Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

31-05-2023, Lublin. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", popołudniową porą. ;)

 

     Młoda kawka rozbiła się o moje okno! W małym pokoiku, używanym aktualnie jako magazynek międzyremontowy, mam spore okno jednoskrzydłowe bez szprosów, co mogło zmylić kawkę. Słońce świeciło już po drugiej stronie budynku, wobec tego jaskrawe odblaski od szyb nie mogły jej ostrzec, nawet gdyby wiedziała co to znaczy. Dodatkowo stojące na parapecie całkiem spore rośliny być może zachęciły młodą, niedoświadczoną kawkę do obrania takiego kierunku lotu - niestety skończyło się to katastrofą w ruchu lotniczym. Dobrze, że bez ofiar śmiertelnych! :)  Musiała się nieźle obić, bo przez moment siedziała na zewnętrznym parapecie w całkowitym oszołomieniu, nieruchomo, jakby tylko zaglądając z zaciekawieniem do środka pokoju. Sam byłem w szoku, może większym od delikwentki ;) i już zaczynałem się o nią martwić, ale kiedy zastukała dziobem w szybę parę razy i zaczęła się wiercić, zrozumiałem, że dochodzi do siebie. Czym prędzej pognałem po sprzęt foto, bo w każdej chwili mogła dać drapaka. Na otwieranie zastawionego gratami okna nie było już czasu. Chyba jeszcze nie miała świadomości, że człowiek może być jej największym wrogiem. :icon_rolleyes: Zdążyłem raptem cyknąć w pośpiechu kilka fotek przez pakiet trzyszybowy, więc są takie, jak widać poniżej. Kiedy kawka odwróciła się od okna i zobaczyła szeroki, wielki świat, natychmiast zerwała się do lotu, całkiem sprawnego jak na młodego i trochę poturbowanego ptaka. Nie był to więc podlotek, ale ptaszysko jeszcze sporo musi się nauczyć, żeby przetrwać w naturze.

 

kawka1.thumb.jpg.3183384663b501f18117b4c7978f2929.jpg

 

kawka2.thumb.jpg.4319c8848605604e2683f74a045a6a1e.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Sorry za brudne szyby, :icon_redface: ale "miła, uczynna" sąsiadka z górnego piętra, co drugi dzień zalewa mi okna, podlewając kwiatki, wystawione na zewnętrzny parapet! :mad: Administracja osiedla ma to daleko w d...e, a rozmowy (prośby) nic nie dały. Macie może jakiś patent na takich ludzi? Już nawet myślałem, żeby za radą hrabiego Fredry :D dogadać się z sąsiadką nad "sąsiadką" (jest to do ogarnięcia) i zrobić zołzie to samo, ale wymagałoby to sporo zachodu i rozszerzania konfliktu, czego czynić nie chcę. :icon_rolleyes:

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki z dzisiejszego spaceru po moim osiedlu :) 

(nie spodziewałam się, że mam tyle ciekawego do uchwycenia tutaj!) 

Nikon Coolpix B700, obróbka w Snapseed

Róża dzika 

DSCN5746-01.thumb.jpeg.08b2028001c4a73e1b0014e000627ee1.jpeg

Dyblik Lniaczek (Siona lineata) 

DSCN5766-01.thumb.jpeg.5aaf6bc7c68f0a24d7893aeda4b30c93.jpeg

Karłątek kniejnik (Ochlodes venatus) 

DSCN5800-01(1).thumb.jpeg.a49ac3b33b76a20ef390380b7619b82a.jpegDSCN5649-01.thumb.jpeg.a17c47cdcf31c76cec4981661274a739.jpeg

Strzępotek ruczajnik (Coenonympha pamphilus) 

DSCN5714-01.thumb.jpeg.e9b1cb76727b971c76ac8a6f2f68f043.jpeg

DSCN5681-01(1).thumb.jpeg.1e464ab3359c524a04c22b1bad5d6b10.jpeg

DSCN5732-01.jpeg

DSCN5815-01.jpeg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11-06-2023 Lublin. Horror w kolonii pszczół samotnic! :icon_rolleyes:

 

     Od paru tygodni odwiedzam regularnie i obserwuję kolonię pszczół samotnic, zwanych potocznie ziemnymi. Murarki ogrodowe zrobiły sobie sąsiadujące ze sobą (tak lubią) gniazda nieregularne w glinianej skarpie. Kiedy im podłożyłem kawałek sklejki, aby ustabilizować skarpę, kolonia pszczół zaczęła się ładnie powiększać.

 

murarki01.thumb.jpg.e04d1d311c509d4406ff24e5583cba1a.jpg

 

 

      Te pszczoły nie są agresywne, tak jak miodne, ale za to dobrze wykonują swoją robotę, czyli zapylanie, więc dla działkowców są wspaniałymi sprzymierzeńcami. Niestety życie w dzikiej naturze nie należy do łatwych, jak wiadomo. Popatrzcie na poniższą fotkę. Wałęsak zwyczajny (Pardosa amentata) to pająk z rodziny pogońcowatych (Lycosidae). Na foto widać samicę z kokonem wypełnionym jajami, czyhającą(?) tuż przy jednym z otworów do kolonii pszczół :new_shocked::

 

murarki02.thumb.jpg.4c3e291d22925d8fe00cb52ea590e78d.jpg

 

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Jak uda mi się pozyskać materiały: pająk kontra pszczoły, to na pewno zaprezentuję fotki.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.