Skocz do zawartości

Lornetka


Kamila 14 xxx

Rekomendowane odpowiedzi

właściwie to ja zaczynam swoja przygodę z astronomią i nie mam pojęcia czy kupić teleskop czy lornetkę. znajomy powiedział mi żebym kupiła sobie lornetkę bo i tak nie mam miejsca na teleskop. tylko ja nie wiem gdzie mogę kupić lornetkę(najlepiej byłoby w Słupsku)i druga sprawa to nie wiem jaka byłaby najlepsza, powiecmy, że mogę wydać 200 zł,chodzi mi o firmę i powiększenie, i takie tam bajery of course, no i to by chyba było na tyle :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sklepy których u nas jest jak na lekastwo

Popatrz na polski rynek astro na forum i wybieraj

jak coś to bardzo duzo ludzi mam bpc 20x60 za 200 zł to nie bardzo bo troche podozały ostatnio

Moze tez byc mniejsza lorntka i bedzie na pewno tańsza 15x50 ale te powery to chyba nie do ręki tylko na statyw.

Wejdź na http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/index.html

A niech wzpowiedza sie fachowcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i moze jeszcze cytat

Jaką więc taktykę powienien przyjąć początkujący miłośnik astronomii nie posiadający żadnego sprzętu? Oczywiście może pójść na skróty i kupić szybko tanią lornetkę za 200 zł. Problem w tym, że za 2-3 lata lornetka ta nie będzie nadawała się do użytku i aby czerpać przyjemność z obserwacji będziemy musieli kupić kolejną. Kupimy troche lepszą, wydamy kolejne 200-300 zł i po kilku latach sytuacja się powtórzy. Zastanówmy się więc na samym początku czy nie będzie opłacać się nam bardziej zakup jednej droższej ale dobrej lornetki renomowanej firmy. Taka lornetka służyć będzie nam przez dziesiątki lat nawet wtedy, gdy będziemy mieli już upragniony teleskop.

 

Cyba w tym cos jest zbieraj forse :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zakup low budget to tylko rosyjska solidna lorneta 7x50 lub 10x50 a zakres cenowy zdecydowanie wskazuje na zakup bazarowy, możesz skorzystać z pomocy osoby znającej się na towarze aby nie kupić Bubla 8)

Za 200 zł nie widzę innej sensownej alternatywy Kamilo, tylko tania i w miarę dobra, wybierana lornetka do ręki z powiększeniem do 10x :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo!

Koniecznie ściągnij sobie z sieci darmowe programy planetaryjne, rysujące mapki nieba, zastąpią Ci od biedy atlas nieba, a do obserwacji ruchomych obiektów [planety, komety, asteroidy] są niezastąpione. przykładowe programy:

-Hello Nothern Sky

-Cartes du Ciel

Każdy z nich ma własną stronę WWW, znajdziesz bez problemu CdC ma polską wersję, nie wiem jak HNSKY; ten ostatni jest prosty w obsłudze, ma trochę mniejsze możliwości. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo, szczerze mówiąc to najlepszym takim progsem na początek jest Starry Night Backyard (http://www.starrynight.com). Jest to bardzo łatwy program w obsłudze, wszystko robi się intuicyjnie no a do tego jest swietny graficznie.

 

Programy typu planetarium to wirtualne niebo, na ktorym wiernie oddano polozenie gwiazd i planet. Mozesz tez np. znalezc sie na dowolnym ciele ukladu sloncznego i stamtąd obserwowac np. ziemie. Zabawy jest sporo, wszystko jest w ładnej grafice 3D, zobacz na ten link:

 

http://www.astrocd.astronomia.pl/o_starrynightpro4.htm

 

Na dole strony masz zrzuty ekranu. Starry Night Backyard to nieco uboższa wersja programu pokazanego na tych screenach: krajobrazy to jednolite zielenie i schematyczne drzewka. Niebo jest takie same.

