Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po dłuższym czasie niepogody mogłem w końcu wystawić nowy sprzęt i zrobić parę zdjęć.

Seening niebył zbyt rewelacyjny,Księżyc po I kwadrze

Zdjęcia bez obróbki i dostosowane tylko na forum

04-04-2009

1 SW6",EQ5,Canon 350D niemod,ISO-200,1/125s

img0004l.th.jpg

 

2 SW6",Soczewka Barlowa 2x / 1,25",EQ5,Canon 350D niemod,ISO-200,1/30s

img0012cpa.th.jpg

 

3 SW6",Soczewka Barlowa 3x / 1,25",EQ5,Canon 350D niemod,ISO-200,1/8s

img0019t.th.jpg

 

PS Nie jest może dzisiejszy ,ale zawsze lubiałem robić zdjęcia Księżyca i powoli do tego wracam oraz odkładam na długoogniskowy teleskop

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja wstawie swojego lysego, robione canonem 20D w ognisku glownym synty 8".

post-2503-1239222621_thumb.jpg

Przy okazji mam pytanie skad roznice w ostrosci miedzy srodkiem ksiezyca a prawym na zdjeciu bokiem. Czy to wina kolimacji czy swiatlosily tego teleskopu w sumie ogniskowa ok 5,6. Prosze o informacje. Zdjecie z piatku z godziny 21.50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj trudny temat, trudny. Wczoraj też podchodziłem do Księzyca, ale z marnym skutkiem. Nie ma nic kontrastowego, na czym by można ustawić ostrość. Twoje zdjęcia wyszły dużo lepiej niż moje wczorajsze próby. Jakim sprzętem je robiłeś ? I jakie elementy obróbki stosowałeś ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 klatek z Canona 400D , ISO100, czas 1/160, złożone w registax 5,0 wyostrzane w poziomie 1,2 i 3, ostrość ustawiona na gwiazdę , szkło Celestron SCT 9 1/4 z reduktorem f6,3, seeing słaby

Jacek

 

 

wiecej klatek zestakuj, no i oczywiście ustawienie ostrości to najważniejsza sprawa. Z doświadczenia wiem że to cieżki temat lustrzanką ale da sie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 klatek z Canona 400D , ISO100, czas 1/160, złożone w registax 5,0 wyostrzane w poziomie 1,2 i 3, ostrość ustawiona na gwiazdę , szkło Celestron SCT 9 1/4 z reduktorem f6,3, seeing słaby

Jacek

 

Canonem trudno jest zrobić dobry księżyc w pełni. Tutaj - http://astronomia_amatorska_seniora.republ...ezyctapeta.html - jest księżyc z kamerki Vesta i najtańszego newtona 114/500 zlożony z 4 kawałków. Seing był wtedy fatalny, księżyc był za jakąś mgłą a i tak jako tako wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż wylogowuje mnie z forum za każdym razem jak przyznam komuś plusa to uhh Siergiej, na okoliczność tego zdjęcia zaloguję się jeszcze raz :notworthy: Co za detal :Salut: Zaglądaj do nas częściej, to jest piękne :rolleyes:

 

PS. I to piękne mieszka już na moim pulpicie :P

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zachwycamy sie jakością (ostrością) zdjęcia Księżyca wykonanego przez Siergieja (zdjęcia, nie Księżyca :D ) zapominając o tym, że ten teleskop jest "wybrakowany" :o - przecież zdjęcia są wykonywane bez wtórnego zwierciadła !! :ha: :ha:

Ale tak na poważnie - przy tych parametrach zwierciadła głównego teleskopu Siergieja, wtórne musi mieć rozmiary rzędu 10x15 cm, a koszt takiego (wysokiej klasy) wtórnego będzie podobny do ceny głównego. Wiele firm nawet nie podaje dokładności wtórnego, bo zadowala się dokładnością zaledwie 1/8 lambda (lub znacznie gorzej)... Nie znam rzeczywistej dokładności głównego, ale sądząc po jakości tych zdjęć, będzie miało dokładność 1/16 lambda (lub lepiej). :notworthy:

Wprawny obserwator może zauważyć wizualnie różnice w dokładności zwierciadeł, nawet bez pomiarów strefowych Foucault'a. Sam miałem możliwość porównywać dwa zwierciadła o średnicy 250 mm, tej samej ogniskowej, ale różniące sie dokładnością optyczną. I mimo, iż oba miały błąd mniejszy od 1/8 lambda, można je było rozróżnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja wczoraj z balkonu hyperion 31mm z maksutovem SW 102mm zrobilem afokala Minolta A200 iso 400- ale jednak blok nawet po 1,5 godzinnym chlodzeniu tuby dal znieksztalcenia powietrza - jednak najlepiej na dworzu jest na takie strzaly... hmmm... musze zapytac czy dozorczyni da mi klucz na dach - to wtedy moge sie umowic z kims z Was z okolicy jez. Czerniakowskiego :szczerbaty::Salut:

ksiezycm.jpg

Edytowane przez Snajper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.