Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc 13.10.2013r, 1 dzień i 18 godzin po pierwszej kwadrze. ED80 F600 i F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, Skylight, EQ3-2, Registax V5.

Przejrzystość powietrza bardzo dobra, ale obraz niestabilny i dżący.

 

Na południowym krańcu terminatora uwagę zwraca czarna wyrwa - to głównie ocieniony Newton z przyległościam. Nad nim Moretus będący od wczoraj znacznikiem opisującym ciągle dużą (6,7*) librację południową. Całkowicie oświetlony Clavius pokazuje swoje wnętrze, a w nim wachlarz kraterów. Tycho wyraźny lecz jeszcze niepozorny, za to ślady wyrzuconej materii stanowiące wschodnią jego koronę widoczne są we wszystkich pobliskich kraterach.

Oświetlenie Kopernika i Eratosthenesa, podobne jak dwa miesiące temu, ukazuje subtelne szczegóły w ich otoczeniu.

Malowniczy wschodni rejon Mare Imbrium, a w jego obrysie niezwykle plastycznie widoczne Apeniny, Kaukaz i Alpy. Trzy duże kratery to: Archimedes, Autolycus i Aristillus.

 

Trochę korespondencyjnie z *Wojtkiem* - przy okazji pozdrawiam. Miałeś fajną sesję zdjęciową.

Księżyc 13.10.2013r_ED80F600_75%M.jpg

Księżyc 13.10.2013r_ED80F1080_75%M.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni i 18 godzin po pierwszej kwadrze, dzisiaj po zmierzchu - 14.10.2013r.,18.40. ED80F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, Skylight, EQ3-2, Registax V5. Wietrznie i mglisto; nie było szans na dłuższą sesję zdjęciową.

 

Warto zwrócić uwagę na świt w Zatoce Tęcz (Sinus Iridum), oraz na całą południową część terminatora.

Księżyc 14.10.2013r_ED80F1080_75%Mx.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie udało się dziś złapać trochę Księżyca z balkonu. Pogoda słaba, bardzo wilgotno, mgliście, przez niebo przetaczały się cienkie chmury. Ale były chwile lepszej widoczności, to i sobie trochę popatrzyłem i trochę pofotografowałem.

 

Poniżej rezultat obróbki na szybko (stack 11 klatek).

2013_10_14_moon_11f_v2.jpg

Sky-Watcher 150/750, EQ3-2, Olympus E-PL1

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze Registaxem i zestackowałem filmiki, które zrobiłem przez barlowa x2 (czyli ogniskowa 1500 mm). Podczas nagrywania nie wziąłem pod uwagi ruchu Księżyca w kadrze i stąd dziura w mozaice. Następnym razem spróbuję inaczej to wykadrować. Szkoda, że mogę nagrywać filmy tylko w 720p, a barlow jest tylko x2, przydałby się trochę większy power i rozdzielczość.

 

2013_10_14_moon_vid_stack_stitch.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo krystaliczny zmierzch, a potem gęstniejacy woal mgły i chmur. Ten kolorowy Księżyc na błękicie zmierzchowego nieba to także piękne samo w sobie zjawisko. Dzisiaj jedyne.

 

Nad półkolem Zatoki Tęcz, na terminatorze postrzępiony krater Herschel, a na prawo od niego, przy krawędzi Philolaus. Zza krawędzi, na wysokości zachodniego obrzeża Mare Imbrium, wygląda figlarna twarz klauna - to zarysy formacji Prinz. Poniżej samotny Kepler i w końcu owal Mare Humorum, zaczynający się od Gassendiego, a kończący parą kraterów: Lee i Vitello. I jeszcze łza Schillera. Zaczyna się dominacja korony promieni z krateru Tycho - rozświetlają południową półkulę, trochę jak wczesne bożonarodzeniowe girlandy świateł.

 

ED80/600 na EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, Skylight, Registax V5.

Księżyc 15.10.2013r_ED80F600_75%Mx.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo dzisiaj paskudne, seeing beznadziejny, ale chciałem trochę poeksperymentować ze stackowaniem z filmików. Tym razem wykadrowałem jak trzeba, żeby po złożeniu cały Księżyc znalazł się na mozaice. Nie udało mi się zmusić Registaxa do współpracy, więc zainstalowałem AutoStakkert!, który poradził sobie zdecydowanie lepiej. Wynik całkiem spoko, biorąc pod uwagę bardzo słabą jakość materiału.

