Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wyrozumiałość, to moje drugie podejście do Księzyca. Tym razem byłem ciekaw, jaki efekt da zastosowanie barlowa w maleńkim achromaciku. Teoria mówi że rewelacji nie będzie, i to się sprawdziło, bo:

 

1. Zwykły achromat 80/400

2. Zwykła kątówka 1,25" (bez kątówki nie ostrzy a nie mam extendera)

3. Zwykły barlow Vixena 2x T 1,25"

4. Na końcu EOS 400D (ring EOS/T2), a wszystko powieszone na AZ3.

 

Ostrzej niestety nie będzie choćbym stanął na głowie, widać też spadek kontrastu po zastosowaniu barlowa.

 

Ksi__yc_28_04_2009.jpg

Pojedyncza klatka, ISO 800, 1/50s, mały crop i resize.

 

Jako że Księżyc jest piękny sam w sobie, zdecydowałem się zamieścić tę fotkę :szczerbaty: .

 

Pozdrawiam.

 

PS. Księżyc oczywiście dzisiejszy.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zły :)

 

 

A propo jak poskładać klatki w registaxie, wykonałem serie zdjęć, a że księżyc się porusza a synta na dobsonie sama za nim nie podąży to wyszły mi zdjęcia na których w każdym kadrze księżyc jest w innym położeniu i w rezultacie wychodzi mi coś takiego (załącznik) :icon_confused:

fuj.jpg

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziś nie wybrałem się do CAMKu (choć pogoda była dobra), więc musiałem skorzystać z mniejszego swojego sprzętu, który mam w domu.

Korzystając z refraktora 80mm (a nie Newtona 150mm, jak zazwyczaj), dziś, 28 kwietnia 2009 roku wykonałem serię zdjęć oraz nagrania zakryć gwiazd kamerą CCD.

Poniższe zdjęcie wykonałem o godz. 22h 09m CWE, czas naświetlania ok. 6 sekund. Zastosowałem korektę komputerową, aby poprawić kolor tła (nieba) w mieście.

 

gallery_14903_3_44934.jpg

 

Najjaśniejsza gwiazda z prawej strony (już po odkryciu o godz. 21h 39m) to SAO 77560, o jasności 6.5 mag. Powyżej Księzyca SAO 77622 (7.6 mag). Z lewej strony Księżyca zbliżają się trzy gwiazdy o jasnościach ok. +8,5 mag. Najsłabsze gwiazdy, które widać na oryginale są słabsze od +9 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciało by się zrobić mozaikę.........jak by sie umiało :szczerbaty:

mówisz i masz

tak na szybkiego, więc pewnie można lepiej

 

z_o_ony.jpg

 

wybacz, że bez pytania

 

pozdrawiam

 

PS

widzę, że nie byłem pierwszy :angry:

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moja pierwsza w życiu mozaika :szczerbaty:

Niestety do ideału daleko ;)

no to mnie do takiego ideału jak Twój, jeszcze bardzo daleko. :notworthy:

Czym to robiłeś ? Swoim refraktorem ? W CAMKu ?

A może się wybierzesz jutro ?

 

P.S. Teraz widzę, że to chyba nie Twoja mozaika...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

no to mnie do takiego ideału jak Twój, jeszcze bardzo daleko. :notworthy:

Czym to robiłeś ? Swoim refraktorem ? W CAMKu ?

A może się wybierzesz jutro ?

 

P.S. Teraz widzę, że to chyba nie Twoja mozaika...

 

 

to mozaika wykonana przez Karola (zdięcia moje :szczerbaty: ).......Karol proszę napisz jak i w czym łączysz zdięcia

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mozaika wykonana przez Karola (zdięcia moje :szczerbaty: ).......Karol proszę napisz jak i w czym łączysz zdięcia

 

Photoshop - nic poza tym.

Nakładasz na siebie trzy fragmenty tak żeby pasowały a krawędzie gumkujesz.

Raczej to mało profesjonalne (?) ale mi tak ktoś kiedyś pokazał i tak umiem :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

spróbowałem i ja połączyć te fragmenty Księżyca - trochę psuje nierówna ostrość na poszczególnych zdjęciach, ale jakoś wyszło.

Prześlę swoją pracę nad zdjęciem Kurzego - Karolowi. Może też umieści tutaj na forum.

Ja korzystam z innego programu i nie korzystam z gumki przy tym.. :D

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tutaj jest już super. Dobra optyka daje efekt, a sprzęt typowo księżycowy. Niestety małym refraktorkiem i to z barlowem tego nie wyciągnę. Jedynie trzeba się trochę napracować z mozaiką, ale koledzy pokazali, że da się to zrobić w parę minut. Efekt jest jednak powalający !

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

spróbowałem i ja połączyć te fragmenty Księżyca - trochę psuje nierówna ostrość na poszczególnych zdjęciach, ale jakoś wyszło.

