Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Dość niespodziewanie spotkanie z szarakiem na polnej drodze. W ogóle zające obrodziły w tym roku, jest ich wielokrotnie więcej niż w kilku ostatnich latach. Mówiło się nawet o szybkim wymieraniu tych ssaków, ale mam wrażenie, że w tym roku złapały oddech.

 

Nie jest tak różowo. W tym roku w wielu miejscach kraju zostały wypuszczone na wolność duże ilości młodych, w celu podreperowania populacji. Niestety, zanim się zaaklimatyzują, biegają przerażone po okolicy i dużo ich ginie pod kołami samochodów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żmija zygzakowata to już nie żarty, podobno dorosłego nie zabije ale dziecko i osoby starsze- owszem. Warto o tym pamiętać podczas leśnych wypraw (i nie tylko, jak widać na zdjęciu Maria33). Trzeba koniecznie znać wygląd tych stworzeń, aby w razie czego uniknąć zagrożenia. Ostatnio podczas rowerowej wycieczki widziałem dwa rozjechane zaskrońce, jeden zabity przed samochód, drugi- przez pociąg.

Aż żal się robi. Zdjęcie tutaj, duże więc nie hotlinkuję.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żmija zygzakowata to już nie żarty, podobno dorosłego nie zabije ale dziecko i osoby starsze- owszem.

 

 

Znam osobiście dwie osoby które przeżyły ukąszenie żmiji. W obu przypadkach co ciekawe nie dostały surowicy.Tylko że obie osoby miały dużą masę (dość otyła kobieta i potężny facet).W jednym przypadku ukąszenie spowodowało ciężką chorobę i późniejsze kłopoty z nerkami , a w drugim martwicę tkanek na łokciu. Trudno powiedzieć co by się stało gdyby ukąszone było dziecko lub np ktoś o chorym sercu lub nerkach.Ilość jadu żmiji jest dość stała i osoby lekkiej stężenie jest wyższe.

 

Problemem jest to że w przeciwieństwie np do lat 90 ilość żmij bardzo wzrosła . O ile przez prawie 13 lat nie widziałem żadnej to w ostatnich latach zaliczałem 10 -15 spotkań rocznie. Dla uspokojenia: mieszkałem w Górach Złotych na granicy Snieżnickiego Parku Krajobrazowego.Po przeprowadzce pod Wrocław żmij już nie widziałem :banan::D

 

PS.

Własnie dziś w ogrodzie zakwitł mi pierwszy irys w tym roku :

 

23a3f58c3a6c258b.jpg

 

fab3a658acff0ab3.jpg

 

 

133c28f9eb8c9202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak różowo. W tym roku w wielu miejscach kraju zostały wypuszczone na wolność duże ilości młodych, w celu podreperowania populacji. Niestety, zanim się zaaklimatyzują, biegają przerażone po okolicy i dużo ich ginie pod kołami samochodów...

Właśnie przed dwoma godzinami rozjechałem jednego :( Było ciemno, padał deszcz. Wyskoczył z wysokiej trawy prosto pod koła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysiadł skubaniec (czyli samiec :) ważki płaskobrzuchej ), odpoczywał i pozował... a jeszcze kilka chwil temu toczył godowe gonitwy, że aż było słychać zgrzyty w powietrzu. W locie niestety był dla mnie za szybki,

z resztą jego niedoszła również...

bff62f23b60c171b.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie pozwolę załączyć kilka fotek z miasta ---- Wrocław - samo centrum.

 

Pozdrawiam wszystkich

 

Eugenia Braun

 

ps - moje stare dane gdzieś uciekły - więc teraz jestem EwaBiera (ale ta sama Genia)

 

 

cd Wrocławia

 

cd Wrocławia

post-11648-1212240933_thumb.jpg

post-11648-1212241006_thumb.jpg

post-11648-1212241045_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.