Skocz do zawartości

M108, M81 & 82, Triplet Lwa


Ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pod koniec lutego popełniłem kilka szkiców znanych (i lubianych) galaktyk. Trzema, z których jestem najbardziej zadowolony chciałem się podzielić:

 

M108 - widoczne w centrum przejaśnienie na kształt jądra, zerkaniem bardzo wyraźnie świecące, oraz biegnący przez środek jaśniejszy pas, niespecjalnie było widać "pofałdowanie" struktury galaktyki tak wyraźnie widoczne na zdjęciach.

post-6332-1205075551_thumb.jpg

 

Kolejny cel to para M81 i M82. W M81 można było się dopatrzyć czegoś na kształt struktury spiralnej, lub raczej ciemniejszych i jaśniejszych miejsc (dużo lepiej w większym powiększeniu niż na szkicu). W M82 widać przejaśnienie środkiem, przecięte mniej więcej w połowie ciemniejszym "przecinkiem". Tuż poza brzegiem szkicu wylądowała galaktyka NGC 3077 (dobrze widoczna), ponieważ chciałem słynną parkę uchwycić w środku "kadru".

post-6332-1205075859_thumb.jpg

 

Na koniec - Triplet Lwa czyli M65, M66 i NGC 3628. M-ki robią rewelacyjne wrażenie szczególnie że wyraźnie widać różny kąt nachylenia tych galaktyk względem obserwatora. Pokazują szczegóły w LVW 8 (czyli przy 100x) ale trójka mieści się, w moim przypadku, tylko w SWA. NGC 3628 widoczna jako podłużne przejaśnienie, bez wyraźnej struktury, ani widocznego pasa ciemnej materii. Miałem też wrażenie że zwiększanie powiększenia wcale nie poprawia jej obrazu a wręcz pogarsza kontrast (chyba że winny był wschodzący Księżyc?).

 

post-6332-1205076217_thumb.jpg

 

Wszystkie szkice wykonane ołówkami na białym papierze, kolory odwrócone i gwiazdy poprawione w Paint Shop Pro.

 

Pozdrawiam i zachęcam do rysowania przy teleskopie. Lepiej zapamiętuje się wygląd obiektu i naprawdę można zobaczyć więcej.

 

Ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne. Zastanawia mnie tylko, że nie widziałeś ciemnego pasa w NGC 3628. W 20cm teleskopie powinien być widoczny bez większego trudu. Może za jasne niebo?

 

Dzięki. Brak pasa ciemnej materii był na pewno spowodowany zbyt jasnym tłem nieba. Lwa miałem dokładnie na południowym wschodzie, a właśnie w tamtym kierunku 20 km od miejscówki leży i pławi się w świetle Kraków, ponadto wschodzący Księżyc i mgiełka nad miastem nie poprawiały warunków.

 

Mam nadzieję że przy lepszej aurze uda mi się go wypatrzyć. W końcu ciemny pas w NGC 891 widziałem z tego samego miejsca tylko przy lepszej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem je wczoraj czy przedwczoraj na Cloudy... ;)

i zastanawiałem się kiedy wrzucisz na forum... no i są :rolleyes:

 

Ładne, sztandarowe cele, z kawałkiem solidnej pracy przy telepie!

Dobrze jest sobie popatrzeć na szkic, nawet nie swój, ale naturalny i przypomnieć jak to wygląda w okularku.

 

Widzę też, że nieco zmieniłeś sposób "obróbki" gwiazdek, albo nie zwróciłem wcześniej uwagi.

Wcześniej miały spajki, a teraz te jaśniejsze jakby halo miały.

 

I rzuca się w oczy zmiana designu około-szkicowego :) Na pewno oryginalne, bo te wcześniejsze były chyba identyczne jak J.Pereza.

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Ps., a może do informacji które pod szkicem, dodawać jeszcze NELM?

(kurcze, ta czcionka, kolorki, jak w Pip Boy,u :D)

Edytowane przez adi_115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, fajnie że się podoba.

 

Co do spajków, to staram się je rysować wtedy gdy je widzę, niestety w rejonie tych galaktyk były za ciemne gwiazdy, więc pozostało dać tylko halo, ciężko w inny sposób oddać siłę świecenia.

 

Faktycznie zmieniłem szablon (poprzedni był mało oryginalny :D ). Przede wszystkim zrezygnowałem z białego kółka wokoło szkicu i napisów w jego otoczeniu - w końcu nie tak to w okularze wygląda. A do PipBoy'a mam niekończący się sentyment B) Swoją drogą mój laptop z uwagi na wiek i stopień zużycia sam niedługo zacznie przypominać Pip Boy'a. :szczerbaty::komputer:

 

Może powinienem dodać NELM, ale nie robię tego z lenistwa, po prostu z reguły oceniam go w okolicy Małej Niedźwiedzicy zupełnie na oko (czyli "A będzie z 5 i pół", "ech tylko piąteczka", albo "szósteczka jak nic :banan: " nie chce mi się oceniać go dokładnie. Poza tym jak sobie przejadę paluchem po okularach (tych na nosie) to NELM leci na łeb na szyję...

 

PS. Galaktyka Igła jest oczywiście w planach na koniec marca...

Edytowane przez Ares
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.