 

2013-10-16_moon.jpg

 

Słaby seeing przeszkadzał nawet w normalnym podpatrywaniu łysego, na dodatek bez filtra ND ciężko mi go obserwować w okolicy pełni.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy, warunki słabe, Księżyc jeszcze nisko i cienka warstwa chmur. Mozaika nie udała się w 100%, z uwagi na jeden kiepski avik.

 

 

TS Individual 102/1100 OTA, EQ6, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1,25",

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Microsoft ICE, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

Moon_20131017_192235a.jpg

Moon_20131017_192235aa.jpg

Moon_20131017_192235aaa.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z dzisiaj. Coraz bardziej mam wątpliwości co do jakości filtra czerwonego GSO. Na moje oko lepiej wygląda gdy avikuję bez niego. Jednak to może sprawa gustu?

 

Pierwszy z lewej to 100%, z prawej 50%.

 

 

Moon_20131018_201133-100%.jpg

Moon_20131018_201133-50%.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z dzisiaj. Coraz bardziej mam wątpliwości co do jakości filtra czerwonego GSO. Na moje oko lepiej wygląda gdy avikuję bez niego. Jednak to może sprawa gustu?

 

Pierwszy z lewej to 100%, z prawej 50%.

 

To jest chyba niemożliwe żeby bez filtra było lepiej niż z filtrem ;). Ja jestem bardzo zadowolony z czerwonego GSO, nie różni się on niczym od Badeera po za oprawką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie, podoba mi się. Spróbuj tylko nie wyostrzać krawędzi :)

Dzięki. No właśnie z krawędziami jeszcze nie opanowałem sprawy. Na tej fotce jeszcze nie jest tak źle, ale na wcześniejszych moich fotkach to widać, zwłaszcza tam, gdzie trochę przesadziłem z wyostrzaniem. Ostatnio wyczaiłem, że Registax ma funkcję de-ringing, ale średnio to działa. Ale jak będę obrabiał fotki z zaćmienia, to przetestuję pewien pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz od dłuższej przerwy wróciłem na Księżyc. Niestety nie było zbyt dobrego seeingu, na filmach widać jak wszystko faluje, a na dodatek dałem największe możliwe powiększenie (300x).

Zrobiłem 2 zdjęcia (po 2000kl. każde): Herkules i Atlas oraz Piccolomini.

SCT 6", F=1500mm, okular 5mm, Nikon D3100.

Ksiezyc_Herkules_Atlas.jpg

Ksiezyc_Piccolomini.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, przegapiłem wczoraj okazję do obserwacji Księżyca. Wieczorem pogoda była paskudna i nie zapowiadała dobrych warunków do obserwacji czy focenia. Ale znowu zrobiła niespodziankę i przed północą niebo było już czyściutkie. Gdybym się zorientował wcześniej, mógłbym spokojnie wyskoczyć na krótką sesję i byłbym z powrotem o sensownej godzinie.

 

Na osłodę złapałem łysego na porannym spacerze :)

 

 

The morning Moon - 2013-10-23 by AstroTripper2000, on Flickr

 

Chyba Ci się na tym zdjęciu złapały chmury Kelvina-Helmholtza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ci się na tym zdjęciu złapały chmury Kelvina-Helmholtza ;)

Możliwe, patrząc na inne fotki takich chmur, to rzeczywiście trochę to przypomina, ale kompletnie się nie znam na chmurach. Na ich nietypowy kształt zwróciłem uwagę dopiero przy wywoływaniu RAWa i pożałowałem, że nie zrobiłem choć jednej fotki z dala od drzew. Mógłby wyjść fajny panoramiczny kadr, z księżycem chowającym się za ząbkowanymi chmurami. Tak to jest, jak się nie zwraca uwagi na to co się pstryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udałem się wczoraj poobserować i ofotografować Księżyc. Już w tej fazie mogę bez większych problemów obserwować okolice terminatora. Jednak seeing był słaby i psuł frajdę z obserwacji i dał o sobie znać podczas robienia zdjęć. Załączam fotkę, która mi wyszła, ale szczegóły powierzchni nie zachwycają, mimo stackowania i wyostrzania. Teraz stackują mi się fotki zrobione przez barlowa, ale nie spodziewam się lepszych rezultatów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.