Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

10.11.2013r, 11 godzin po pierwszej kwadrze - wschodnia połówka Księżyca wspinająca się powoli po nieboskłonie, jasna i wyraźna, tylko czasem gaszona przez szerokie zagony obłoków. Listopadowy chłód łagodziły ciepłe barwy irydyzacji w chmurach.

Wszystko, co opisywał Janko w swoim wątku, widoczne wyraźnie: Alpejska Dolina, Apeniny i Kaukaz zamykające basen Imbrium, na nim długie cienie i serce jako archipelag wysp, wijący się na skraju ciemności chiński smok z rozdziawioną paszczą, dalej dwa duże kratery: Hipparchus i Albategnius, oraz Walter z jasnymi plamami świtu w jego wnętrzu.

 

Refraktor SW90/900, Lumix G3, UV/IR-cut, Registax V5.

Księżyc 11h po I kw_ 10.11.2013r_SW90F900_75%.jpg

Cienie na Mare Imbrium_10.11.2013r_SW90F1650_75%.jpg

Chiński smok_10.11.2013r_SW90F1650_75%.jpg

Walther, Albategnius_10.11.2013r_SW90F1650_75%.jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka łysego 10.11,godz 18,niestety łysy już za mgłą,
Celestron 102/500 VW , projekcja okularowa, kompakt benq C 1450 ,okular LOMO 14 X,
Do fotki nie były użyte filtry,żeby pokazać poziom aberracji tego refraktora.[+ aberka samego aparatu]

IMG_0044.JPG

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z bardziej fascynujących fragmentów Księżyca

Apeniny, Kaukaz i Alpy z Doliną Alpejską

widoczne kratery to Eratostenes na południowym zachodzie, Archimedes nieco na wschód od centrum kadru, dalej Aristillus i częściowo wypełniony lawą Cassini

samotna trójka na oceanie lawy to Pytheas, Lambert i Timocharis

u góry Helicon i Le Verrier

 

Moon_205241_g3_b3_ap400_4.jpg

 

na poprzednim zdjęciu nie zmieścił się Kopernik ze wspomnianym wcześniej Eratostenesem i położonym niżej Reinholdem. Widoczny jest ledwo wyłaniający się z lawy Stadius

 

Moon_212552_g3_b3_ap400_5.jpg

 

Mak127, PGR Chameleon mono z filtrem Baader R

pierwsze zdjęcie z ogniskowej 1500, a drugie 3000

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

jeszcze Clavius z przyległościami

 

Moon_205553_g3_b3_ap400_4.jpg

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z 12.11.2013r, 17.35 cse, ED80F600 i F1080 i F1500, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax V5.

 

Do pięknych kadrów zamieszczonych powyżej (autor: ZbyT) dołączam szerokie kadry (w mniejszej skali) i wycinek południowego terminatora (w projekcji 2,5x - F1500mm).

Niezwykle ciekawie wygląda konfiguracja kraterów: Clavius i Blancanus (ciemna czeluść poniżej Claviusa). Inna "wyrwa" w terminatorze na południu to: Newton.

We wnętrzu Longomontanusa cienie formują unikalną figurę, a w lewym górnym narożniku, poniżej krateru Kies, "straszy" ciemny obszar Bagna Epidemii (Palus Epidemiarum). Księżycowy "fraktal": Pitatus-Hesiodus, jak zwykle fascynujący.

Księżyc 12.11.2013r_2d11h po kw_ED80F600_75%.jpg

Księżyc 12.11.2013r_2d11h po kw_ED80F1080_75%.jpg

Deslandres_Clavius_12.11.2013r_ED80F1500.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gso 10" dobson na platformie paralaktycznej, Neximage 5, Registax6, PS CS5

13.11.2013.jpg

 

EDIT

 

To jeszcze jeden fragment. Zaczynam żałować że nie posiedziałem dłużej by spróbować mozaikę robić, i coś z barlowem:)

1111v.jpg

 

EDIT2

No i ostatni z wczorajszych avików

2222.jpg

 

Edytowane przez DarX86
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nie edytuje kolejny raz postu tylko nowy napiszę :) Postanowiłem spróbować połączyć te 3 fotki. I chociaż każdą oddzielnie obrabiałem, i każdą trochę inaczej to ku mojemu zaskoczeniu złożyły się i to nawet nie tak źle:)

DarX86 używasz kamerki czy DSLR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super panoramka Łukasz. Dostałeś ode mnie PW z próbką mojej mozaiki?

