Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to dobrze że zamglony widok Księżyca można zastąpić ostrym zdjęciem z netu.

Wersja przez dziurkę od klucza:

http://www.lpod.org/coppermine/displayimage.php?album=3&pos=115

I tzw. full wypas:

http://www.lpod.org/coppermine/displayimage.php?album=3&pos=134

A Clavius kiedy jest widoczny zawsze jest ciekawy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto efekt czatowania na dziurę w szybko przesuwających się chmurach:

DSC01010.JPG

Obrócona surówka z komórki SE K770i w projekcji okularowej za SW UW11

DSC01010_filtered.jpg

To samo, plus moja "radosna tfurczość" przy wykorzystaniu Neat Image. :szczerbaty:

Gdyby nie wiatr niosący zwarte szeregi chmur to byłoby całkiem zacnie. Przejrzystość doskonała, Księżyc jasny a i seing chwilami był także dobry.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roboty!!!

Titanic się właśnie skończył, Księżyc wysoko a seing całkiem przyzwoity.

A dodatkowo na niebie nigdzie nie widać chmur!!! :banan:

 

U mnie chmury czasami odpuszczaly i pojawiało się czyste niebo. Jednak wiatr skutecznie psuł mi aviki.

Na pocieszenie:

tecza_panorama_deco1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ilości detalu widzę że betoniarka pomimo niesprzyjających warunków potrafi pocieszyć każdego wielbiciela zakamarków. :Salut:

A ja również przyglądałem się tej okolicy. Co więcej po zrobieniu poniższej fotki położyłem się spać z poczuciem solidnie wykonanego obowiązku. :D

DSC01080_filtered A.jpg

Stosowane przez nas sprzęty są całkowicie nieporównywalne i dla tego zamieszczam ją teraz aby pokazać różnicę w odwzorowaniu szczegółów.Oczywiście, wczoraj cieszyły mnie bardzo drobne detale zaznaczone na zdjęciu. Jak na aperturę którą się posługuję są to struktury zauważalne tylko przy odpowiednio dobrej pogodzie. Poczynając od dołu zaznaczyłem jako pierwszy krat. HERSCHEL U o średn. 3km. Następnie już wewnątrz SINUS IRIDUM dwa krat. o jednakowej średn. 4km: HERACLIDES E i nieco wyżej BIANCHINI G. Na końcu, zaznaczyłem leżący na przeciwko MONTES RECTI krat. LAPLACE F o pokaźnych już rozmiarach 6km.

Jak na zrazie to tyle co udało mi się wydusić z "komórkowej" fotografi. :rolleyes:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intensywnej eksploatacji komórki SE K77i ciąg dalszy. B)

Tym razem z kilkudziesięciu zrobionych dzisiaj zdjęć fluktuacje atmosfery wyostrzyły rejon krat. SCHICKARD (średn. 233km). Widać w nim sporo szczegółów z których zaznaczyłem dwa. Są to 5 kilometrowej średn. krat. Schickard R i Q.

Także w nietypowo wypełnionym lawą krat. WARGENTIN (83km), można dostrzec przecinające go krzyżowo pofałdowane grzbiety. Wielokrotnie go fotografowalem a nawet zamieściłem tu zdjęcie ale struktury w jego wnętrzu udało mi się zlokalizować po raz pierwszy.

DSC01116 A_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłeś w 'eksploatacji' tej komórki do niemałej wprawy!

Może czas zamienić ją na kamerkę?!

 

Może i masz rację. A ja do tej pory myślałem że do pełni szczęścia brakuje mi tylko takiej małej zabawki: http://www.komorkomaniak.pl/19107/sony-ericsson-satio-w-sprzedazy/ To że przez cały rok byłem grzeczny pozwala mi optymistycznie myśleć o nadchodzącej Gwiazdce i Św.Mikołaju. Mam także nadzięję że słyszane tu i ówdzie pogłoski o jego wielkiej hojności nie okażą się nadmiernie przesadzone. :rolleyes:

 

W oczekiwaniu na górowanie dzisiejszego Księżyca (oby tylko mgła mu nie zaszkodziła) zapodam jeszcze fotkę z ubiegłej środy.

