Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, kruzd napisał:

Stackowanie nie wyszło, więc wstawie jeden pojedyncza klatkę.  

Miał ktoś kiedyś taki problem, że przy stackowaniu klatek Księżyca czy to w AutoStakkerze czy Registaxie program nie potrafi złapać "kotwicy" na obiekcie? Mam ten problem tylko gdy stackuje niepełnego rogala >40%. Jak Księżyc jest dostatecznie doświetlony to problem nie występuje. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia, ale przy np 200 klatkach staje się to udręką. Mam AZ4, więc co kilkanaście klatek muszę ręcznie ustawić kadr, nie mam jak zautomatyzować tego by obiekt był ciągle pośrodku.

 

 

W AutoStakkerze masz wybrane Image Stabilisation: planet, czy surface?

Możesz z automatu palić zdjęcia non stop i o czasu do czasu kręcić mikroruchami. Rozmazańce program stakujący odrzuci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, karp_killer napisał:

 

W AutoStakkerze masz wybrane Image Stabilisation: planet, czy surface?

Możesz z automatu palić zdjęcia non stop i o czasu do czasu kręcić mikroruchami. Rozmazańce program stakujący odrzuci. 

Na surface nie wychodzić w ogóle, jak zmieniałem na planet problem był mniejszy, ale nie znika całkowicie. W stacku pewne klatki wyskakują jako "cienie".

AZ4 nie ma mikroruchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kruzd napisał:

Miał ktoś kiedyś taki problem, że przy stackowaniu klatek Księżyca czy to w AutoStakkerze czy Registaxie program nie potrafi złapać "kotwicy" na obiekcie? Mam ten problem tylko gdy stackuje niepełnego rogala >40%. Jak Księżyc jest dostatecznie doświetlony to problem nie występuje. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia, ale przy np 200 klatkach staje się to udręką. Mam AZ4, więc co kilkanaście klatek muszę ręcznie ustawić kadr, nie mam jak zautomatyzować tego by obiekt był ciągle pośrodku.

Przepuść cały materiał przez PIPP - możesz tam sobie wycentrować obiekt w kadrze i przyciąć zdjęcia tak, żeby nie stackować potem pustej przestrzeni.

A jak stackujesz Księżyc, to AS raczej powinien działać w trybie "surface" i nie powinien mieć problemów. Jeśli zbierasz materiał przez dłuższy czas, to w zaawansowanych opcjach można włączyć derotację - bo skoro masz montaż azymutalny, to kadr będzie Ci się obracał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Przepuść cały materiał przez PIPP - możesz tam sobie wycentrować obiekt w kadrze i przyciąć zdjęcia tak, żeby nie stackować potem pustej przestrzeni.

A jak stackujesz Księżyc, to AS raczej powinien działać w trybie "surface" i nie powinien mieć problemów. Jeśli zbierasz materiał przez dłuższy czas, to w zaawansowanych opcjach można włączyć derotację - bo skoro masz montaż azymutalny, to kadr będzie Ci się obracał.

Jak przepuszczam przez PIPP dostaje taki komunikat i tylko jedna klatka jest zrobiona.

Cytat

  Total input frames: 60
    Frames discarded with no AFB found: 59
    Total output frames: 1

Takimi ustawieniami robię. Czy Anchor ja powinienem dla każdej klatki osobno ustawić czy powinno mi to z automatu łapać na powierzchnię księżyca?

 

 

Jeśli się robi offtop to proszę moderatorów o wydzielenie tematu.

Zrzut ekranu 2021-03-18 224655.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kruzd napisał:

Czy Anchor ja powinienem dla każdej klatki osobno ustawić czy powinno mi to z automatu łapać na powierzchnię księżyca?

PIPP nie ustawia tego automatycznie, to Ty musisz mu wskazać odpowiedni punkt odniesienia - ale nie na czarnym (bo tam nie ma się do czego zakotwiczyć, nie ma tam żadnych danych), tylko na oświetlonej powierzchni Księżyca. Wybierz np. jakiś większy krater czy coś; albo po prostu całego rogala, jeśli da się ustawić tak duży obszar.

W każdym razie AFB ma być tam, gdzie coś się na zdjęciu dzieje.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wczorajszy Księżyc, materiał zebrany o 19:30. Tarcza oświetlona w 24%. Sprzęt jak poprzednio, Istar 150/1500, ASI290, filtr czerwony. 1000 klatek na jeden fragment. do stacka poszło ok 20%.