 

Widziałem, widziałem.

 

Robi wrażenie.

 

Gdyby tylko seeing ostatnio bardziej dopisywał, to zdjęcia wychodziłyby jeszcze lepiej.

 

Pewnie taki to urok jesieni, wilgoć i mgły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 2 dni i 21 godzin przed pełnią z 14.11.2013r (18.33 cwe).

ED80F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax V5.

 

Przy temperaturze 0*C fotografowanie nie jest już tak przyjemne, nawet w warunkach balkonowych. Przejrzystość znakomita, trochę drżący obraz. Księżyc niezwykle jasny, w fazie bliskiej pełni - dla mnie to czas sprzyjający podglądaniu struktur przykrawędziowych na zachodzie.

 

Niezmiennie fascynuje mnie basen impaktowy Schiller-Zucchius, leżący na południe od Mare Humorum. Nazwę bierze od dwóch ograniczajacych go kraterów: rozciągłego Schillera na północnym wschodzie i niepozornego Zucchiusa na południowym zachodzie. Dwa koncentryczne okręgi są dobrze widoczne tylko w fazie bliskiej pełni. Średnica ponad 300 kilometrów. Pozycja nr 59 w atlasie Lunar 100, Ch.A.Wood'a. Jest i na mojej (nienumerowanej) liście lunarnych unikatów (sporo ich jest przy zachodnim brzegu).

Obszary przykrawędziowe warte są obserwacji - w bliskości pełni światłocień wydobywa z nich czasem osobliwe kształty, odkrywa nieznane struktury. Szkoda, że libracja dla tego miejsca nie była korzystna (ponad pięciostopniowa wschodnia).

Księżyc 14.11.2013r_3ddopełni_ED80F1080_75%.jpg

Mare Humorum_Basen Schiller_Zucchius_14.11.2013r.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem dwa wieczory sprzyjającej pogody i nawet zapowiadało się na trzecią ale niestety nic z tego, a bardzo się na tę noc cieszyłem. Powód był prozaiczny: Gassendi. Nie mam szczęścia do tego krateru. Przez 6 lat zrobiłem tylko 3 jego zdjęcia i to w słabych warunkach i przy niesprzyjającym oświetleniu

muszę się zadowolić tym co mam czyli zdjęciem z 13 listopada gdy znalazł się na terminatorze. Ciekawie wygląda oświetlony szczyt centralnego wzniesienia. Następnego dnia prezentowałby się lepiej ale pogoda zrobiła mi psikusa (jeszcze na godzinę przed wyjściem Księżyca zza budynku niebo było bez jednej chmurki)

 

Moon_213533_5.jpg

 

i jeszcze Kopernik

 

Moon_213649_3.jpg

 

MAK127, Vixen 2x, PGR Chameleon, Baader R

ogniskowa 3000

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 4 godziny po pełni z 17.11.2013r, (20.09 cse), w odchyleniu ekliptycznym południowym (2*).

ED80F600 i F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax V5.

 

Dwustopniowe odchylenie ekliptyczne południowe położenia Księżyca na niebie pozwoliło sięgnąć wzrokiem ponad jego północną krawędź - można było zobaczyć reliefową fakturę brzegu. Cztery godziny po pełni żaden z tworów leżących na wschodniej krawędzi nie schował się jeszcze w cieniu, za to korzystna czterostopniowa libracja pozwoliła i tutaj sięgnąć wzrokiem "nieco głębiej" i dojrzeć krawędzie struktur zwykle niewidocznych, leżących już na odwrotnej stronie globu.

