Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie już dwa tygodnie tylko chmury. Czasami na chwilę zrobi się jakaś "dziura" wieczorem. Taki, dzisiejszy, tego efekt.

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1,25",

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Paint, Corel PaintShop Pro X5.

 

Moon_20130919_204039 (1).jpg

Moon_20130919_204039 (2).jpg

Moon_20130919_204039 (3).jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem pojawiły się dziury w chmurach, więc postanowiłem wykorzystać sytuację i ustrzelić Księżyc. Pogoda robiła mi na złość, ale udało mi się wykorzystać przerwy w chmurach. W sumie nastrzelałem kilkaset fotek sądząc, że je później zestackuję, ale niestety Registax się dziś na mnie wypina i albo się wiesza, albo rezultat stackowania przypomina widok przez cienki plasterek sera.

 

Dlatego tym razem pojedyncza klatka, prosto z Darktable. Ustrzelone przez SkyWatchera 150/750.

 

9839063334_ae43ab3771_c.jpg

Full Moon - 2013-09-19 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Już dawno nie byłem pod gołym niebem podczas pełni. Zapomniałem już, jak jasno wtedy bywa.

 

9839083505_d276284f84_c.jpg

Full Moon landscape - 2013-09-19 by AstroTripper2000, on Flickr

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na złość wczoraj pogoda w nocy była wspaniała, ale mi nie dane było z niej skorzystać. Dziś za to postanowiłem nagrać wschód łysego. I spóźniłem się z rozstawianiem sprzętu dosłownie o 2-3 minutki :( Księżyc wyskoczył zza horyzontu, aby po chwili schować się w chmurach. Na otarcie łez pozostało mi złapanie go jak wynurza się zza chmur, ale średnio to wyszło. Chyba jednak ogniskowa 750mm to trochę za dużo tak nisko nad horyzontem.

 

low_moon_2013-09-21.jpg

 

Potem bawiłem się z aparatem podłączonym do okularu Hyperion, ale coś z tym setupem jest nie tak, bo wyciąg nie miał odpowiedniego zakresu, żeby złapać ostrość. Musiałem poluzować śruby, wyciągnąć częściowo okular i podtrzymywać go łapą. O dziwo nawet wyszło całkiem ostre zdjęcie.

 

moon_2013-09-21.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni i 9 godzin po pełni - 21.09.2013r, 22.10 cwe.

ED80 F1080, EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V5, finalny stack z 65 najlepszych klatek. Warunki dość dobre.

 

Pólnocna część terminatora to standardowo: Endymion (pogrążony w wiecznym śnie Król Elidy, obiekt westchnień bogini Selene), para kraterów: Herkules i Atlas (pierwszy mniejszy, był tylko lokalnym herosem, większy Atlas, dźwigał cały świat na swych barkach), dalej trójka kraterów: Geminus, Burckhardt i Cleomedes, oraz malownicze Morze Kryzysów (Mare Crisium).

Południowa część terminatora, to przede wszystkim zjawiskowa para kraterów: Langrenus i Petavius. Jeśli ktoś chce, może spojrzeć na nią, zasłoniwszy wcześniej (np. kciukiem) obszar między nimi, czyli krater Vendelinus. Może uda się wtedy zobaczyć hipnotyczne spojrzenie bogini Selene? Lunarne oczy są niewątpliwie cechą charakterystyczną tej fazy lunacji, a ich prawdziwy urok zależny jest od przebiegu terminatora - im bliżej granicy cienia tym efekt wizualny lepszy.

Bardziej na południe od Petaviusa rozpościera się obszar dolin związanych z powstaniem Morza Nektaru. Między nimi, wyróżniajacym się elementem spośród wielu podobnych do siebie kraterów, jest podłużny krater Rheita E.

Księżyc 21.09.2013r_ED80F1080.jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, piękna pogoda za oknem, a ja akurat musiałem się rozchorować. Akurat mam okno na wschód, to chociaż popatrzyłem na łysego przez lornetkę. Ale nie wytrzymałem i przez uchylone spróbowałem strzelić mu fotkę przez telepa "z ręki" (montaż jest w aucie, nie chce mi się go tachać za każdym razem do domu).

 

Wynik wrzucam jako ciekawostkę :) Wybrałem dwie najlepsze klatki i coś tam udało się nawet z tego wyciągnąć.

 

moon_2013-09-23.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 1 dzień i 22 godziny po ostatniej kwadrze - 29.09.2013r, 3.45cwe (01.45UT)

SW90/900 oraz z TK 1,8x (F1650), Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V5.

