Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

21 sierpnia spróbowałem musnąć drugą stronę Księżyca, okolice Mare Marginis i Mare Smythii. Niestety z różnych przyczyn te kadry wyszły słabo i jak dotąd moje najlepsze ujęcia tych okolic pochodzą z 18 czerwca tego roku.

Prezentuję wiec Mare Australe, które wyszło nieco lepiej (choć też całkiem zadowolony nie jestem), dla mnie obszar nieznany, pierwszy raz sfotografowany przeze mnie z ED+barlow.

W drugiej części sesji wykonałem cztery zdjęcia okolic kreteru Kopernik z Karpatami po Zatokę Tęczy i złożyłem w mozaikę. Szkoda mi było usuwać Alpy i pozostawić semego Archimedesa bez kraterów Aristillus i Autolycus, stąd pozostawione "ubytki" po złożeniu w mozaikę.

Druga część sesji wyszła lepiej - laptop się rozbujał i pięknie zbierał klatki...

21.08.2018

ED80 / Barlow Hyperion / ASI 224 / Ir Pass

Moon_211937_l6_ap3885.jpg

Moon_212518_l6_ap3636_stitch.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bellatrix napisał:

To są rzeczywiste kolory Księżyca?

I tak i nie. Nawet niewielki odcień da się wzmocnić, to kwestia obróbki obrazu. Oko normalnie odbiera tylko poziomy szarości. To są rzeczywiste kolory, wzmocnione i mniej więcej odpowiada za to barwa minerałów, w tym zawartość związków żelaza i tlenku tytanu i ich wzajemnych proporcji. Północne rejony zdominowane są przez kolor czerwony, bo to pozostałość epoki wulkanicznej i obfitych wpływów piroklastycznych zawierających popiół z dużą zawartością związków żelaza. Tworzą one jakby wyspy barwy brunatnej, bo rzeczywiście tylko na wyżynnych terenach depozyty piroklastyczne pozostały, gdy tymczasem niziny zakryła magma barwy szarej. Widać to wyraźnie w okolicy krateru Aristarchus i Vallis Schróteri - brunatnej wyspy na Oceanie Burz. 

Większe ilości związków tytanu dają odcień seledynowy, który dominuje w młodych impaktach. 

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam nadzieje że to dobry temat. Wczoraj podczas mojej "technicznej astro-nocy" zrobiłem foto a raczej stack księżyca (40 klatek, 100 ISO 0,5s - Canon 550D + 150/750) efekt przedstawiam poniżej:ksiezyc.thumb.png.36d658fe17757478cbd615918a8b9001.png

Odnoszę wrażenie że przesadziłem z ostrością ale w innym wypadku zdjęcie wychodzi tak: ksiezyc2.png.b05ae23558e4e7fd6473bb720394a010.png

 

Myślę ze to wina źle zebranego materiału bo jest mi ciężko cokolwiek zrobić...albo po prostu nie mam "ręki" do fot łysego :D

Proszę o opinie, rady. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że będę dzisiaj oryginalny, a tu Bellatrix zamieściła pierwsza bardzo ładne zdjęcia.

 

 

Stary Księżyc na 3 dni przed nowiem, 6 października 2018r. i jego światło popielate. Na godzinę przed wschodem Słońca naświetliłem 18 klatek, które później zestakowałem.

 

Struktury na oświetlonej światłem Ziemi części naszego satelity są doskonale widoczne. Chciałbym zwrócić uwagę na księżycowe morza leżące na krawędzi: Mare Humboldtianum, Mare Marginis, Mare Smythii i Mare Australe, które tak jak morza w głębi lądu odznaczają się bardzo wyraźnie. Można bez trudu zidentyfikować większe kratery i formacje górskie. Krater Tycho ze swoją koroną promieni stanowi oczywiście wyróżniający się akcent. Na końcach jasnego rogalika błyszczą pojedyncze świetliste perły.

 

Refraktor SW ED 80/600, Lumix G3, UV/IR-cut, ISO800, ekspozycja 2s, EQ 3-2, Autostakkert!2, Registax6 (18 klatek).

 

 

 

Światło popielate Księżyca 3d 6.10.2018r_05.48_SWED 80.600_LumixG3_UV.IRcut_50%....jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy cieniutki rogalik.

Czyste niebo umożliwiło śledzenie księżyca aż do momentu zachodu za horyzont. Końcówkę obserwowałem już przez lornetkę - ku mojemu szczęściu zachodził dokładnie na tle obracających się łopat wiatraka (odległość 7.1 km) Księżyc był już zbyt ciemny jak na możliwości mojego aparatu ale widok w lornetce - niesamowity.

Na pierwszej fotce można nawet zlokalizować kilka kraterów o średnicach 60-80 km np. Adams, Legendre , Hahn, Berosus itd.

Panasonic Lumix FZ 200.

 

P1030365_F.jpg

P1030374.jpg

P1030381_F.jpg

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze  zdjęcie: Księżyc - 18 X - wiek 9,1 dnia - oświetlenie 68,8% - dystans ok. 404 tys km. (stack z ok. 50 zdjęć).

Drugie zdjęcie: Księżyc - 19 X - wiek 10,1 dnia - oświetlenie 77% - dystans ok. 401,5 tys. km (stack z ok. 40 zdjęć).

Sprzęt: BRESSER MESSIER AR-102XS/460 + GSO Barlow EDx2 + Canon EOS 700D + AZ4). 

Księżyc - X - 18 - wiek 9,1 dnia-68,8%-1.jpg

Księżyc - X - 19 - wiek 10,1 dnia-77%.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie planowałem fotografii, ale rozpogodziło się i po 18 miesiącach użytkowania ED80 pierwszy raz udało mi się sfotografować w takim świetle o jakim marzyłem kratery Aristarchus i Herodotus wraz z Vallis Schrorteri.

21.10.2018.

ED80 / Barlow Hyperion 2,25 / ASI 224 - mozaika czteropanelowa

Moon_200810_3.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.