Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Toż to szok! Zdjęcia super! Też spróbuję z Synty... :)

 

No też właśnie chciałem Ci napisać w Twoim wątku o początkach astrofoto żebyś brał swoją armatę i do dzieła ! Masz podane ISO, czas (pewnie trzeba będzie troszkę skrócić bo Księżyc nam "rośnie"), ostrość też łatwiej ustawić niż w 80/400, bo w wizjerze więcej widać. No i nie będzie straszyła aberracja chromatyczna, bo lustro jej nie ma. Ja tu żadnej filozofii w tych zdjęciach nie zastosowałem, też dopiero raczkuję i takiej żylety jak Matt jeszcze długo nie wyciągnę.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byl dlugi weekend to pochwale sie afokalnymi fotkami. Troche artystycznie saturacją pojechalem i zdjąlem magente i w neutralsach dodalem yelow, efektem tego kontrast zrobil sie ciekawszy itd... To wszystko zrobilem zestawem ktory wyciag mi troche meczy czyli: Minolta A200 + Hyperion 31 z pierscieniem 49mm - 2 zdjecia plus barlow Vixena wszystko na Synt’cie 130/650 - o ktorej sie mowi nie raz, ze slaba - ale dla mnie jest w sam raz :rolleyes: uzylem zooma z Minolty - ale aberacje byly i jedna fotka w miare wyszla... - no ale do tematu zakamarkow to sie nie nadaje jeszcze...Co myslicie da sie lepsze zrobic fotki takim zestawem, a moze przesadzilem z obrobka? - Ale i tak wywolam i powiesze sobie przed drzwiami na klatce schodowej :Boink:

lancuchy.JPG

moon1.jpg

PICT0093.JPG

PICT0099.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Opracowalem moja mozaike ponownie i powiekszylem ja na 200%. Poniewaz zdjecie jest zbyt duze, zeby je tu wstawic, wstawie tylko link. Bledy poprawilem, mam nadzieje ze wszystkie a pracy bylo duzo, bo wciaz sie nowe pokazywaly :szczerbaty: Na razie mam tych mozaik dosyc...

 

Mozaika 200%

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przed 23:00, Księżyc i stadion Wisły Kraków

Biedny łysoń, tak mu po oczach dają, że sczerwieniał ze złości.

Ciekawe zdjęcie.

Fotograficy, proszę o więcej czerwonych Księżyców.

Może i szkicownicy by się dołączyli?

Przecież to taki wdzięczny obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zaprezentować swojego Łysego, co prawda nie z wczoraj ale z 1 Kwietnia :)

 

Z tego co widzę to technika poszła mocno w grę - pojedyncze klatki nie wiele dają :D hehe

 

Moje wypociny:

 

Godz. 18:37 - Synta 10" + Soligor 2" + Eos 400D - ISO200, 1/400

th_Moon-1837.jpg

 

Godz. 21:28 - Synta 10" + Soligor 2" + Eos 400D - ISO400, 1/320

th_Moon-2128.jpg

 

Godz. 21:28 - Synta 10" + Eos 400D - ISO200, 1/400

th_Moon2-2128.jpg

 

Godz. 21:28 - Synta 10" + Eos 400D - ISO200, 1/400

th_Moon3-2128.jpg

 

Jakieś sugestie ? :)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez KILLER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne zdjęcia, zwłaszcza dwa ostatnie. Tylko czym się różnią ? (ekspozycja i czas zrobienia taki sam), desaturacją ? Rozumiem że focisz w ognisku głównym, zatem ten Soligor 2" to barlow ?

 

PS. Fajna ostrość, nie wygląda na wyciąganą na siłę.

 

EDIT: w stopce jak wół pisze 'Barlow 2" Soligor" :Boink:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dobre słowo :) Tego dnia były znakomite warunki, stąd dobra jakość i ostrość :)

 

Tak, te dwie ostatnie fotki różnią się tylko saturacją (m.in. użyłem filtra fotograficznego w programie graficznym). 2 pierwsze fotki to z użyciem Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz Księżyca za dnia jest mało kontrastowy, poniżej moja fotka Łysego "na jeszcze granatowym niebie":

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=38220

 

Księżyc z przed ok 2 tygodni, było trochę pochmurnie :

 

IMG_5728.jpg IMG_5729.jpg

 

IMG_5723.jpg

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzyłem sie do dzisiejszego księżyca jeszcze na jasnym niebie ( słońce zachodziło )

kilka dni temu sprzedałem SC 6" i w utęsknionym oczekiwaniu na nową tube :szczerbaty: stwierdziłem że zobacze co faktycznie da sie uzyskać przez chińską tube achromatyczną 70mm f5.

350mm ogniskowej na chipie kamerki dało mi cały księżyc w obiektywie. niestety brak prowadzenia powodował że księżyc zwiewał po 30 sek. Nagrałem 3 krótkie aviki. z jednego wyszło coś takiego.

