Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliżenie na terminator. Trzy największe kratery na granicy, to (od góry) Ptolemaeus, Alphonsus i Arzachel. Na wysokości Ptolemeusza, po prawej stronie, Albategnius.

 

SW 102/600, Baader SemiAPO, Badder UV/IR Cut, Barlow Vixen 2x, ASI 678MC

Ptolemaeus_Alphonsus_Arzachel_28.05.2023.png

 

I tarcza do kompletu.

 

Ksiyc_27_05_2023.thumb.png.314083794884c9c2ef0c6ed040d4b4fa.png

Edytowane przez emeł
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, emeł napisał(a):

Albategnius

Wczoraj obserwowałem ten ostatni krater. Krater C o średnicy 6 km bardzo dobrze widoczny. Niestety malutki krater w kraterze B niewidoczny z powodu cienia i chyba zbyt małego poweru.

 

mondkarte-grafik-krater.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę APM 100/45 ED + Ethos 3.7

Skorzystam ze zdjęcia kolegi emeł: lornetka daje zbliżoną ilość dużo detalu jak w większym czerwonym okręgu. Niestety krater zaznaczony mniejszym czerwonym okręgiem " majaczy" ale nie mogę powiedzieć, że go widzę.

Wczoraj miałem bdb seeing.

Ptolemaeus_Alphonsus_Arzachel_28_05_2023.png.a308dc605835a1e1dacd7842cc04804d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Swiss napisał(a):

Wczoraj obserwowałem ten ostatni krater. Krater C o średnicy 6 km bardzo dobrze widoczny. Niestety malutki krater w kraterze B niewidoczny z powodu cienia i chyba zbyt małego poweru.

 

Fakt, krater B był wczoraj w cieniu, niemniej maleńki fragment wystaje. Podciągnąłem trochę zdjęcie, żeby go uwidocznić.

Ptolemaeus_Albategnius_28.05.2023.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj, seeing nie jest idealny, ale oświetlenie Krateru Ptolemeusz doskonałe. Krater D o średnicy 4 km jest dobrze widoczny.

4 godziny temu, emeł napisał(a):

krater B był wczoraj w cieniu

W Albategnius mały krater w kraterze B jest widoczny w postaci jaśniejszej plamki.

 

mondkarte-grafik-krater(3).thumb.jpg.ee2c2a8579dd4293ac7a1a1bb8443f12.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z kategorii głupich, ale, że dotyczy zdjęć księżyca, a konkretnie księżyca z balkonu, mam nadzieję, że wybaczone mi zostanie zadanie go tutaj.

 

Z balkonu nie mam możliwości ustawienia montażu na polarną, nastawiam więc ogólnie na kompas i jakoś to działa. Wczoraj próbowałem jednak polepszyć jakość tego jakoś i np. określić stały kąt względem barierki balkonu. Trochę się zdziwiłem, bo robiłem korekcje względem mojej "północy" (kompasu) o kilka - kilkanaście - potem dwadzieścia stopni na wschód i zachód i prawdę mówiąc nie było jakiegoś super ustawienia niwelującego prędkość "ucieczki" księżyca w okolice zera. 

 

Co mogę jeszcze wypróbować/sprawdzić?

 

P.S. Używam aparatu, nie kamery, stąd raczej nie podłączę jej do komputera, żeby w ten sposób rozwiązać problem...

Edytowane przez Piotrek K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Affinity Photo - zwykły unsharp mask w dwóch przelotach. Pierwszy - duża średnica ale minimalna siła - żeby poprawić ogólną "czystość" obrazu, drugi - minimalna średnica i siła dobrana tak, żeby podciągnąć drobne detale.

Można przy tym zdjęciu jeszcze mocniej na pewno podostrzyć szczególnie drugi raz, ale ja mam alergię na "sztuczną ostrość" i ostrzę zachowawczo :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zrobiłem porównanie (dalej w Affinity Photo) - od góry:

1. oryginał,

2. USM - Radius 30px, Factor 0,25

3. pozycja 2 i dodatkowo USM Radius 1px, Factor 1

4. pozycja 2 i dodatkowo USM Radius 1px, Factor 2

 

Dla mnie chyba w tym wypadku max to wersja 3, czyli druga od dołu, ale to kwestia gustu :)

 

Ksiyc_X.jpg.78c3c05cb0a0da793c375b5f37939ab4.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2023 o 15:29, Piotrek K napisał(a):

Mam pytanie z kategorii głupich, ale, że dotyczy zdjęć księżyca, a konkretnie księżyca z balkonu, mam nadzieję, że wybaczone mi zostanie zadanie go tutaj.

 

Z balkonu nie mam możliwości ustawienia montażu na polarną, nastawiam więc ogólnie na kompas i jakoś to działa. Wczoraj próbowałem jednak polepszyć jakość tego jakoś i np. określić stały kąt względem barierki balkonu. Trochę się zdziwiłem, bo robiłem korekcje względem mojej "północy" (kompasu) o kilka - kilkanaście - potem dwadzieścia stopni na wschód i zachód i prawdę mówiąc nie było jakiegoś super ustawienia niwelującego prędkość "ucieczki" księżyca w okolice zera. 

 

Co mogę jeszcze wypróbować/sprawdzić?

 

P.S. Używam aparatu, nie kamery, stąd raczej nie podłączę jej do komputera, żeby w ten sposób rozwiązać problem...

Jeśli masz aparat to spokojnie możesz poprawić ustawienie

1. Ustaw wg kompasu najlepiej na kierunek Pn

2 Ustaw kąt na odchylenia osi montażu , taki na jakiej jesteś szerokości geograficznej -najdokładniej jak się mierząc od poziomu

3. Najprościej bez podłączania do kompa użyj metody dryfu robiąc zdjęcia gwiazd. Tu masz filmik jak i co

http://astrojawil.pl/blog/astrofotografia-po-mojemu-cz-3-metoda-dryfowa/


powodzenia

M

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Milek666 napisał(a):

Miał być truskawkowy

Truskawkowy, ale z filtrem?

To tak mi się też przypomniało, że kiedyś jeden Ukrainiec opowiadał mi, że był w Polsce i palił takie pyszne fajki, Kłubnikowe, czyli truskawkowe. Domysliłem się, że chodzilo mu po prostu o 🍓 Klubowe :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.