Prześlę swoją pracę nad zdjęciem Kurzego - Karolowi. Może też umieści tutaj na forum.

Ja korzystam z innego programu i nie korzystam z gumki przy tym.. :D

 

 

Wyszło bardzo ładnie.......kurna musze poćwiczyć łączenie zdjęć.

Z tą nierówną ostrością to faktycznie ale tak jak pisałem to tylko był test kamerki. Zdjęcia powstały jako skutek uboczny :szczerbaty: ćwiczenia ustawiania sprzętu. I tak myśle wyszły dobrze jak na położenie księżyca i nagrywanie przez okno ( księżyc gotował tak że w wizualu nic nie było widać ) ograniczyłem naświetlanie do 1/500 i dopiero coś dało się zarejestrować. Na szybkiego obrobione i wrzucone na forum dopiero wtedy wpadłem na pomysł posklejania zdięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dzisiaj wyszło coś takiego:

 

Ksi__yc_29_04_2009.jpg

SW 80/400 + Vixen Barlow 2x T + EOS 400D, ISO 800, 1/60s + trochę GIMP-a.

Pojedyncza klatka, tylko crop, bez resize.

 

Kolejnymi zdjęciami nie będę Was męczył bo na tym sprzęcie i tak już nic nowego nie wniosą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poniewaz moj C11 troche chorowal, wyslalem go do okulisty i odkurzylem za to starego dobrego newtona. Wczoraj ksiezyc stal wysoko i majestatycznie, takze jeszcze w swietle dziennym zabralem sie za nagrywanie filmikow. Ponizsza mozaika jest zlozona z osmiu kadrow z kamerka DMK31. Ogniskowosc glowna, czyli 1200mm f/6. Obrobka w AviStack, Registax i PS.

 

W porownaniu z ta mozaika z 14.03.2008 widac wspaniale libracje polnocna...

 

Mosaik_Halbmond010509.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Witam.

 

Poniewaz moj C11 troche chorowal, wyslalem go do okulisty i odkurzylem za to starego dobrego newtona. Wczoraj ksiezyc stal wysoko i majestatycznie, takze jeszcze w swietle dziennym zabralem sie za nagrywanie filmikow. Ponizsza mozaika jest zlozona z osmiu kadrow z kamerka DMK31. (...)

Pozdrawiam,

 

Maciek

czyli dobry Newton nie jest taki zły... :banan:

 

Widzę, że Matt trafił w atmosferze na "dziurę" (nie ozonową), bo na zdjęciach nie widać w ogóle atmosfery między teleskopem a Księżycem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozaika swietna, ale przez chwilę myślałem że mamy nowy krater na Mare Serenitatis: Banting 2. :blink:

 

 

Hi,hi,hi... :rolleyes:

 

Lemarc, mam nadzieje ze podzielimy sie slawa odkrycia tego nowego kraterka-co? ... ;)

 

Gratuluje tez widocznie bardzo dobrej znajomosci selenografii i argusowych oczu. Blad przy okazji poprawie ale jak na razie photomerge uparl sie na podwojna wersje bantinga.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie !

 

Parę postów wyżej zarzekałem się, że nie będę już Was męczył moimi zdjęciami Księżyca, tym bardziej, że po ostatnio zamieszczonych zdjęciach Matt-a wstyd w ogóle cokolwiek pokazać. Ale niech tam, na długi weekend udało mi sie wyjechać na działkę, gdzie czekała na mnie moja Synta, nieużywana jeszcze w tym roku. Zaciekawiony, jakie będą efekty podpięcia Canona do Synty, popstrykałem parę zdjęć. Wyposzczony używaniem do tej pory SW 80/400 tym bardziej byłem zaintrygowany wynikami. Cóż, doświadczenia jeszcze dużo brakuje a atmosferę pomiędzy teleskopem a Księżycem widać namacalnie (nie tak jak u Matt-a :szczerbaty: ). Oto rezultat (Księżyc tym razem wczorajszy):

 

Moon_02052009_S.jpg

Pojedyncza klatka, ISO 200, 1/100s, Synta 8" Dobson, EOS 400D w ognisku głównym, tylko kadrowanie, bez resize-u.

 

Muszę przyznać, że dech mi zaparło po przejrzeniu zdjęć, różnica w stosunku do achro 80/400 druzgocąca (co nie powinno dziwić).

 

Pozwoliłem sobie jeszcze na eksperyment z barlowem, oto efekt:

 

Moon_02052009_SB.jpg

Pojedyncza klatka, ISO 800, 1/50s, Synta 8" Dobson, EOS 400D + Vixen Barlow 2x T w ognisku głównym, kadrowanie, mały resize.

 

Cóż, efekt nie jest powalający, ale praw fizyki się nie przeskoczy, a nauki przede mną jeszcze wiele.

I tak mam wiele radochy z pierwszego odpalenia Synty w tym roku :banan:

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.