 

Dla przykładu - ponad Mare Crisium widać duży, w pełni oświetlony krater Gauss, uznawany za twór brzegowy, a tu dodatkowo widzimy jego wschodnią krawędź, a nawet teren leżący głębiej za nią. Na wschód od Morza Kryzysów dostrzegamy dużą połać Mare Marginis, a na południe krater Neper mający również zdefiniowany przyległy wschodni obszar. Podobnie Mare Smythii, leżące jeszcze dalej na południe, tym razem wyglądające jak rozległy krater, bo do całości jego kształtu dołączyła widoczna jego wschodnia krawędź.

 

To stan krótkotrwały. Już kilkanaście godzin po pełni utracimy kontakt wzrokowy z "naddatkami przykrawędziowymi" księżycowej powierzchni. Ciśnie się skojarzenie: ..."śpieszmy się je obserwować, bo tak szybko odchodzą"...

 

Waloru promienistych koron w czasie pełni nie trzeba podkreślać, można jednak jeszcze bardziej je uwypuklić w czasie obróbki. Pełnia to - w moim rozumieniu wszelakich zwiazków fizycznych i skojarzeniowych - czas dominacji lunarnych geoglifów (odpowiedników geoglifów z Nasca). Promienie splatają się ze sobą "tkając" geometryczne formy, że choćby przypomnę "promienisty trójkąt Santbech" po wschodniej stronie Mare Nectaris. Pełnia to także czas do względnej oceny ilości młodych i małych kraterów, które opalizują w prostopadłym oświetleniu słonecznym. Część z nich, to na pewno kratery wtórne - taki wniosek wypływa choćby z tego, że zlokalizowane są na obrysie promieni, czyli materiału wyrzuconego w czasie upadku asteroid.

4h po pełni_17.11.2013r_ED80F600_75%.jpg

Księżyc 4hpopełni_17.11.2013r_ED80F1080_50%.jpg

Księżyc 4hpopełni_17.11.2013r_ED80F1080_75%.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc 1 dzień i 7 godzin po pełni, 18.11.2013r, (23.09 cse).

ED80F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax V5.

 

Nawet jeśli sesja zdjęciowa nie całkiem sie udała, bo warunki nie były dobre (obraz intensywnie drżący), to i tak gotowe zdjęcie ma walory poznawcze. Wycinek pokazuje północną część terminatora. Warto zwrócić uwagę na krater Gauss (środkowa część) i jego szczątkową linearną krawędź wschodnią, która niczym ostrze rozcina zbliżającą się do krateru ciemność.

 

Poza charakterystyczną sylwetką Morza Kryzysów, widać jeszcze dwa inne morza - twory przykrawędziowe: Mare Humboldtianum i Mare Marginis (to drugie na wysokości Mare Crisium) - wspominałem o nich wcześniej. Terminator wyciął już z nich sporą część, ale to co istotne, dobrze widać. Oba morza otacza pierścień, dobrze widoczny w przypadku Morza Humboldta, i trochę mniej (trzeba się przyjrzeć) w przypadku Morza Brzegowego. Nie można tych pierścieni obserwować w innej fazie - teraz właśnie oświetlenie było optymalne. Zatem miałem okazję widzieć i fotografować widok iście efemeryczny, będący jednocześnie dowodem na impaktowy charakter obu mórz. Trzeba dodać, że Mare Marginis znajduje się wewnatrz otaczającego je pierścienia, natomiast pierścień z otoczenia Mare Humboldtianum nie jest częścią tego morza - ono samo jest mniejsze i zajmuje obszar w samym centrum (podobnie jak Mare Nectaris).

Księżyc 1dpopełni_18.11.2013r_ED80F1080_75%.jpg

M.Humboldtianum i Marginis_18.11.2013r_ED80F1080_100%.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.