Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Staraj się tak nie przeostrzać, bo wygląda nienaturalnie. Jakbyś jakimś filtrem artystycznym pociągnął :) Lepiej nieco bardziej miękko, ale naturalniej niż taka żyleta.

 

Mój z 23.03.2010. ED80+D40x, 1x1/125sek., ISO200:

 

20100324_1269386880_471325914.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z 22 marca

dopiero dzisiaj znalazłem czas żeby obrobić aviki z tej świetnej pod względem seeingu nocki

mozaika 22 fotek z ogniskowej 1500, trochę miałem kłopot ze poskładaniem w okolicach centrum kadru ale pojechania prawie nie widać :D

MAK127 i SPC900NC

 

Ksie220310.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak na niedzielę przystało, szukając odprężenia po smutnych wrażeniach z ostatniego tygodnia skierowałem swój wzrok ku górze.

Na błękitnym, ciemniejącym niebie ciekawie prezentował się młody Księżyc. Ok. godz 20 gdy oglądałem go w pow. 72x obraz był bardzo stabilny.

DSC01562_filtered.jpg

Później gdy chciałem wykorzystać okular 6mm nadciągnęły jakieś zamglenia ( pyły z wulkanu czy cóś :szczerbaty: ) Spadek kontrastu był niestety bardzo dotkliwy.

DSC01568_filtered.jpg

Fotka przedstawia wyłaniające się z cienia, pofałdowane dno Mare Nectaris o średn. 360km. Przy krawędzi terminatora widoczny jest 12km krater Rosse.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Jeziorach poeksperymentowałem z Syntą. To był początek sesji, póki Księżyc wisiał wysoko więc lustro nie było jeszcze całkowicie wychłodzone. Ale w wizualu Księżyc wczoraj nas zachwycił. Razem z Moralezem pialiśmy z zachwytu :)

 

 

Szczegóły tu: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=1124

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemnie dziś było popatrzeć. Tak wiosennie choć chłodno.

Gdy zaczynałem obserwować ok. godz 20 to wnętrze krat. MAUROLYCUS (średn. 117km) było załkowicie zacienione - tylko wierzchołek górki centralnej pokazywał nieco szczegółów. Wystarczyła godzina z małym okładem by promienie słoneczne oświetliły całkiem już spory fragment dna krateru. (tym którzy twierdzą że na Księżycu wszelkie procesy przebiegają bardzo wolno mówimy stanowcze NIE :D )

Szkoda że seing był tylko średni.

DSC01612 A_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiałem polować przez dziury w chmurach ale warto było bo seeing momentami był znakomity

poniżej dwie fotki zrobione dzisiejszej nocy przedstawiające Apeniny z ogniskowej 1500 oraz 3000

 

Apeniny2.jpg Apeniny1.jpg

 

jak zwykle MAK127 i SPC900NC oraz Barlow Vixen 2x (ogniskowa 3000)

fotka z ogniskowej 3000 to mozaika 5 fotek

przy okazji okolice Prostej Ściany z 3000

 

Prosta Ściana.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze zrobionych wczoraj fotek udało się poskładać poniższą mozaikę

ogniskowa 3000, posklejane 14 ujęć

 

Ks220410 mozaika2.jpg

 

"gwiazdka" za terminatorem to oświetlona krawędź krateru Lambert

na fotce zmieściły się góry Apeniny, Kaukaz oraz Alpy, a także góry Spitsbergenu

większe kratery to na południu Eratostenes, dalej na północ Archimedes, Cassini, Exodus, Arystoteles oraz Platon (przy terminatorze)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest ta bruzda wgłębiona ?

Jakie jest jej pochodzenie ?

Bo przecie tam podobno nie ma wiatru ani pływającej wody ! ? !

 

Mimo umiejętności pisania po polsku (prawie) nie byłem w stanie opisać o co mi chodzi dlatego

wykorzystałem element z Twojego zdjęcia. Jakby to w najmniejszym stopniu Cię ruszało to popros Moderatora o wykasowanie obrazka ! Ale odpowiedz !! :rolleyes:

 

p.s.

jakbyśmy kiedyś znaleźli tam (na księżycu) pozostałość po [starcie]/[statku] kosmicznym obcej cywilizacji - marzenie !

coto.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mie ten dziwny twór na srodku zdjęcia wygląda jak autostrada, lub lotnisko, wypatruję go już dziś :astronom:

Zaimponowałeś mi (nam?). Jednakowoż ten Twój twór to (sądząć z kontekstu = przedłużek) "artefakt" {czy jak to się nazywa?} pochodzący od technologii/optyki.

Tak czy siak wszystko to wygląda ciekawie - dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to szkoda że to tylko błąd optyki, ech a miło poczuć się jak odkrywca.

 

A co do tego kanionu, jak widać na mojej fotce na jego dnie jest mniejsza dolina, i chyba wiem co to jest, a więc koryto po rzece lawy, lub innej cieczy, a cała formacja powstał jakoś tak: Najpierw duże ilości lawy zalały pewny obszar tworząc ten wielki rów, z czasem źródło osłabło i lawa płynęła tylko przez to małe koryto aż w końcu całkiem się skończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VALLIS ALPES od prawie 300 lat wzbudza zaciekawienie wśród obserwatorów Księżyca. Za jej odkrywcę uważa się włoskiego astronoma Francesco Bianchininiego który opisał ten tektoniczny twór w roku 1727.

Uważa się że długa na 135 i szeroka na 2-10km dolina powstała w wyniku pęknięcia skorupy Księżyca niedługo po impakcie który doprowadził do uformowania się Mare Imbrium. Bazaltowa lawa która wypełniła gigantyczny krater o średn. prawie 1000km, stanowi także płaskie dno doliny. Lawa nie płynęła doliną, ona tylko wypełniła rozpadlinę która utworzyła się poprzecznie do krawędzi wału tego olbrzymiego krateru, ( ze względu na swą wielkość zwanego obecnie jako Morze Deszczów ) Gdy gorąca powierzchnia ostygła i zestaliła się twarda skorupa, poziom płynnej lawy opadł doprowadzając w wielu miejscach do do zapadnięcia się podziemnych kanałów magmowych.

To właśnie temu procesowi zawdzięczamy słynną, wąską szczelinę na dnie doliny tak przydatną do testowania swojego wzroku bądź posiadanej aktualnie optyki. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.