Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Darek_B napisał:

Behlur_Olderys:  bedą trojaczki. :)

 

U mnie niedawno takie latały

IMG_7776.jpg

 

IMG_7787.jpg

 

tu nie mam pojęcia co to, sfotografowane telefonem stacjonarnym :), rozpiętość antenek sięgała chyba 12 cm.

20220802_163010.jpg

 

 

     Darek, u mnie też ostatnio pojawił się Rusałka admirał (wspominałem o tym: TUTAJ). Admirały to okropne "opoje", gustują w świeżym młodniaku owocowym  ;):):D, więc łatwo można je spotkać w okolicach sadów, gdzie jest dużo fermentujących spadów owocowych. U mnie ostatnio delektowały się przede wszystkim  młodniakiem gruszkowym (choć jabłkowego też tam nie brakowało). Przydybany na gorącym uczynku ;) :

 

rusalka_admiral_02.jpg.5c87691812e0188b2656d08c1998e59e.jpg

 

 

 

... ten chrząszcz, o którego pytasz, to Żerdzianka krawiec z rodziny kózkowatych (zamieszkuje bory świerkowe). Mnie też niedawno przytrafiła się kózka (trochę mniejsza), czyli Zmorsznik czerwony (cały w pyłku kwiatowym):

 

zmorsznik-czerwony1.jpg.2024be00731a0d35e77ac5c9bfe8ce91.jpg

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby Tamrona 150-600 mm w lesie (Balczewo koło Inowrocławia). Kupiłem z myślą o astro-pejzażach, gdzieś muszę jednak testować i za dnia. Smaczku dodaje fakt, że prócz dźwigania tej dość ciężkiej w porównaniu do 70 - 300 mm 'rury" miałem jeszcze psa na 5 m smyczy. Na szczęście pies jest wiekowy, w tym roku będzie 10 lat i nie takie rzeczy/postaci w lesie widział.

 

Crop 50%, ogniskowa 400 mm, f 5,6,  Canon 6DmkII, 1/160 sek ISO 1600

 

image.thumb.jpeg.2f7f86d7883bcc150fa734ecf2000bb3.jpeg

 

 

Edytowane przez OBERON RD
Nie zaciągnęło zdjęcia w pełnej rozdzielczości
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Jeszcze jeden motyl z rodziny rusałkowatych do kolekcji (większy od popularnego Rusałki pawika). Tym razem rzadziej spotykany (przynajmniej u mnie): Mieniak strużnik:

 

mieniak-stroznik1.jpg.e0818999c9454b2887d8b054d2b13350.jpg

 

mieniak-stroznik2.jpg.ccf9540f3d96ac6273d3bc990d820ace.jpg

 

 

     Ustrzeliłem go nad Bystrzycą podczas mojej trzeciej wizyty w "raju ważek", o czym pisałem: TUTAJ. Siedział na gruzie pobudowlanym (wykorzystanym na wzmocnienie brzegu Bystrzycy) i popijał przez rozwiniętą, żółtą trąbkę drinka z minerałami, co dobrze widać na drugim foto! :D

Niestety udało się cyknąć tylko dwie fotki, zanim odleciał, a szkoda, bo w nieodpowiednich warunkach oświetleniowych nie  zaobserwowałem zjawiska iryzacji! Dlaczego nazywa się Mieniak strużnik, zobaczcie na poniższym foto (zassanym z netu). Przy okazji widać, że motyl korzysta z każdej okazji żeby walnąć sobie mineralną lufkę ;) (tym razem pot z ludzkiej skóry):

 

https://zasoby.ekologia.pl/art/21909/max/max_shutterstock_269849429.jpg

 

Źródło

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Ja natomiast wchodząc w piątek do firmy spotkałem bardzo rozmodloną istotkę, niesamowicie kręciła główką - wodząc wzrokiem za typem, który zakłóca jej medytacje. Pomyśleć, że taka niewiasta potrafi skonsumować własnego partnera :nerves:

20220821_093859.jpg

20220821_093820.jpg

To chyba jest samiec, 

Samice są zielone(zdj. telefonem w pracy):

20220809_105041.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie wątpliwości, czy nadchodzi jesień, to przyroda mówi: TAK. Na zdjęciu widać ponad 80 bocianów skubiących coś na polu w kiedyś słynnej z "lądowań" UFO wsi Wylatowo między Trzemesznem a Strzelnem. Nie miałem ze sobą teleobiektywu, ale zawróciliśmy jadąc z Trzemeszna, zwolniłem i tym razem nie ja ale moja żona zrobiła parę klatek standardowym zoomem ustawionym na  maksa czyli 105mm.

Jesień to jedno, ale może chodzi o nadchodzący boom demograficzny?! :g:

Bociany IMG_0333 crop.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Kiedy, jakiś czas temu wylazłem na balkon, żeby zaczerpnąć tzw. świeżego powietrza, dostrzegłem grzywacza, który siedział na mojej przedbalkonowej brzozie (o brzozie pisałem: TUTAJ). Gołąb dokonywał właśnie przeglądu technicznego skrzydeł z taką pieczołowitością, że przez dłuższą chwilę oglądałem zafascynowany jego poczynania. Każda z lotek w obu skrzydłach przeszła przez jego dziób, dokładnie czyszczona i stosownie układana. Nawet pomyślałem żeby zrobić parę fotek, ale odezwał się niechciej, jak uświadomiłem sobie, że sprzęt jest dokładnie zapakowany w torbę z pokrowcem przeciwdeszczowym (ze względu na remont). Gdy delikwent zaczął szykować się do inspekcji kadłuba, stawiając nagle pióra na sztorc, czym prędzej pobiegłem jednak po aparat, żeby Wam to pokazać. I oto grzywacz w trochę innym wydaniu:

 

grzywacz-01.jpg.b898c180250b40546296270f3bb4ac8b.jpg

 

grzywacz-02.jpg.e4fd2a88a5b17679cbf86fdd1ffc11d0.jpg

 

grzywacz-03.jpg.ecf6984d85dc9db1bf67ba4cdb233986.jpg

 

 

     Kiedy skończył badania techniczne płatowca ;) , łaskawie pozwolił na sesję pozowaną:

 

grzywacz-04.jpg.49597334fc9d6db65388b11de1c8a7e9.jpg

 

grzywacz-05.jpg.9fbb42384cb77cbfe76150e163e41c0c.jpg

 

grzywacz-06.jpg.a591fbd58db8ff0844dc1fdb28892a83.jpg

 

 

... po czym odleciał!

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.