DSC01086 X_A2.jpg

Jak powszechnie wiadomo nieopodal środka krat. Schiller znajduje się mały 3km kraterek. Tak mi się wydaje że jego ślad udało mi się zarejestrować. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczorajszej nocy testowałem grzałkę do teleskopu i przy okazji coś tam przyfociłem

efektem ta mozaika z ogniskowej 3m, seeing jak zwykle u mnie słaby, ledwo udało się ustawić ostrość :angry:

 

Ksi 02-12-2009,1.jpg

 

pozdrawiam

 

 

Hmmmm, no właśnie. Wiemy, że grzałki spisują sie doskonale na rurkach przeznaczonych do foto DSO, ale czy zdadzą egzamin na teleskopach wykorzystujacych 3m i dłuższe ogniskowe? W końcu podgrzewamy zwierciadła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałki spisują sie doskonale na rurkach przeznaczonych do foto DSO, ale czy zdadzą egzamin na teleskopach wykorzystujacych 3m i dłuższe ogniskowe?

nie miałem specjalnie wyboru. Po 20 minutach menisk był już zaparowany i musiałem odpalić grzałki. Nagrałem kilka avików ale trudno mi ocenić czy grzałki miały wpływ na jakość fotek. Obserwuję z ogródka między dwoma rzędami domków, które niemiłosiernie dymią z pieców CO ...

grzałki pozwoliły mi nakręcić 50 avików zamiast 10 i z tego jestem zadowolony. Właściwie to wybór był z grzałkami albo wcale

 

muszę sporo nauczyć się na temat obróbki, a do tego potrzebny mi jest materiał. Zresztą samo nagrywanie też wymaga sporo prób z ustawieniami kamerki dlatego próbuję nawet w słabych warunkach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, no właśnie. Wiemy, że grzałki spisują sie doskonale na rurkach przeznaczonych do foto DSO, ale czy zdadzą egzamin na teleskopach wykorzystujacych 3m i dłuższe ogniskowe? W końcu podgrzewamy zwierciadła..

 

 

No trafiłeś w 10-kę. Z moich doświadczeń wynika, że grzałki kompletnie degradują obraz przy takich powerach.

Duuużo lepszym systemem który polecam jest "oklepane" wykorzystanie zwykłej suszarki do włosów.

Wystarczy podgrzać trochę płytę korekcyjną (okrężene ruchy i dość równomiernie) przez dosłownie pół minuty i

poczekać kilka minut. Płyta musi stracić dużą deltę temperatury ale zaparowanie pojawia się z reguły po upływie

około pół godziny i to w najgorszych wilgotnych warunkach, przynajmnie w moim c-11.

Przy fotkach Księżyca ma to większe znaczenie ponieważ zmienny seeing potrafi degradować obraz praktycznie

w całym obszarze objętym chipem kamerki. Z planetkami jest o tyle łatwiej, że rozmycia pojawiają się na znacznie

mniejszym obszarze. Uważam generalnie i z wrodzoną przekorą że do dobrej foty Księżyca potrzebny jest o wiele

lepszy seeing niż przy "planetkowaniu" oraz w miarę zenitalne położenie.

Oczywiście można poprawić sytuację zmniejszając ogniskową (np wyrzucając barlow) ale wiadomo

- nie wykorzystujemy max. rozdzielczości kamery.

 

JAK W CHAŁUPIE (PO CIEMKU NIKOGO NIE BUDZĄC) ZNALEŹĆ SZYBKO SUSZARKĘ DO WŁOSÓW UWZGLĘDIAJĄC BRAK WIEDZY

O MIEJSCU JEJ PRZECHOWYWANIA - W KONTEKŚCIE STANU MOJEJ FRYZURY - to jest dopiero problemik a nie

jakieś tam teorie o ogniskowych... ;)

 

Pozdr.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka przeznaczona jest przede wszystkim na wypady pod ciemne niebo, a to była jedynie próba

 

chciałbym przy okazji przypomnieć, że moc grzałki to około 5W. Dotykając ręką nawet nie byłem w stanie stwierdzić czy działa. Nawet myślałem, że coś jest nie tak gdy przez 10 minut nic się nie działo, bo widoczny efekt był dopiero po 20 minutach. Grzałka nie ogrzewa menisku do czerwoności, a jedynie powoduje podgrzanie o 1oC lub coś koło tego (nie mierzyłem). W moich warunkach seeingowych trudno stwierdzić jak to wpływa na obraz bo fotki prezentują się podobnie do robionych bez grzania

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 grudnia po raz pierwszy od długiego czasu zbiegły się ze sobą 3 okoliczności - widać było niebo, księżyc był w zasięgu mojego balkonu i miałem czas na avikowanie ;) Poniżej efekt zmozaikowania 9 avików z czwartkowej sesji. Jak zwykle nieśmiertelna Synta 8" + Soligor 2x + SPC900NC + Moon&SkyGlow + platforma LJ :)

 

Moon-1.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.