Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

35 fotek przy -18, to się nazywa poświęcenie dla idei. :Salut:

Całkiem ciekawie wyszła ta mozaika. Księżyc wygląda jakbym go widział w pow. 72x ( chociaż nie przypominam sobie aby moja kitowa 25 dawała taki lekko zielony zafarb na linii terminatora - a może to zasługa mieszkania w mieście prawie nie uprzemysłowionym :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nie wiem skąd ten zielonkawy kolorek. Próbowałem usunąć ale jakoś nie wyszło :unsure:

niestety fotografowałem przez dymy z pieców CO. W dodatku webkamerka ma małą dynamikę więc żeby nie prześwietlić jaśniejszych partii nie doświetliłem ciemnych

zebranie materiału zajęło ledwie 1,5 godziny za to obróbka około 10 godzin

ale chciałem w końcu zrobić całą widoczną tarczę i wreszcie udało się :yahoo:

efekt końcowy nie całkiem mnie satysfakcjonuje ale przy zszywaniu tylu zdjęć ginie sporo szczegółów na zakładkach i tego nie przeskoczę

za to zdjęcie w pełnej rozdzielczości (5 Mpix) robi wrażenie wielkością tarczy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ech... 13 sierpnia.. kiedy to było. Dobrze, że można pooglądać zdjęcia, bo nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałem Księżyc przez teleskop. Chyba w zeszłym roku :unsure:

Super zdjęcie. Gratuluję Art69 :D

Edytowane przez Kuba K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku rozstawienie i przygotowanie do zdjęć to tylko krótka chwila. Niestety nie da się tego powiedzieć o czasie niezbędnego zchłodzenia jakiego wymaga MAK. A w tym czasie może wydarzyć się prawie wszystko. Mogą to być pojawiające się znikąd chmury które w czasie wynoszenia sprzętu były tylko cieniutką kreseczką na horyzoncie. Może nas zaatakować rodzina z roboczą nie zapowiedzianą wizytą albo gadatliwy kolega w celu omówienia spraw nie tylko bieżących a dodatkowo uzbrojony w popularny sześciopak. Mogą to być w końcu także nasze własne dzieci które natarczywie domagąją się pomocy w odrabianiu lekcji z rachunków. :szczerbaty:

Wczoraj zistniała przeszkoda nr 1 - rzadkie chmury które skutecznie osłabiały obraz. Szkoda bo "otwierający" się Clavius był obiektem niezwykle ciekawym i jak dotąd brak mi jego przyzwoitego zdjęcia w tej fazie.

DSC01391 A_filtered.jpg

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"otwierający" się Clavius był obiektem niezwykle ciekawym i jak dotąd brak mi jego przyzwoitego zdjęcia w tej fazie.

kierowała mną dokładnie ta sama myśl. Mimo seeingu 0/10 byłem tak zauroczony widokiem mojego ulubionego zakątka Księżyca, że wbrew nieprzychylnej Naturze postanowiłem zrobić fotkę. Wiem, że jakość fatalna ale nie wiadomo kiedy będzie kolejna okazja :astronom:

 

Clavius 22022010.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku rozstawienie i przygotowanie do zdjęć to tylko krótka chwila.

W moim też. Jakieś 3 minuty. Ale źle oceniłem kierunek przesuwania się chmur które zamiast ślizgać się wzdłuż horyzontu poszły prosto na Księżyc :(

Całe szczęście, EDek nie jest tak wrażliwy na brak chłodzenia :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po raz kolejny próbowałem fotografować kratery przy brzegu księżycowej tarczy w okolicach pełni i po raz kolejny fotki wychodzą rozmyte. Nie wiem z czym to jest związane. Czyżby RegiStax nie radził sobie ze stackowaniem klatek o małym kontraście? ... a może to wina małej dynamiki webkamerki?

wybierałem najlepsze klatki, około 100/250

mozaika 8 fotek

 

ks27-02-10moz2.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To moje początki więc proszę o wyrozumiałość.

Zdjęcie "Łysego" z dnia 22 marca 2010r

Niestety nadal jeszcze odbiegające od ideałów, ale na początek jestem zadowolony:

moonc.jpg

Zdjęcie robione kompaktem bezpośrednio w ognisku głównym teleskopu(bez użycia okularów)

Po kilku testach doszedłem do wniosku, że potrzebny mi jest makrokonwerter, aby uzyskać większe przybliżenie (z 12x zoomu mogę wykorzystać tylko 2.5 ponieważ później wbudowany tryb makro nie radzi sobie z uzyskaniem ostrości)

Proszę o ewentualne porady

Pozdrawiam

Edytowane przez sebacyw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.