silnego wiatru i nierównych warunków oświetleniowych udało zrobić się kilka fotek, ale musiałem trochę pobuszować w szuwarach, czyli dżungli ważek, tak aby nie niepokoić niepotrzebnie modelki i modeli, co zajęło mi tym razem trochę więcej czasu.

 

     Świtezianka błyszcząca - samice (których nie udało mi się ustrzelić poprzednim razem):

Switezianka-blyszczaca_samice.jpg.6b87dc2a1e2d3ab1e59a53dee0d0629e.jpg

Switezianka-blyszczaca-samica.jpg.780a814a129820a98a00d8f93f833218.jpg

 

 

     Świtezianka błyszcząca - samiec:

Switezianka-blyszczaca_samiec.jpg.eea875f5f16a2a012633443f7268a92f.jpg

 

 

     Nimfa stawowa - samica i ... :

Nimfa-stawowa_samica.jpg.ab668eb84d9a62a6d667231befcaac5d.jpg

 

... czający się w tle samiec z ochotą na amory ;):

Nimfa-stawowa_samiec.jpg.95a33fc5402192600f3d6cadb480358a.jpg

 

 

     Oraz na koniec Łątka wczesna (ewentualnie rzadka Łątka zielona, nie mam pewności) - para ważek in flagranti (niezłe wygibasy swoją drogą :D  - dla zainteresowanych więcej na ten temat: TUTAJ):

Latka-wczesna-zielona_para.jpg.370d5522cbfa16aed15afdd30b5d9b84.jpg

 

     Wszystkie fotki robione jak zwykle moim małym, amatorskim kompakcikiem z matrycą m4/3 f-my OM Digital Solutions (dawniej Olympus): PEN E-PL9 z kitowym szkiełkiem M.Zuiko DIGITAL ED 40-150mm f4.0-5.6 R (80-300mm dla formatu małoobrazkowego).

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja równoległa pasja nie zależy od pogody tak bardzo, jak astrofoto. ;)

Pozwolę sobie na zagadkę. Co to za ryba?

Podpowiedź: ryba słodkowodna z rzędu dorszokształtnych, zimnolubna, bytuje głęboko, ma smaczne słodkawe mięso. Ten egzemplarz został sfotografowany na głębokości ok. 35 m w zakamarkach pięknych ścianek iłowych jeziora Siecino.

 

P.S.

Obróbka fotek - PIX. :)

 

DSCN0916_2800_2100_1600_1200.jpg.4ff9ac94534c87e35d173cbaa58a3adc.jpg

 

DSCN0918_2800_2100_1600_1200.jpg.e7dbf391e8234125b53a39bd4891d708.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

... i Rusałka admirał do kolekcji (dawno ich nie widziałem). Jeśli chodzi o "owłosienie", to też mu nic nie brakuje! ;) Motyl usiadł na lewej nogawce moich spodni. Akurat miałem kompakcika w dłoniach, zrobiłem zabójczy zwrot tułowiem w lewo do dołu i zdążyłem cyknąć mu kilka fotek, ale tylko dlatego, że ... (opiszę to w historii - czytaj niżej):

 

rusalka_admiral_01.jpg.b33199591a21a6601df24368e69dce15.jpg

 

 

Olympus PEN E-PL9 / kitowy obiektyw: M. Zuiko Digital ED 40-150mm f4.0-5.6 R. Dla tej fotki f=40mm (80mm dla formatu małoobrazkowego), ISO: 400, F5.0, 1/1250 s.  OM Workspace (obróbka RAWów), GIMP (wybór fragmentu kadru), IrfanView (ograniczenie wielkości pliku jpg).

 

     Jak znajdę chwilkę, to opiszę ciekawą historię, która mi się przytrafiła dzisiaj z tymi motylami i oczywiście dodam parę fotek.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.