Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Witam,

 

bienn, szacun... rewelacyjna fota! Na jakim montażu?

 

Moje dwie fotki z dziś. Temperatura -12 stopni:

 

ISO100, 1/500

th_Moon1.jpg

 

ISO200, 1/250

th_Moon2.jpg

 

Pozdrawiam

 

KILLER, na dobsonie i standardowym chińskim wyciągu, za to posmarowanym super smarem ;)

Twoje ostatnie też dają radę. Mają potencjał. Zrobiłbym 'resajz' 50% z pełnej klatki i przepuścił je przez Neat Image.

 

Pozdrawiam

 

 

P.S. Załączam swoje odszumione tym programem:

Du_y.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że jeszcze niedawno wielu z nas żyło sobie w błogiej nieświadomości istnienia Neat Image. :D

Z powodów pogodowo seingowych siedzę teraz przed kominkiem i z zapałem procesuję wczesniejsze, zaszumione po wyostrzaniu fotki.

Oto efekt tych usiłowań na przykładzie krat. Copernicus.

DSC00147a_filteredB_filtered_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie

 

kolejna noc polowania na Księżyc a oto efekty:

dc80b66576d5694em.jpg

 

+ zdjęcie przerobione przez Neat Image

1767be7394b5787em.jpg

 

SW200/1000, iso 400, 1/80 sek

 

mimo, że ładniej zdjęcie wygląda to nie jestem pewien czy powinno używać się tego narzędzia, gdyż poza szumem można stracić też szczegóły.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś zamiar wyciągnąć sprzęt i zacząć przeglądać kraterki ale lecz chmury. Jedyne co mnie ratuje od szlochu i rozpaczy to zdjęcia które nadesłaliście. Dzięki wam bardzo za te zdjęcia.

Polecam foty wykonane przez bienn - spora wielkość, szczegóły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj godz. 21 na 2 dni przed pełnią (,,,)

czy to zdjęcie było robione przez gęste chmury ? Księżyc prawie w pełni, a wygląda, jak podczas całkowitego zaćmienia Księżyca :Boink: Najjaśniejsze miejsca na Księżycu mają jasność zaledwie ok. 150 w 255 skali RGB, a niemal cała powierzchnia Księżyca z morzami poniżej 100...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dlugo czekałem na okazję do spokojnych, bezchmurnych obserwacji. No i udało się. Na początku wypadało przywitać się z pięknie jaśniejącą Wenus a następnie wziąłem pod "lupę" kolejny sierpik czyli Księżyc.

DSC00242_filtered_A.jpg

Idąc od góry, jako pierwszy zaznaczyłem krat. Petavius o średn. 182km z dobrze widoczną szczeliną biegnącą promieniowo od górki centralnej. Następną dużą formacją jest darowany mi niedawno przez Hanysiaka, 130km krat. Furnerius. W jego wnętrzu można dostrzec małe grzbiety wzniesień oraz krat. Furnerius B o średn. 20km.

Nieco poniżej tych krat, na linii terminatora znajduje się troche mniejszy od nich, przyozdobiony wyraźną górka centralną krat. Rheita ( 71km ). W pobliżu niego zaczyna swój bieg długa na ok. 445 i szeroka na 10-35km Vallis Rheita. Składa się ona z wielu starych kraterów ułożonych szeregowo z których największy to Young ( 75Km ). Patrząc z Ziemi wydaje się że ma ona łukowaty kształt ale w rzeczywistości biegnie prawie prosto a jej powstanie przypisuje się wyrzutowi materii przy impaktowym tworzeniu się pierścieniowej struktury Mare Nectaris.

 

A teraz, ciągle żądny obserwacyjnych doznań, idę odnowić znajomość z rosnącą nam nieustannie Lulinką. :rolleyes:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ode mnie - dzisiejszy Łysy z maka 127/1500. Stack 3 fotek. To właściwie pierwsza moja próba z tego sprzętu i trochę prowizorka (z ręki bez adaptera Baadera). Fotka oryginalna i opisana. Następnym razem obiecuje, ze będzie lepiej :)

 

 

ksi__yc1a.jpgksi__yc2a.jpg

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze zbliżenie, ale ta sama część Księżyca, u mnie dominuje Morze Żyzności i Przesileń, wydaje mi się, że na południu niemal dokładnie na terminatorze zaczynają się Pireneje.

 

moon18b.jpg

 

 

Dodaję też dalszą część Łysego:

 

full_1306.jpg

 

I w całości:

 

full_1304.jpg

 

Aha wszystko robione Syntą 8" z Barlowem Vixena T 2x

Edytowane przez Tomoesopo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia bardzo dobre. Gdyby tylko to pierwsze nie było odrobinę spóźnione, byłoby wspaniałe ujęcie porównywalne do wysoko notowanego na forum tranzytu Giewonta autorstwa Darka Bobaka. B)

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego wieczoru chyba braknie chętnych do narzekania na pogodę. Seing także niczego sobie a przejrzystość powietrza wprost wyborna. Starałem się nie zmarnować takiej okazji.

DSC00258_a.jpg

Piąta doba po nowiu pozwala ujrzeć na Księżycu wiele ciekawych obiektów. Tym razem zaznaczylem ich 4. Pierwszy od góry kojarzy mi się z miniaturką krat. Schiller. Ten jest jednak mniejszy ( 25-70km ) i mniej znany a nosi nazwę Rheita E. Kolejna pozycja to młody i efektowny krat. Piccolomini o średn. 90km. Jego stromy wał górski wznosi sie na wysokość od 2,7 do 4,73km i otacza dobrze zachowaną górkę centralną. Od tego krateru wybiega w kierunku zachodnim olbrzymi uskok tektoniczny zwany Rupes Altai. Jest jeszcze skryty w cieniu ale na fotce widać kilka oświetlonych wierzchołków. Następnym zaznaczonym kraterem jest 78km Fabricius w którego wnętrzu można dostrzec sporo szczegółów. Wnika on częściowo w stary i wielki krat. Jansen o średn. ok 198km. Jego mało wyrazista budowa pozwala oglądać te strukturę tylko przy mocno ukośnym oświetleniu. Wewnątrz krateru Jansen jest kilka dużych bruzd, grzbietów górskich i sporo młodych mniejszych kraterków które zdeformowały i zatarły jego rozległy wał.

 

Trochę odmarzłem pisząc tę relację więc teraz z powrotem do teleskopu, bo słyszalem doniesienia że Lulinka pokazała komuś "ogonek" :rolleyes:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.