 

Mam nadzieje ze troche Ci sie rozjasniło. Polecam Ci zatem sciagniecie SN Backyard, wpisz te nazwe w wyszukiwarce i downloaduj.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym wirtualnym planetarium dla poczatkujacych jest to zawarte w Encyklopedi Wszechświata wydanej przez Optimus Pascal. Jest ono niebywale proste w obsłudze. Ciekawa grafika oraz stonowany "kosmiczny" podklad muzyczny stwarzaja fajny klimat, ktorego nie znajdziesz w zadnym innym tego typu programie (a dla poczatkujacych ma to bardzo duze znaczenie). W ogole cala encyklopedia jest wedlg mnie bardzo udana i poczatkujacym astroamatorom na pewno przyniesie wiele satysfakcji.

Poszukaj np. na Allegro a na pewno znajdziesz

 

Pozdrawiam

Black

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo!

Najważniejszą zaletą programów planetaryjnych jest to, że w odróznieniu od atlasu potrafią Ci podać wygląd nieba o dowolnej porze w wybranym dniu. Pozwalają też śledzić ruchome obiekty, jak Księżyc, planety, ale przede wszystkim asteroidy i komety [te ostatnie Cię chyba interesują, sądząc z twoich postów w innych wątkach]. Szczególnie w tym ostatnim przypadku wymaga to uaktualniania elementów orbit tych obiektów; większość przyzwoitych programów pozwala na ściągnięcie tych danych z sieci co jakiś czas. Te dane są np. na stronie MPC [Minor Planet Center], adresu nie pamietam dokładnie, jest tam fragment: ...cfa. harvard...itd. Dotrzeć tam możesz przez linki ze strony Charlesa Morrisa o kometach, do której link podałem Ci w innym wątku. Może wygląda to skomplikowanie, ale jest bardzo proste w gruncie rzeczy. W HNSKY robi sie to prymitywnie, tzn. ręcznie. Klikasz na Comet Data Editor, zgłasza ci sie tekstowy plik z elementami komet i informacją o omawianym wcześniej adresie WWW w sieci. Wchodzisz tam, kopiujesz dane w postaci linijki tekstu do Comet Editora, zapisujesz, a po zrestartowaniu HNSKY powinnaś widzieć "swoją" kometę w odpowiedniej cześci nieba ;-)) Tylko uwaga na format czcionki... Porządniejsze programy, jak CdC robia to wszystko automatycznie, łaczą się ze stroną WWW i ściągają aktualne dane dostepnych obiektów. Nie wiem, jak to wygląda w Starry Night Backyard, bo nie korzystałem nigdy z tego programu. Pewnie też bez problemów. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Sciągnij jakiś program, zobacz co potrafi. W razie problemów z obsługą pytaj na forum o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z toba Malek, o samych technikach astroobserwacji nie ma tam nic, ale mysle ze kazdy astroobserwator powinien na poczatku sobie troche poczytac o tym co wlasciwie bedzie ogladac i podziwiac, a podstawowe informacje na temat obiektow z ktorych sklada sie wszechswiat przedstawione w ciekawy sposob mozna tam znalezc.

A to w polaczeniu z ciekawie przygotowanym (choc malo dokladnym bo chyba do ok 6 mag) planetarium moze zachecic i zainicjowac potrzebe dalszego zglebiania "astrowiedzy" i zainteresowania się astroobserwacją (tak bylo wlasne ze mna).

 

Pozdrowiena

Black

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez był moj pierwszy program ktory pokazywał niebo, ale sa progsy (wlasnie GORĄCO przez mnie polecany starry night) ktore jednak mają o niebo wieksze mozliwosci i sa znacznie bardziej efektowne graficznie. A do tego SN jest bajecznie prosty w obsłudze, wiec nadal upieram sie ze jest to program IDEALNY dla początkujących.

 

A faktem jest ze ta encyklopedia jest fajna, uwielbiam quiz :) powatarzałem go zawsze tak długo az bezblednie odpowiedzialem na wszystkie pytania. Musze siegnac do tego wynalazku :)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.