 

 

PS. mile zaskoczyła mnie jakość zdjęcia z takiej fujarki. tym bardziej że nagrywałem z balkonu który miał podgrzewaną podłoge :ha:

70meade5.jpg

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ujęcie, bo nie wiem jak obsłużyć REGISTAXa. Obraz przy allignowaniu wielopunktowym wychodzi posieczony na kształt zbitego szklanego obrazka. Googluję w poszukiwaniu odpowiedniego tutoriala, ale gdyby ktoś miał coś na podorędziu to będę wdzięczny.

Luna090527_2005UTC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wczorajszym dniu można powiedzieć że był urozmaicony pod względem obserwacyjnym. Rano piękne Slońce ( piękne pomimo że bez plam ), po południu nadciągająca o Warszawy wichura i błyskawice a wieczorem pogodne niebo i spokojne, relaksacyjne ogladanie Księżyca - zakłucone nieco przez alarm bolidowy :rolleyes:http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=348912

Patrząc na drgający rytmicznie obraz Księżyca ( burza przyniosła za sobą masę wilgotnego powietrza co ostatecznie "zeszmaciło" seing ) zwróciłem szczególną uwagę na malejące szybko cienie Alp oraz w podobnym tempie odsłaniajace się dno krat. Ptolemaeus. Ponieważ w obserwacjach zawsze towarzyszy mi komórka zatem wypada :Boink: dołaczyć przynajmniej jedną fotkę.

DSC00797_filtered.jpg

Widoczny w centrum kadru krat. Ptolemaeus jest na tyle duży ( średn. 158km ) i ma na tyle płaskie i wysoko wypełnione dno że widać na nim dobrze krzywiznę globu Księżyca. Pomiomo małej skali można dostrzec jak z c cienia rzucanego przez jeden z wierzcholków na wschodnim fragmencie wału wyłania sie własnie krat. Ammonius ( 9km ).

Próbom wykorzystania znaczniejszych powiekszeń skutecznie przeciwstawił sie seing a ostateczny kres obserwacjom położyła wilgoć i komary.

Mocno wierzę że dzisiaj będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art69 czym robisz zdjęcia ?? Bo śmiem twierdzić że nie do końca wykorzystujesz potencjał według mnie już konkretnego maka. Fakt księżyc już nisko sobie lata seing też niech był zły ale dalej mi to pewien niedosyt zostawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię obserwować Księżyc i staram się robić to jak najczęściej, natomiast do jego fotografii mam podejście czysto "relaksacyjne". Ponieważ obecnie dysponuję aparatem Canon S2IS którego efektywne połączenie z MAK-iem jest trudne, zostałem więc skazany na poszukiwanie sprzętów alternatywnych. Prawie dwa lata temu bawiąc się komórką przy teleskopie spróbowalem połączyć razem te wynalazki i po kilku eksperymentach jakoś się udało. Oczywiście zdaję sobie sprawę że projekcja afokalna i zastąpienie prawdziwego aparatu fot. komórką nie dadzą najlepszych efektów. Jednak producenci telefonów stale polepszają ich parametry i w sprzyjających warunkach można czasem zrobić zdjęcie porównywalne do tych wykonanych bardziej zaawansowanymi technikami.

Ponieważ moje prezentowane fotki to najczęsciej efekt "jednego strzału" kluczowe znaczenie ma w tym wypadku seing. W niedzielę gdy robiłem wyżej zamieszczone zdjęcie był on wyjątkowo niesprzyjający ale jeszcze miesiąc temu można było nieco bardziej rozwinąć skrzydła. Poniższa fotografia wykonana własnie wtedy, przedstawia położony w centrum krat. Regiomontanus i sąsiadujace z nim krat. Purbach i Walter.

DSC00607_a_filtered_1.jpg

Na czerwono zaznaczylem dwa kraterki Purbach X i Walter Q każdy o średn. po 4km. W sprzyjajacych zimowych warunkach udaje się zlokalizować obiekty jeszcze nieco mniejsze.

I to są jak na razie graniczne możliwości aparatu SE K77i. :rolleyes: Co przyniesie przyszłość- zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim zdjęciu jest chyba problem z ostrością. Ale pierwsze zdjęcia i tak cieszą. Jednak od razu trzeba sobie powiedzieć: pierwsze zdjęcia " z ręki" - OK, ale potem, bez dobrego mocowania aparatu nie będzie żadnego postępu.

Ja już nie zrobię żadnego takiego zdjęcia więcej - to nie ma sensu. Trzeba poświęcic trochę czasu i zrobić mocowanie, które umozliwi zjustowanie całego systemu. Potem na pewno przyjdzie czas na specjalizowane kamerki.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.