Temperatura 6*C, bezwietrznie, podnosząca się powoli mgła. Warunki dobre.

 

Dzięki ponad 6,5 stopniowej libracji północnej, takie struktury jak: Pythagoras (krater z górką centralną) i Philolaus (ciemny, z jasną zachodnią krawędzią) widzimy daleko odsunięte od północnej krawędzi Srebrnego Globu. Odwrotnie przy południowej krawędzi, gdzie chociażby takie kratery jak: Schiller (rozciągły), Scheiner i Blancanus są bardzo do krawędzi przysunięte. Z tego też powodu nie widzimy ponad 300-tu kilometrowego krateru Bailly, który zwykle jest stałym rezydentem na południowym skraju księżycowej tarczy.

Bardzo plastycznie widoczna Zatoka Tęcz (Sinus Iridum) i okalające ją góry Montes Jura, tak samo bliższe równika Karpaty i zachodnia krawędź krateru Kopernik. Na samym środku Mare Imbrium (Morze Deszczów), samotna góra Mons La Hire rzuca długi cień.

Świetnie prezentują się korony wyrzutowe wokół kraterów: Kepler i Aristarchus i daleko sięgające na północny-wschód promienie z Kopernika.

Na wschód od Mare Humorum (Morza Wilgoci), przy samym terminatorze widać charakterystyczny krater Kies i obok niego od zachodu towarzyszącą mu kopułę magmową, a poniżej krater Capuanus - jakby wizerunek głowy Indianina przyozdobionej orlimi piórami.

Księżyc 29.09.2013r_SW90F900.jpg

Księżyc 29.09.2013r_SW90F1650.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się trochę pochwalę.

Wczoraj wróciłem z wesela a tu coś mi zagląda do okna :-)

Nie mogłem się powstrzymać. Pół godziny rozkładania sprzętu :-)

 

SW 200/1000 / HEQ5 / EOS 7D / ISO400 t- 0.125sek

moon_05a.jpg

moon_06a.jpg

Edytowane przez Nowok76
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Księżyc z 11-10, godz. 18:30. Raz spróbowałem nakręcić przejściówke eos/m42 na wyciąg z synty i okazało się, że gwint złączki bez oporu wkręca sie na tyle głęboko, że pozwala to na bezpieczne zamontowanie body do teleskopu. Wczorajsza próba na księżyc była satysfakcjonujący zwłaszcza dla tego, że łysy ładnie wkomponował się w kadr :) Jedno ujęcie canon 550D + synta 8 . t1/60, iso 250, delikatnie muśnięte w DPP. 50% oryginalnej rozdzielczości. I oto finalny efekt :)

 

T.

ksiezyc11-10.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 12.10.2013r, z godziny 18-tej, 17 godzin po pierwszej kwadrze, fotografowany na niebie jasnym i o zmierzchu (na tyle pozwalało usytuowanie balkonu). ED80 F600 i F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, Skylight, EQ3-2, Registax V5 (stack z 85 klatek). Wiatr zmienny z silnymi podmuchami, stąd obraz silnie falował i drżał, nie pozwalając na osiągnięcie maksymalnej rozdzielczości.

 

Duża libracja południowa minus 6,7* w szerokości - widać jej wpływ na położenie Moretusa (ciemny owal z jasną zachodnią krawędzią i ledwo widoczną centralną górką) daleko odsuniętego od południowej krawędzi Księżyca. Trochę wyżej od niego na północ, zjawiskowy Maginus postrzegany jako malarski odpowiednik portretu Michaela Jacksona, a w sekwencji kilku kraterów: Orontius, Huggins, Nasireddin, Miller dostrzec można wizerunek skorpiona. Jeszcze wyżej, rozległy Deslandres zawierający w sobie czeluści piekieł (krater Hell) i wzgórze jasności, a po jego wschodniej stronie, pną sie na północ: Walter, Regiomontanus i Purbach, a jeszcze wyżej: Arzachel, Alphonsus, Ptolemaeus. Wschodnia część Mare Imbrium otoczona przez Apeniny, Kaukaz i Alpy, a przy samym terminatorze jaśniejący niczym latarnia sygnalizacyjna (wszak jesteśmy na obszarze morza), samotny Mons Pico.

Księżyc I.kw+17h_ 12.10.2013r_ED80F600_75%_ENH.jpg

I.kwadra+17h_ 12.10.2013r_ED80F1080_75%_soft.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.