Warunki były bardzo słabe. Same aviki pokazują tarczę od pięknej ostrości, aż do całkowitego rozmycia obrazu. Poświata wokół tarczy była widoczna przez cały czas. Oczywiście zachęcam do obejrzenia zdjęcia w nowej zakładce.

 

367560504_19.3019marca2021.thumb.jpg.0ced7880beab47da246dbc87562f6cf6.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 22 godziny przed pierwszą kwadrą, 20 marca 2021r,  w słabych warunkach, na wysokości 57o nad horyzontem. Prawie bezwietrznie, sucho, niewielki mróz (-1oC), niebo klarowne. Obraz drżący ale bardzo wyraźny. Pierwszy wiosenny Księżyc. Musiałem się przywitać.

 

Rozpogodzenie przyszło w odpowiednim momencie, 30 minut po zachodzie Słońca. Wcześniej oczywiście nerwówka: pełne zachmurzenie, chmury przemieszczające się powoli i nawet gdy pojawiło się rozpogodzenie od zachodu, ilość chmur na drodze do Księżyca musiała być największa. Meteoblue zapowiadał słaby seeing - na poziomie 3" i to wszystko zbiegło się dodatkowo z mało produktywną fazą naszego satelity. Jakby wbrew temu wszystkiemu uzyskane obrazy były bardzo dobre. Nie produkuję dużych mozaik - najwyżej trzy elementy i faza sierpa. Dziś Księżyc był właśnie pękatym rogalem.

 

Na północy Aristoteles, Eudoxus i stary Alexander, niżej Montes Caucasus i Mare Serenitatis. Bardziej na południu dwie struktury przy terminatorze: Stofler-Faraday i Maurolycus_Barocius. Na tej samej wysokości, na wschodzie - struktura Janssen - choć w pełnym słońcu widoczna była doskonale. A wyżej, Mare Nectaris i Theophilus, Cyrillus i Catharina (TCC).

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, ASI290MM, Filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3, Registax6, Microsoft ICE.

 

Księżyc 22h przed I kw.  20.03.2021r_18.30_TS152F900_ASI290MM_Omegon Halpha 12nm_mozaika105%....jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć debiut mojego planetarnego setupu :movingtongue::

ASI462MC + ZWO IR Pass 850nm + SW MAK127 + AZ-GTi

Kamerka jest kolorowa ale zdjęcie jest zrobione w "trybie mono" bez debayeryzacji.

W sumie 10 paneli po 500 klatek każda, stack 75% klatek w AS3!.

 

Pierwszy raz obrabiałem tego typu zdjęcie i mam trochę wątpliwości czy czegoś nie skopałem.

Na świeżym stacku jakieś drobne detale typu małe kraterki były zlane z tłem w praktycznie jeden kolor i dopiero przy wyostrzaniu te małe detale się pokazywały, wydawało by się że z nikąd.

Obstawiam że to przez to że stack ma więcej poziomów jasności niż mój monitor jest w stanie wyświetlić....

Wyciągając ten ukryty szczegół wydaje mi się że mogłem przesadzić z tym wyostrzaniem, no ale ogólnie jestem zadowolony, jak na pierwszą próbę.

 

moon_stack_sharp.thumb.jpg.90df4403e55474f6d2daeb0afa31324e.jpg

Edytowane przez Tomxey
Usunięcie spacji w połowie słowa
  • Lubię 6
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie dokręciłem ostrości. No i za leniwy byłem, aby wymienić korektor na barlow. 

 

20.03.2021
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 PDS
Montaż: EQ5 + napęd dwuosiowy
Sensor: Canon 600D
Ekspozycja: 20% z 139 klatek
Soczewki: Korektor komy Baader MPCC II
Filtr: svBony Moon Filter
Apki: PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6, Photoshop, Topaz DeNoise AI
Księżyc: 43%

 

moo-2021-03-20--002.thumb.jpg.4a72682e08b3bb55925bcdb18e019b17.jpg

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie pamiętam kiedy miałem pogodę na Księżyc... Wrzucę coś z archiwum: 3 listopada 2020, dzień po pełni? 

 

Mak 180mm, Canon 200D. Stack kilkunastu klatek. Resize 50%, bo po wyostrzeniu było dużo szumu. Plus wersja dyskotekowa z tego samego materiału (saturacja kilka razy podbita do końca w Gimpie).

sharp_scale_50.jpg

Astro 03.11.2020_bigsharp_lapl5_ap7358.png.saturated.jpg

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.