Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Dasionek napisał:

Mam wczorajsze, ale powiedzcie mi czy to ja coś źle robię, czy po prostu pełnia tak wpływa, że nie widać kraterów.

Jak jest pełnia to nie widać kraterów, bo słońce z góry na nie świeci i nie rzucają cienia. Słońce musi z boku świecić na kratery, żeby je było widać.

Dlatego widać je tylko przy terminatorze, czyli tam gdzie "dark side of the moon" łączy się z oświetloną częścią księżyca :-)

Może nie dark side, ale nieoświetlona część księżyca.

 

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Meiser napisał:

Pozwolcie ze ja rowniez dolacze do Ksiezycowej Galerii 19.01.2019  18:10

 

Meiser, w astrofotografii niezwykle istotne jest ustawienie ostrości. Twoje zdjęcie jest całkowicie nieostre.

Zobacz, tą fotkę Księżyca (z resztą niezbyt udaną) zrobiłem refraktorem ED 80 i Canonem, a więc sprzętem bardzo podobnym do Twojego (też ogniskowa 600 mm). Porównaj ilość zarejestrowanych szczegółów.

1267141580_KsiycCanonED80.jpg.230621ac99628bfba601750d6cb5e051.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Meiser napisał:

No ok .Tylko wez pod uwage to ile czasu siedzisz Ty w tym , a ile ja 

To nie do końca tak jak myślisz. Faktycznie astronomią zajmuję się bardzo długo, ale cyfrową astrofotografią dopiero od 2015 roku. Wtedy kupiłem ED 80 i jest to jedno z moich pierwszych cyfrowych zdjęć. Nie pokazuję tego porównania żeby Cię krytykować, tylko chcę zwrócić uwagę na błędy które robisz, żeby Ci pomóc. A podstawowym błędem jest, że zdjęcie, które jest kompletnie nieostre uważasz, że jest dobre. Z takim podejściem postępu nie zrobisz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko rozumiem .Nawet w normalnej fotografii ostrosc fotografowanego obiektu czy czego kolwiek ma duze znaczenie to normalne . T fotka ktora wstawiles to robiona z osadzonym aparatem w ognisku teleskopu czy w okularze ?

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przez okno świecił, że aż musiałem skoczyć do obserwatorium i zdjęcie zrobić. Niestety z powodu mrozu był ekstremalny pośpiech, jeszcze się okazało że złączka od kamery ma jakieś luzy. Na dodatek nie zmieniłem filtra a jak się potem okazało był włożony fioletowy Baader (#47), no ale coś tam wyszło :D

Mozaika 3 panele, HyperCam178M, Baader #47, SW150P, iOptron CEM25P, po 180 klatek na panel

UV_23_01_19.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.