Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Z dzisiaj (22.10), pomiędzy chmurami. Przez okular i telefonem..  

 

Mak 127 Celestrona,  Astro3,  Bresser 25mm SP, Xperia z1c

 

Terminator jest w ładnym miejscu, ładnie widać Petaviusa. 

 

Petavius to ciekawy krater, w jego wnętrzu są szczyty o wysokości do 1700 m nad poziomem dna krateru.  

 

_20211023_005555.JPG

_20211023_002203.JPG

 

Z 23.10 chyba trochę ładniej. Na polnocy kraju piękna pogoda ;-) 

Zdjęcie mi coś zielenieje przy obróbce...na telefonie.. 

_20211024_202544.JPG

 

Negatywny księżyc... Wyraźniej widać struktury. 

 

_20211024_194027.JPG

Edytowane przez Rurykow
Dorzucałem foto.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shinobizu napisał:

dla mnie to początki i nie mam nawet głupiego adaptera na smartfona, a adapterem była moja ręka:)

Dobra powiem dużymi literami.

JAKIM TELESKOPEM, NA JAKIM MONTAŻU, JAKĄ KAMERKĄ/ TELEFONEM I JAKIE USTAWIENIA...

to podajemy przy publikownaiu pracy, jak mamy ocenić jakieś zdjęcie bez tych informacji.....równie dobrze mogę powiedzieć że widziałem takie zdjecie w sieci a Ty tylko je skopiowałeś, bo dlaczego nie.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wampum napisał:

Dobra powiem dużymi literami.

JAKIM TELESKOPEM, NA JAKIM MONTAŻU, JAKĄ KAMERKĄ/ TELEFONEM I JAKIE USTAWIENIA...

to podajemy przy publikownaiu pracy, jak mamy ocenić jakieś zdjęcie bez tych informacji.....równie dobrze mogę powiedzieć że widziałem takie zdjecie w sieci a Ty tylko je skopiowałeś, bo dlaczego nie.....

Nie potrzebuję oceny do słabego zdjęcia bo wiem, że takie jest, ale jeśli już wzywasz mnie do tablicy: mak127 eq3-2, Filtr Sky-Watcher księżycowy 1,25",  smartfon A50 z ręki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, shinobizu napisał:

Nie potrzebuję oceny do słabego zdjęcia bo wiem, że takie jest, ale jeśli już wzywasz mnie do tablicy: mak127 eq3-2, Filtr Sky-Watcher księżycowy 1,25",  smartfon A50 z ręki:)

Ok.

Staraj się na przyszłość pod zdjęciem podwać właśnie te dane, wtedy można odnieść się do samego zdjęcia. 

To co na pewno potrzebujesz - adapter do smartfona. Bardzo pomaga w złapaniu dobrego kadru i....przede wszystkim Ksieżyc i Planety się nagrywa (AVI) później z filmu robisz jedną referencyjną klatkę i ją obrabiasz graficznie. Wszystko masz opisane w dziale Astrofotografia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze próby fotografowania teleskopem.

 

28.10.2021, godzina 01:15.

Pojedyncza klatka, ISO 400, 1/160s, wykadrowana i zmniejszona do 40%.

Canon 5D Mark II, Mak 127 w ognisku głównym, bez filtrów, ostrość ustawiałem na Betelgezie z użyciem Live View x10 bez żadnej maski.

 

 

Ksiezyc_2021-10-28.JPG

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.10.21

 

Mak 127 Celestrona,  Astro3,  Bresser 25mm SP, Xperia z1c

 

DSC_5695-01.thumb.jpeg.32ea82c0b25c9f1cadbae35dffaedce0.jpeg

O ile się nie mylę. to z cienia wystaje szczyt gory Wolff w Apeninach.

 

Screenshot_2021-10-29-20-32-18.png.29afe1a77f751a6d259eed41784ba048.png

Źródło:  Mapa księżyca autorstwa @lulu - fajna czytelna mapa, dzięki. 

 

 

Temat powinien się nazywać "wczorajszy księżyc" :Lighten:

Edytowane przez Rurykow
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 22:15, karp_killer napisał:

 

Dzisiejszy już by się zmieścił ;)

Nastawiałem się na tranzyt ISS i dlatego wciskałem go w sensor. Oczywiście jedna taka czarownica z mojej pracy (na szczęście nie jest na tym forum bo by się pewnie zaraz po tym poście zawiesiło) zepsuła pogodę. Chmurwy cirrusowe popsuły ostrość i szczegół w tranzycie dlatego to była fotka na otarcie łez. Niestety człowiek w rozterce nie myśli logicznie i zapomniałem dopalić drugi kadr poniżej aby zmieścić całą widoczną część. Obiecuję poprawę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2021 o 21:26, Justyna Wojtczak napisał:

Fotka z dzisiejszej nocy, 1 klatka, 1/8s ISO 200, Filtr Ha & Photoscape x

Nieśmiało podpowiem aby ustawiać krótszy czas sugerując się najjaśniejszymi partiami. Cienie zawsze da się trochę wyciągnąć a z przepalonej części już trudno coś zrobić. Przy pojedynczych klatkach już pamiętam ale czasem na tym łapię przy składankach z kilku paneli, gdzie też zaczynać się powinno ustawienie ekspozycji od najjaśniejszego - wtedy mniej problemów przy łączeniu.

Dlaczego filtr Ha?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.